Hirdetés
Hirdetés

A szemét útja a háztartásoktól az újrahasznosításig

Mi lesz a háztartási szemét sorsa, miután a kukákba dobtuk? Hogyan és hol válogatják ki az általunk már szelektíven összegyűjtött hulladékot? Melyik az a szemét, ami cementgyárak fűtőanyagaként végzi, mert másképp nem lehet hasznosítani? Ezekre a kérdéséreke kaptunk választ kedden délelőtt, amikor egy nagyot sétáltunk a Marosvásárhely szomszédságában lévő hulladékválogató, -komposztáló és -átrakó állomáson.

Simon Virág

2023. november 26., 21:032023. november 26., 21:03

2023. november 26., 21:052023. november 26., 21:05

A kutyák és patkányok sem hiányoznak •  Fotó: Haáz Vince

A kutyák és patkányok sem hiányoznak

Fotó: Haáz Vince

Mi lesz a háztartási szemét sorsa, miután a kukákba dobtuk? Hogyan és hol válogatják ki az általunk már szelektíven összegyűjtött hulladékot? Melyik az a szemét, ami cementgyárak fűtőanyagaként végzi, mert másképp nem lehet hasznosítani? Ezekre a kérdéséreke kaptunk választ kedden délelőtt, amikor egy nagyot sétáltunk a Marosvásárhely szomszédságában lévő hulladékválogató, -komposztáló és -átrakó állomáson.

Simon Virág

2023. november 26., 21:032023. november 26., 21:03

2023. november 26., 21:052023. november 26., 21:05

A kutyák és patkányok sem hiányoznak •  Fotó: Haáz Vince

A kutyák és patkányok sem hiányoznak

Fotó: Haáz Vince

Marosvásárhelyen is egyre sürgetőbben kérik a városvezetők, hogy figyeljünk oda a szelektív hulladékgyűjtésre, ne tegyünk papírt, műanyag palackokat a háztartási kukákba, legyünk környezettudatosabbak. Marosvásárhelyen sok év után végre újra elkezdték kihelyezni a szelektív kukákat, lehetőséget teremtve, hogy a külön-külön összegyűjtött újrahasznosítható hulladékot megfelelő helyre tudjuk leadni. De mi történik a kidobott és elszállított hulladékkal?

Valóban megéri válogatni, odafigyelni? Ezt szerettük volna megtudni és bemutatni,

amikor felkerestük a közigazgatásilag ugyan Székelykakashoz tartozó, de Marosvásárhelyen, a vegyipari kombináttal szembeni kis utcán át megközelíthető átrakóállomást, kisüzemet.

Hirdetés
A szemét útja •  Fotó: Haáz Vince

A szemét útja

Fotó: Haáz Vince

Minden ide érkezik

Beszélgetőtársunk, akivel bejártuk a nagy telephelyet, Kiss Miki Levente, az Ecolect Közösségi Társulás szakembere. Tőle megtudtuk, hogy minden háztartási hulladék, amit a Marosvásárhelyt és környékét tömörítő 2-es övezetből gyűjtenek, ide érkezik. Itt

lemérik, kiveszik belőle a nem odaillő, nagy méretű hulladékot.

Például matracot, kanapét, azokat a tárgyakat, amelyeket a szolgáltató csak a szervezett kampányok keretében kellene elszállítson, és a varoslakók is csak a kijelölt időpontokban kellene kihelyezzék. Ezután a hulladékot

Kerelőszentpálra szállítják, ahol aprítják és egy részét fedetlen betoncellákban komposztálják.
Mennyi vizet, üdítőt, sört ittunk idén? •  Fotó: Haáz Vince

Mennyi vizet, üdítőt, sört ittunk idén?

Fotó: Haáz Vince

Érdekes volt hallani, hogy a víztől védett és erjedő hulladék „átváltozását” folyamatosan figyelni kell, hogy ne melegedjen túl, mert akkora hő keletkezhet a rakások belsejében, hogy

meg is gyulladhat önmagában a hulladék.

Négy-öt hét után megvizsgálják, hogy a baktériumok és a meleg mennyire bírt el a szeméttel, és jó minőségű komposzt vagy csak az újabb kupacok fedésére alkalmas anyag keletkezett. Kiss Miki Levente felhívta a figyelmünket, azért fontos, hogy egyáltalán ne kerüljön műanyag hulladék a háztartási szemétbe, mert az nem bomlik le, több száz évig csak szennyezi a környezetet, ha nincs újrahasznosítva.

