Hirdetés
Hirdetés

Szélesebb látogatói körnek címzik az idei Taste of Transylvania gasztrofesztivált

•  Fotó: Csató Andrea

Fotó: Csató Andrea

Idén a szakmai találkozásokon kívül szélesebb körhöz is szól a Taste of Transylvania gaszrofesztivál, amelyet harmadik alkalommal szerveznek meg borospataki Gyimesi Skanzenben szeptember 12. és 15. között. Az újításokkal tízezer látogatóval számolnak a szervezők.

László Ildikó

2024. június 21., 17:572024. június 21., 17:57

Az előző fesztiválok tapasztalataival gazdagabban és szélesebb közönséghez szólva szervezik meg harmadik alkalommal a Taste of Transylvania gasztrofesztivált szeptember 12–15. között Borospatakon, a Gyimesi Skanzen házai között.

A fesztivál megálmodásakor két céljuk volt a szervezőknek: egyrészt tudatosítani a helyiekben, hogy büszkének kell lenniük a helyi értékekre, alapanyagokra és receptekre, másfelől mindezt olyan formában akarták megmutatni, amely a külföldieknek is izgalmas gasztronómiai élményt nyújt – mondta el Trucza Adorján, a fesztivál ötletgazdája a pénteken tartott sajtótájékoztatón.

Előtérbe kerül a zakuszka

Jó párbeszédindító a zakuszka, hiszen mindenkinek van egy jó receptje, valamit elveszünk vagy épp hozzáteszünk a hozzávalók sorához, ezért is került idén fókuszba ez a hagyományos étel.

Több helybéli hölgyet, illetve civil szervezeteket is felkértek, készítsék el saját zakuszkájukat, az elkészült finomságokat pedig jótékony célra fogják felajánlani

– részletezte az ötletgazda.

Trucza Adorján ötletgazda •  Fotó: Csató Andrea Galéria

Trucza Adorján ötletgazda

Fotó: Csató Andrea

Az örömfőzdében tavaly százkezes örömfőzést szerveztek, idén pedig 3–4 főből álló csapatok készítenek tradicionális ételeket és ugyanazon alapanyagokból több séf alkotja újra az ételeket maivá. Ezzel is próbálják megmutatni, hogy a hagyományoson túl is sok variáció létezik – magyarázta.

Hirdetés

A sajtótájékoztatón a máréfalvi Róza mama is felszólalt, aki elmondta, nagy élményt nyújtott neki a gasztrofesztivál, és mindenkinek ajánlja, hogy legalább egyszer látogasson el a Gyimesekbe, mert nem fog csalódni.

Róza mama •  Fotó: Csató Andrea Galéria

Róza mama

Fotó: Csató Andrea

Szakmai és baráti kapcsolatokat is lehet kötni, ezt már Szőcs Előd szakács részletezte. Mint mondta, számára a hazai és határon túli szakemberekkel való találkozás sokat adott a tavalyi rendezvényen.

Új programokkal is készülnek

Az egészséges életmód jegyében lehetőséget teremtenek a kalóriaégetésre: szombat reggel közösségi pityókaszedéssel kezdődik a nap, majd a kitermelt alapanyagból étel is készül, vasárnap reggel pedig a Running Festival szervezésében lehet öt vagy tíz kilométeres szakaszt futni. Emellett lehetőséget biztosítanak elektromos kerékpár-bérlésre, amellyel akár a környéket is körbe lehet biciklizni. Családbarát fesztiválként idén is készülnek gyermekprogramokkal – tudtuk meg az ötletgazdától.

A szervezők elmondása szerint eddig este kilenc óráig tartottak a programok, az igényeket figyelembe véve

újításként idén koncerteket is szerveznek, valamint éjszakába nyúló bulira is lesz lehetőség.

A gasztrofesztiválhoz igazodva pénteken Szalonna és bandája, szombaton a Sarmalele reci nevű zenekar koncertezik, de Boban Marković, valamint vasárnap a Bagossy Brothers Company is fellép.

Gasztromozi, könyvbemutatók és panelbeszélgetések is lesznek – sorolta Trucza Adorján. A rendezvény színvonalát tovább emeli, hogy körülbelül tíz Michelin-csillagot elnyert séf is részt vesz kiállítóként, meghívottként, előadóként.

Jegyek, szállás, szállítás

Már kora tavasztól be lehetett szerezni az úgynevezett early bird jegyeket jutányos áron, és a továbbiakban is lesz lehetőség még csökkentett áron megvásárolni a napi, hétvégi jegyeket, részletes információkért érdemes felkeresni a fesztivál hivatalos oldalát – hangsúlyozta Szász Attila szervező.

Szász Attila szervező •  Fotó: Csató Andrea Galéria

Szász Attila szervező

Fotó: Csató Andrea

Kétféle szálláslehetőséget ismertettek: egyrészt igénybe vehető a tisztaszoba program, amely révén helybéliek fogadnak vendégeket saját otthonukban, illetve a környékbeli panziók, és csíkszeredai szállások foglalására is van lehetőség. A Csíkszeredában megszálló látogatóknak idén is biztosítanak buszjáratokat, amelyekkel kijuthatnak a fesztiválra.

