Hirdetés
Hirdetés

Szent Istvánra emlékeznek a hétvégén Csíkszéken

A csíkajnádi templom búcsúünnepét védőszentje napján tartják. Archív •  Fotó: Gecse Noémi

A csíkajnádi templom búcsúünnepét védőszentje napján tartják. Archív

Fotó: Gecse Noémi

Hargitafürdőn és Hidegségen ünnepi szentmisével emlékeznek Szent István királyra, Csíkszentkirályon és Csíkajnádon az egyházi ünnep mellett falunapokat is tartanak a hétvégén.

Szabó Kamilla-Mária

2018. augusztus 17., 11:172018. augusztus 17., 11:17

2018. augusztus 17., 11:192018. augusztus 17., 11:19

Szent István király névünnepe alkalmából Csíkszentkirályon egy nappal korábban, vasárnap déli fél egytől tartják a helyi plébániatemplom búcsúját. A szentmise főcelebránsa és szónoka Tamás József püspök lesz.

Hargitafürdőn is vasárnap ünnepelhet az egyházközösség a pálos atyákkal: a fél egytől kezdődő szentmisén Urbán Erik ferences atya mond szentbeszédet, és ő lesz az főcelebráns is. Az ünnepen ugyanakkor jelen lesz Csóka János pálos tartományfőnök.

Csíkajnádon 20-án, hétfőn 11 órára várják a híveket a Szent István-napi szentmisére, ott a homíliát Csiby László csíkszentdomokosi plébános mondja. Hidegségen szintén hétfőn 11-től kezdődik a búcsús mise, amelyen Sebestyén Péter atya prédikál majd.

Az államalapítóról

Augusztus 20-án van államalapító Szent István király napja, Magyarország állami és nemzeti ünnepe. A Szent Istvánra való emlékezésnek ezeréves hagyománya van: István király szentté avatási eljárásának részeként 1083. augusztus 20-án, a Nagyboldogasszony nyolcadába eső vasárnapon nyitották meg István király sírját. A magyar egyház ezt a napot iktatta a naptárba István névünnepeként.

Augusztus 20. mint nemzeti ünnep a Horthy-rendszerben vált a magyarság egyetemes ünnepévé.

Gyökeres váltás következett be 1948-ban: a körmenet a kommunizmus berendezkedése után a Bach-korszakhoz hasonlóan ismét tiltólistára került, ezúttal negyven évre. Az ünnepnek természetesen új nevet adtak: először lekopott a szent kifejezés, majd megszületett az új kenyér ünnepe elnevezés, mint központilag előírt szóhasználat. Ezt a kifejezést azonban hamar felváltotta egy újabb megfogalmazás, az alkotmány ünnepe.

Falunapok Szentkirályon

Csíkszentkirályon pénteken kezdődik a falunapi sokadalom: délután négy órától gyermekprogramokat tartanak a Vitos Mózes Általános Iskola udvarán, hattól pedig a gyógynövényekkel lehet ismerkedni az iskola informatika termében – előadó Székely Gabriella. Este nyolc órától dísztanácsülés lesz a kultúrotthonban, kilenctől pedig a Road Of Life együttes koncertezik az iskola udvarán.

Szombaton reggel kilenctől minifoci-bajnokság, tíztől főzés, 12 órától pedig Öregfiúk–Borsáros focimérkőzés kezdődik a községi futballpályán. Fél egytől különböző sportvetélkedőkön vehetnek részt az arra nyitott fiatalok, majd este nyolc órától az iskola udvarán kulturális műsort láthatnak a kikapcsolódni vágyók, előtte pedig a község legszebb portáját is díjazzák.

Vasárnap reggel kilenckor Szent István-napi lovas felvonulást tartanak a falu utcáin az új kenyérrel, fél egytől ünnepi szentmisét mutatnak be, este hét órától pedig Gál Mária Honvédélet, fogolysors című könyvének bemutatóján vehetnek részt az érdeklődők a helyi kultúrotthonban.

Hirdetés

Sokadalom Ajnádon is

Csíkajnádon szombaton reggel nyolc órától minifoci-bajnoksággal kezdődik a falunapok programja a helyi sportpályán, 12-től arcfestést tartanak a kicsiknek, délután négytől pedig kötélhúzáson lehet megmérettetni. Este tíz órától hajnalig tartó bálba várják a táncos kedvűeket a kultúrotthonba.