Mit mire lehet használni?

A meglátogatott szeméttelepre kerül az egész megyéből a zöld hulladék, ágnyesedék, a településeken kihelyezett barna komposztáló tárolókba kidobott szemét, de a piacokról és nagyáruházakból származó zöldség és lejárt élelmiszeripari termék is.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Ezeket felaprítják, komposztálják, megrostálják és mezőgazdászoknak eladják, kiváló komposzt lesz belőle. Nem virágföld, hanem olyan, amit a kis és nagyobb kertekben, termőföldeken tudnak hasznosítani. Ebből

nem tudnak annyit készíteni, amekkora a kereslet.

De ide kerül az egész megyéből a szelektív kukákba helyezett újrahasznosítható hulladék is. Nagy kupacokban áll a karton és papír, ezeket különválogatják, bálázzák és eladják. Külön, szín szerint válogatják a palackokat, azokra is mindig van vevő,

műanyag vedrek, seprűk és ki tudja mi minden készül majd belőlük.

Az üveg is kelendő portéka, kivéve, ha tükör, ablaküveg vagy szélvédő, ezek ugyanis nincs mit keressenek a szelektíven gyűjtött befőttes és más üvegek között.

Ezekkel viszik Kerelőszentpálra a háztartási hulladékot •  Fotó: Haáz Vince

Ezekkel viszik Kerelőszentpálra a háztartási hulladékot

Fotó: Haáz Vince

Külön tárolóba gurulnak az üdítős dobozok és azok, amelyekbe mosószert, öblítőt, joghurtot, mustárt tároltak. Azért fontos ezeket tisztán tenni a szemetesbe, mert összevágva hasznosítják újra őket és egy-két piszkos doboz miatt tonnányi felaprított műanyagot kell átmosni. Igaz ugyan, hogy a műanyagok szín és anyag szerinti különválogatását emberek végzik, gépsorokon, de

arra nincs kapacitásuk, hogy a piszkosakat külön kezeljék.

Megtudtuk, hogy melyik az a szelektíven gyűjthető hulladék, amelyre nincs kereslet. Ez nem más, mint a műanyag fólia. Kiss Miki Levente elmondta, hogy ha külön, csak fehéret tudnának gyűjteni, válogatni, azt értékesíteni lehetne, de ez nem lehetséges, így cementgyárak kemencéibe jut, állítólag fűtőanyagnak kiváló.

Kötelező lecke gyerekeknek, felnőtteknek

Tanulságos volt a sétánk a szemétválogató, -komposztáló ás -átrakó állomáson. Fontos lenne mindenkinek látnia, hogy milyen sok szemetet termelünk, és hogy fontos a szelektív gyűjtés, hiszen azzal nemcsak a természetet kíméljük, hanem pénzt is keresünk – nem közvetlen mi, hanem az önkormányzatok, akik részesülnek a különválogatott hulladék értékesítéséből származó összegekből.

Eladásra, elszállításra várva •  Fotó: Haáz Vince

Eladásra, elszállításra várva

Fotó: Haáz Vince

Persze hamarosan mi is jobban fogjuk érezni a szelektív gyűjtés fontosságát, különösen a palackok és üvegek esetében, hiszen ezeket november végétől drágábban fogjunk megvásárolni, és az üzletek kötelesek visszavenni. Ezt az intézkedés, mint beszélgetőtársunktól megtudtuk, a szemétgyűjtéssel megbízott cég számára kedvezőtlen lesz, hiszen előreláthatóan a kukákba helyezett és hozzájuk kerülő műanyagpalack- és üvegmennyiség hatvan százalékkal csökkenni fog. De a lényeg, hogy újrahasznosítják.

A szakember, akitől sok mindent megtudtunk •  Fotó: Haáz Vince

A szakember, akitől sok mindent megtudtunk

Fotó: Haáz Vince

Párolog és komposztálódik a zöldhulladék •  Fotó: Haáz Vince

Párolog és komposztálódik a zöldhulladék

Fotó: Haáz Vince

Különválogatják a kartont •  Fotó: Haáz Vince

Különválogatják a kartont

Fotó: Haáz Vince

Ez mind új életre kel •  Fotó: Haáz Vince

Ez mind új életre kel

Fotó: Haáz Vince

Óriás mágnes vonzza magához a fém hulladékot, a többit emberek válogatják •  Fotó: Haáz Vince

Óriás mágnes vonzza magához a fém hulladékot, a többit emberek válogatják

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson

Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés