Fotó: Székely Nemzeti Múzeum
Két hét alatt három helyszínen mutatkozik be a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum. Képzőművészeti, illetve Kós Károly és Gyárfás Jenő gyűjteményéből mutat be válogatást Budapesten, Pécsett és Székelyudvarhelyen.
2018. augusztus 21., 18:452018. augusztus 21., 18:45
2018. augusztus 21., 18:472018. augusztus 21., 18:47
Budapesten a Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozatának meghívására a Pesti Vigadóban nyitják meg a Pantheon című, a sepsiszentgyörgyi múzeum képzőművészeti gyűjteményének legjavát bemutató tárlatot.
A szervezők szerint a kultúrtörténeti jelentőségű kiállítás az erdélyi magyar közösség kiemelkedő képzőművészeti életműveinek reprezentatív bemutatását vállalta fel, célja ízelítőt adni a magyarországi közönségnek a határon túl megőrzött, európai rangú magyar értékekről.
A tárlat szeptember 30-ig várja az érdeklődőket.
A hónap végén, augusztus 31-én a Budapest Főváros Levéltárával közösen létrehozott korábbi vándorkiállítást, a Kós Károly világa, 1912 című tárlatot viszik Pécsre. A Pécsi Tudományegyetemen Kós Károly építészeti pályájának első hét évét és annak előzményeit, alkotói hátterét, valamint szűkebb és tágabb hazáját mutatják be. A tárlat egy tudományos konferencia kísérőrendezvénye, amelyen Vargha Mihály múzeumigazgató az intézmény bemutatása mellett a Székely Nemzeti Múzeumban történő kutatómunkát is ismerteti.
Korábban, augusztus 18-án a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum meghívására a Haberstumpf-villában nyitották meg az IN MEMORIAM Gyárfás Jenő című festészeti kiállítást. A Gyárfás Jenő 25 festményét, valamint személyes tárgyait bemutató kiállításon a festő zsánerképei, portréi, történelmi tárgyú alkotásai láthatók. Vargha Mihály múzeumigazgató elmondta, reményeik szerint
az augusztusi három tárlat is ennek a sorozatnak a része. A Székely Nemzeti Múzeum eddig csak az 1900-as párizsi világkiállításon jelent meg intézményi szinten külföldön, erről oklevél is tanúskodik, különben csak a gyűjteményük egy-egy darabját utaztatták. A gyűjtemény leghíresebb darabját, az 500 éves Apor-kódexet multimédiás animációkon mutatják be, mert nem bírná ki az utazás viszontagságait.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
szóljon hozzá!