Vasárnap délelőtt fél tíztől szentmise kezdődik, este nyolckor pedig A Viszkis című filmet vetítik a művelődési házban. A Szent István-napi búcsúra hétfőn 11 órára várják a híveket, estórától pedig a Négyszögletű kerek erdőből láthatnak jeleneteket az arra kíváncsiak a kultúrházban.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 29., vasárnap

Eső és havazás után fordulat jön az időjárásban

Lassan elhagyja térségünket a hétvégi lehűlést okozó mediterrán ciklon, hétfőig azonban még marad a csapadékos időjárás: az ország nagy részén eső, a hegyvidéken pedig havazás várható. Ezt követően javulásnak indul az időjárás.

Eső és havazás után fordulat jön az időjárásban
Hirdetés
2026. március 29., vasárnap

XIV. Leó pápa virágvasárnapon: Krisztus a keresztről kiáltja az embereknek, hogy tegyék le a fegyvert

Krisztus, a béke királya, ma is azt kiáltja keresztjéről: tegyétek le a fegyvert, emlékezzetek, hogy testvérek vagytok – mondta XIV. Leó pápa a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi misén, amellyel megnyitotta a húsvéti nagyhetet.

XIV. Leó pápa virágvasárnapon: Krisztus a keresztről kiáltja az embereknek, hogy tegyék le a fegyvert
2026. március 29., vasárnap

Havazást is jósolnak Hargita megyében

Jelentős mennyiségű csapadék várható, a hegyekben pedig több centiméternyi hó fog esni, ugyanakkor több folyó is megáradhat a hétfőn délutánig érvényes riasztás szerint – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Havazást is jósolnak Hargita megyében
Havazást is jósolnak Hargita megyében
2026. március 29., vasárnap

Havazást is jósolnak Hargita megyében

2026. március 29., vasárnap

Heten kerültek kórházba egy frontális ütközés nyomán Kolozs megyében

Hét ember sérült meg egy közlekedési balesetben szombaton késő este a Kolozs megyei Aranyosegerbegyen (Viișoara).

Heten kerültek kórházba egy frontális ütközés nyomán Kolozs megyében
Hirdetés
2026. március 29., vasárnap

Csíkszereda az élmezőnyben: csaknem hétezren itt vennék át a szavazási levélcsomagjukat

Beregszászon, Ungváron és Csíkszeredában vennék át legtöbben a szavazási levélcsomagjukat, a három külképviseleten több mint 27 ezren vennék át a levélszavazáshoz szükséges dokumentumokat – derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból.

Csíkszereda az élmezőnyben: csaknem hétezren itt vennék át a szavazási levélcsomagjukat
2026. március 29., vasárnap

Vasárnap is kitart az esős idő Székelyföldön

Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap sárga jelzésű riasztást adott ki jelentős mennyiségű csapadék, a hegyekben pedig havazás miatt, amely hétfő reggelig az ország közel felét – Hargita és Kovászna megyét is – érinti.

Vasárnap is kitart az esős idő Székelyföldön
2026. március 28., szombat

A magyarság szimbólumainak jegyében zajlottak a Csoma-napok

A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek (KCSSKE) 36. alkalommal is sikerült megszervezni a Csoma-napokat Kovásznán. Az idei tematika a magyarság szimbólumai voltak.

A magyarság szimbólumainak jegyében zajlottak a Csoma-napok
Hirdetés
2026. március 28., szombat

Harmadik típusú világmegmentés – A Hail Mary-küldetés

Nem nehéz elrontani egy regény nagyvászonra adaptálását, Andy Weir zseniális sci-fijével viszont nem ez történt. A meglehetősen könyvhű filmváltozat 2026 eddigi legjobb blockbustere lett. Kritika.

Harmadik típusú világmegmentés – A Hail Mary-küldetés
2026. március 28., szombat

Nem befolyásolja a vonatok menetrendjét az óraátállítás

Vasárnaptól Románia áttér a nyári időszámításra, hajnali 3 órakor 4 órára kell átállítani az óramutatókat. Ez nem befolyásolja a vasúti menetrendet.

Nem befolyásolja a vonatok menetrendjét az óraátállítás
2026. március 28., szombat

Amikor egy órát ugrik az idő: kezdődik a nyári időszámítás

Március 29-én vasárnap kezdődik a nyári időszámítás: az órákat hivatalosan hajnali háromkor négy órára állítják át, így március utolsó vasárnapja a maga 23 órájával az év legrövidebb napja lesz.

Amikor egy órát ugrik az idő: kezdődik a nyári időszámítás
Hirdetés