
Archív
Fotó: Boda L. Gergely
Új szabályozást vezet be az élelmiszereket forgalmazó nagyáruházak számára a fúziók és árubeszerzési szokások terén az Országos Versenyhivatal, melyben az elsődleges szempont a köztük lévő földrajzi távolság – adta hírül a Mediafax hírügynökség.
2017. november 01., 16:552017. november 01., 16:55
2017. november 01., 16:562017. november 01., 16:56
A versenyhivatal azzal indokolta az intézkedést, hogy mind a cégek, mind pedig a vásárlók körében új szokások jelentek meg. Ezért amikor a négyszáz négyzetméternél nagyobb hasznos felületű áruházat elemeznek, figyelembe veszik valamennyi olyan kis és nagy üzlet feltételezhető kölcsönös versenyhelyzetét, amelyek tízpercnyi – gépjárművel mért – távolságra vannak tőle. Az ennél kisebb felületű üzletek esetében a gyalogosan tíz perc alatt elérhető hasonló üzletek versenyhelyzetét elemzik. Ám ez utóbbi esetben figyelembe veszik az olyan nagy üzletházakat is, amelyek a gépjárművel mért tízperces távolságon belül vannak. Ezzel az új elemzőszemlélettel nehezebb lesz teljesíteni azokat a feltételeket, amelyek a versenyhivatali engedélyezéskor felmerülnek. A hivatal által megrendelt tanulmány egyik alapvetően fontos megállapítása az volt, hogy a vásárlói szokásokban változás állt be.
A felmérés azt mutatja, hogy a lakótelepi üzletek főként azonnali igényeket elégítenek ki, a nagyobb bevásárlásokra a lakosság nagyobb része inkább a tízpercnyi gyalogjárásnál nem messzebbi nagyobb (de négyszáz négyzetméternél kisebb) áruházakat részesíti előnyben.
Ezeknek és más tényezőknek a figyelembevételével engedélyezte az Országos Versenyhivatal, hogy az ország különböző városaiban a Carrefour Nederland BV átvegye a Billa üzleteket, azzal a feltétellel, hogy a Carrefour engedjen át három aktív szupermarketet Brăila városban, és legalább tíz évig ne avatkozzon be az átengedett üzletek tevékenységébe. Ami pedig a marosvásárhelyieket illeti, a Real üzletek átvétele az Auchan üzletlánc által olyan feltételek mellett került engedélyezésre, hogy
Ez a feltétel hároméves időszakra érvényes. Egy másik feltétel pedig az volt, hogy öt évig az említett két városban nem nyithat új üzletet. Feltehetően ezért maradt eddig Marosvásárhely mindössze két Auchan üzletházzal.
Az Országos Versenyhivatal elemzését az elkövetkezendő egy hónap folyamán meg lehet tekinteni az intézmény honlapján, és az ezzel kapcsolatos észrevételeket, javaslatokat be lehet küldeni.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki légköri instabilitás és jelentős mennyiségű csapadékkal járó záporok miatt, amelyek a székelyföldi megyéket is érintik.
Nicușor Dan államfő csütörtök este kijelentette, hogy egy meghatározott időszakra kinevezett technokrata kormány jobb helyzetbe hozta volna az országot, mint amiben jelenleg van.
Teljesen megbénult a forgalom az 1-es országúton, a Prahova-völgyi Bușteni-ben csütörtök este, miután egy kamion nekiütközött egy rendőrautónak, vezetője pedig elbarikádozta magát a fülkében, és nem volt hajlandó kiszállni.
Javultak a hazai magyar diákok románérettségi-eredményei: míg 2024-ben országosan 68,1 százalékuk szerzett átmenőjegyet, tavaly 79,42, idén pedig már 88,15 százalékuk teljesítette sikeresen a vizsgát.
A Duna vízhozama csütörtökön elérte az elmúlt 23 év legalacsonyabb szintjét Románia határánál.
Családja, pályatársai, barátai és tisztelői vettek végső búcsút csütörtökön Szilágyi Tibor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésztől a Farkasréti temetőben Budapesten.
A legfőbb ügyészség vádat emelt csütörtökön Diana Șoșoacă EP-képviselő ellen négy rendbéli jogellenes fogvatartás miatt, miután 2021 decemberében bezárt az irodájába egy olasz újságírónőt és televíziós stábját, akik interjút akartak készíteni vele.
Megrongálódott egy ingatlan kerítése, két közlekedési tábla, valamint egy gázvezeték a csütörtök reggel Lemhénynél történt balesetben – közölte a rendőrség.
Jóváhagyta Gyergyószentmiklós önkormányzata a Csíky-kert rendbetétléről szóló finanszírozási szerződést, és döntött a Virág negyed északi részének rendezéséhez szükséges telekkönyvi módosításról is.
szóljon hozzá!