A szervezők felhívták a figyelmet arra, hogy fontos az előregisztráció számukra, hiszen így tudnak megfelelően felkészülni akár buszok számában is, de a fesztiválra is.

A Magyarországról érkező fesztiválozóknak kedvezve lesz Taste of Transylvania Express, a MÁV rendszerén keresztül lehet jegyeket vásárolni, a Budapestről induló Korona járatok büfékocsijában árusítanak különböző különleges ételeket.

Nagyobb látogatottságra készülnek

Tavaly körülbelül ötezer fesztiválozót láttak vendégül, és mintegy négyszáz ember dolgozott azon, hogy mindenki jól érezze magát. Idén bővítik a szervezői csapatot is, hiszen tízezres látogatói számra számítanak és ennek megfelelően is rendezkednek be a fesztivál idejére.

•  Fotó: Csató Andrea Galéria

Fotó: Csató Andrea

Az ötletgazda újságírói kérdésre kifejtette, nem gondolják úgy, hogy elveszti szakmai jellegét a fesztivál a nagyobb látogatottság, a bulik vagy koncertek miatt, hiszen megmarad a rendezvény gasztrofesztivál íze, és lényegében az estéket egészítik ki egy-egy koncerttel, bulival, ugyanakkor hozzátette, nem titkolt céljuk bevonzani a helybélieket is.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 16., hétfő

Megkönnyített ügyintézés: munkapontot nyitott Segesváron a gépjármű-nyilvántartó

Szászrégen után hétfőn Segesváron is megnyílt a gépjármű-nyilvántartási iroda, ami mintegy ötvenezer személyt szolgál ki.

Megkönnyített ügyintézés: munkapontot nyitott Segesváron a gépjármű-nyilvántartó
Hirdetés
2026. március 16., hétfő

Hűvösebb napok után a csillagászati tavasz hoz felmelegedést

Hűvösebb napokkal indul a hét Erdélyben, helyenként fagypont alatti minimumokkal. Március 21-től, a csillagászati tavasz kezdetétől azonban fokozatos felmelegedés várható, miközben a csapadék esélye egyelőre alacsony marad.

Hűvösebb napok után a csillagászati tavasz hoz felmelegedést
2026. március 16., hétfő

Az újrahasznosítás és a vintage is fontos szempont volt az újonnan nyílt szociális bemutatóüzletnél

Különleges üzlet nyitotta meg kapuit hétfőn Marosvásárhelyen: az Ecostil szociális vállalkozás bemutatóterme olyan helyszín, ahol az upcycling – értéknövelő újrahasznosítás – és kézműves termékek mellett vintage ruhadarabok is várják az érdeklődőket.

Az újrahasznosítás és a vintage is fontos szempont volt az újonnan nyílt szociális bemutatóüzletnél
2026. március 16., hétfő

Külügyminiszter: biztosítanunk kell, hogy ne legyen tartós az energiaárakra nehezedő nyomás

Oana Țoiu külügyminiszter a Külügyek Tanácsának (CAE) hétfői brüsszeli ülése előtt kijelentette, hogy Románia egyik prioritása az energiaárak kordában tartása a közel-keleti háború körülményei között.

Külügyminiszter: biztosítanunk kell, hogy ne legyen tartós az energiaárakra nehezedő nyomás
Hirdetés
2026. március 16., hétfő

A világ legfejlettebb gazdaságait tömörítő szervezethez csatlakozhat nyártól Románia

Románia még az idén nyáron meghívást kaphat a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetbe (OECD) – jelentette ki hétfőn Mathias Cormann, a nemzetközi szervezet főtitkára.

A világ legfejlettebb gazdaságait tömörítő szervezethez csatlakozhat nyártól Románia
2026. március 16., hétfő

Hargita megyében hat iskola bojkottálja a nyolcadikosok próba-képességvizsgáját

Hat Hargita megyei iskolában nem szervezik meg a héten a nyolcadikosok próba-képességvizsgáját, miután a tanárok a szakszervezetek felszólítására úgy döntöttek, hogy bojkottálják az országos felmérést.

Hargita megyében hat iskola bojkottálja a nyolcadikosok próba-képességvizsgáját
2026. március 16., hétfő

Döntő hét a parlamentben: kezdődik a 2026-os költségvetés-tervezet vitája

Hétfőn kerül a parlament illetékes szakbizottságai elé a 2026-os állami költségvetés tervezete.

Döntő hét a parlamentben: kezdődik a 2026-os költségvetés-tervezet vitája
Hirdetés
2026. március 16., hétfő

Bojkott árnyékában kezdődik a nyolcadikosok próba-képességvizsgája

Hétfőn a román nyelv és irodalom vizsgával kezdődik a nyolcadikosok országos próbafelmérése.

Bojkott árnyékában kezdődik a nyolcadikosok próba-képességvizsgája
2026. március 16., hétfő

Üzemanyagárak: nem várt következményei lehetnek az ársapkának a kormányfő szerint

Ilie Bolojan miniszterelnök szerint alapos elemzésre van szükség az üzemanyagárak esetleges hatósági korlátozása előtt, mert az állami beavatkozásoknak nem várt mellékhatásaik is lehetnek.

Üzemanyagárak: nem várt következményei lehetnek az ársapkának a kormányfő szerint
Hirdetés