Hirdetés
Hirdetés

A szemét útja a háztartásoktól az újrahasznosításig

Mi lesz a háztartási szemét sorsa, miután a kukákba dobtuk? Hogyan és hol válogatják ki az általunk már szelektíven összegyűjtött hulladékot? Melyik az a szemét, ami cementgyárak fűtőanyagaként végzi, mert másképp nem lehet hasznosítani? Ezekre a kérdéséreke kaptunk választ kedden délelőtt, amikor egy nagyot sétáltunk a Marosvásárhely szomszédságában lévő hulladékválogató, -komposztáló és -átrakó állomáson.

Simon Virág

2023. november 26., 21:032023. november 26., 21:03

2023. november 26., 21:052023. november 26., 21:05

A kutyák és patkányok sem hiányoznak •  Fotó: Haáz Vince

A kutyák és patkányok sem hiányoznak

Fotó: Haáz Vince

Mi lesz a háztartási szemét sorsa, miután a kukákba dobtuk? Hogyan és hol válogatják ki az általunk már szelektíven összegyűjtött hulladékot? Melyik az a szemét, ami cementgyárak fűtőanyagaként végzi, mert másképp nem lehet hasznosítani? Ezekre a kérdéséreke kaptunk választ kedden délelőtt, amikor egy nagyot sétáltunk a Marosvásárhely szomszédságában lévő hulladékválogató, -komposztáló és -átrakó állomáson.

Simon Virág

2023. november 26., 21:032023. november 26., 21:03

2023. november 26., 21:052023. november 26., 21:05

A kutyák és patkányok sem hiányoznak •  Fotó: Haáz Vince

A kutyák és patkányok sem hiányoznak

Fotó: Haáz Vince

Marosvásárhelyen is egyre sürgetőbben kérik a városvezetők, hogy figyeljünk oda a szelektív hulladékgyűjtésre, ne tegyünk papírt, műanyag palackokat a háztartási kukákba, legyünk környezettudatosabbak. Marosvásárhelyen sok év után végre újra elkezdték kihelyezni a szelektív kukákat, lehetőséget teremtve, hogy a külön-külön összegyűjtött újrahasznosítható hulladékot megfelelő helyre tudjuk leadni. De mi történik a kidobott és elszállított hulladékkal?

Valóban megéri válogatni, odafigyelni? Ezt szerettük volna megtudni és bemutatni,

amikor felkerestük a közigazgatásilag ugyan Székelykakashoz tartozó, de Marosvásárhelyen, a vegyipari kombináttal szembeni kis utcán át megközelíthető átrakóállomást, kisüzemet.

Hirdetés
A szemét útja •  Fotó: Haáz Vince

A szemét útja

Fotó: Haáz Vince

Minden ide érkezik

Beszélgetőtársunk, akivel bejártuk a nagy telephelyet, Kiss Miki Levente, az Ecolect Közösségi Társulás szakembere. Tőle megtudtuk, hogy minden háztartási hulladék, amit a Marosvásárhelyt és környékét tömörítő 2-es övezetből gyűjtenek, ide érkezik. Itt

lemérik, kiveszik belőle a nem odaillő, nagy méretű hulladékot.

Például matracot, kanapét, azokat a tárgyakat, amelyeket a szolgáltató csak a szervezett kampányok keretében kellene elszállítson, és a varoslakók is csak a kijelölt időpontokban kellene kihelyezzék. Ezután a hulladékot

Kerelőszentpálra szállítják, ahol aprítják és egy részét fedetlen betoncellákban komposztálják.
Mennyi vizet, üdítőt, sört ittunk idén? •  Fotó: Haáz Vince

Mennyi vizet, üdítőt, sört ittunk idén?

Fotó: Haáz Vince

Érdekes volt hallani, hogy a víztől védett és erjedő hulladék „átváltozását” folyamatosan figyelni kell, hogy ne melegedjen túl, mert akkora hő keletkezhet a rakások belsejében, hogy

meg is gyulladhat önmagában a hulladék.

Négy-öt hét után megvizsgálják, hogy a baktériumok és a meleg mennyire bírt el a szeméttel, és jó minőségű komposzt vagy csak az újabb kupacok fedésére alkalmas anyag keletkezett. Kiss Miki Levente felhívta a figyelmünket, azért fontos, hogy egyáltalán ne kerüljön műanyag hulladék a háztartási szemétbe, mert az nem bomlik le, több száz évig csak szennyezi a környezetet, ha nincs újrahasznosítva.

Mit mire lehet használni?

A meglátogatott szeméttelepre kerül az egész megyéből a zöld hulladék, ágnyesedék, a településeken kihelyezett barna komposztáló tárolókba kidobott szemét, de a piacokról és nagyáruházakból származó zöldség és lejárt élelmiszeripari termék is.

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Ezeket felaprítják, komposztálják, megrostálják és mezőgazdászoknak eladják, kiváló komposzt lesz belőle. Nem virágföld, hanem olyan, amit a kis és nagyobb kertekben, termőföldeken tudnak hasznosítani. Ebből

nem tudnak annyit készíteni, amekkora a kereslet.

De ide kerül az egész megyéből a szelektív kukákba helyezett újrahasznosítható hulladék is. Nagy kupacokban áll a karton és papír, ezeket különválogatják, bálázzák és eladják. Külön, szín szerint válogatják a palackokat, azokra is mindig van vevő,

műanyag vedrek, seprűk és ki tudja mi minden készül majd belőlük.

Az üveg is kelendő portéka, kivéve, ha tükör, ablaküveg vagy szélvédő, ezek ugyanis nincs mit keressenek a szelektíven gyűjtött befőttes és más üvegek között.

Ezekkel viszik Kerelőszentpálra a háztartási hulladékot •  Fotó: Haáz Vince

Ezekkel viszik Kerelőszentpálra a háztartási hulladékot

Fotó: Haáz Vince

Külön tárolóba gurulnak az üdítős dobozok és azok, amelyekbe mosószert, öblítőt, joghurtot, mustárt tároltak. Azért fontos ezeket tisztán tenni a szemetesbe, mert összevágva hasznosítják újra őket és egy-két piszkos doboz miatt tonnányi felaprított műanyagot kell átmosni. Igaz ugyan, hogy a műanyagok szín és anyag szerinti különválogatását emberek végzik, gépsorokon, de

arra nincs kapacitásuk, hogy a piszkosakat külön kezeljék.

Megtudtuk, hogy melyik az a szelektíven gyűjthető hulladék, amelyre nincs kereslet. Ez nem más, mint a műanyag fólia. Kiss Miki Levente elmondta, hogy ha külön, csak fehéret tudnának gyűjteni, válogatni, azt értékesíteni lehetne, de ez nem lehetséges, így cementgyárak kemencéibe jut, állítólag fűtőanyagnak kiváló.

Kötelező lecke gyerekeknek, felnőtteknek

Tanulságos volt a sétánk a szemétválogató, -komposztáló ás -átrakó állomáson. Fontos lenne mindenkinek látnia, hogy milyen sok szemetet termelünk, és hogy fontos a szelektív gyűjtés, hiszen azzal nemcsak a természetet kíméljük, hanem pénzt is keresünk – nem közvetlen mi, hanem az önkormányzatok, akik részesülnek a különválogatott hulladék értékesítéséből származó összegekből.

Eladásra, elszállításra várva •  Fotó: Haáz Vince

Eladásra, elszállításra várva

Fotó: Haáz Vince

Persze hamarosan mi is jobban fogjuk érezni a szelektív gyűjtés fontosságát, különösen a palackok és üvegek esetében, hiszen ezeket november végétől drágábban fogjunk megvásárolni, és az üzletek kötelesek visszavenni. Ezt az intézkedés, mint beszélgetőtársunktól megtudtuk, a szemétgyűjtéssel megbízott cég számára kedvezőtlen lesz, hiszen előreláthatóan a kukákba helyezett és hozzájuk kerülő műanyagpalack- és üvegmennyiség hatvan százalékkal csökkenni fog. De a lényeg, hogy újrahasznosítják.

A szakember, akitől sok mindent megtudtunk •  Fotó: Haáz Vince

A szakember, akitől sok mindent megtudtunk

Fotó: Haáz Vince

Párolog és komposztálódik a zöldhulladék •  Fotó: Haáz Vince

Párolog és komposztálódik a zöldhulladék

Fotó: Haáz Vince

Különválogatják a kartont •  Fotó: Haáz Vince

Különválogatják a kartont

Fotó: Haáz Vince

Ez mind új életre kel •  Fotó: Haáz Vince

Ez mind új életre kel

Fotó: Haáz Vince

Óriás mágnes vonzza magához a fém hulladékot, a többit emberek válogatják •  Fotó: Haáz Vince

Óriás mágnes vonzza magához a fém hulladékot, a többit emberek válogatják

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is

A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében

A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében
2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
Hirdetés