
A legtöbb tanintézetben nem kellett módosítsanak a járványügyi besoroláson az utóbbi héten. Képünk illusztráció
Fotó: Kiss Gábor/MTI
Több új koronavírusos megbetegedést is igazoltak múlt hét óta az oktatási rendszerben dolgozók körében Hargita megyében, de ezek elszórt esetek voltak, a megyei főtanfelügyelő szerint lényegesen nem befolyásolták a piros és sárga forgatókönyv szerint működő tanintézetek számát. Székelyudvarhely egyik iskolája hétfőtől átáll a hibrid oktatásra egy igazolt megbetegedés miatt bevezetett óvintézkedésként, az egyik napköziben pedig jövő szerdáig felfüggesztették a jelenléti oktatást az egyik csoportban.
2020. október 02., 12:192020. október 02., 12:19
Öt pedagógusról, illetve egy diákról tud, akikről az elmúlt egy hétben igazolódott be, hogy koronavírus-fertőzöttek, ezek azonban lényegesen nem változtatták meg a zöld, sárga és piros járványügyi forgatókönyv szerint működő tanintézetek összetételét a megyében – mondta el megkeresésünkre Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője.
Nem kellett azonban elrendelni az online oktatásra való teljes áttérést egyetlen tanintézetben sem az utóbbi héten, továbbra is csak egy csíkszeredai napközi működik piros forgatókönyv szerint a megyében – közölte a főtanfelügyelő.
Mint ismert, a csíkszeredai Tulipán Napköziotthonról van szó, amelyben a kisegítőszemélyzet egyik tagja fertőződött meg, ezért rendelték el a járványügyi szigorítást múlt héten.
Az elmúlt héten igazolt új fertőzések többnyire sárga járványügyi besorolással rendelkező településeken történtek, így nem voltak hatással az oktatás módjára. Továbbá, ha az illető pedagógus a megbetegedést megelőző három-négy napban nem került kapcsolatba a diákokkal, illetve a személyzettel, akkor szintén nem kell korlátozó intézkedéseket elrendelni – magyarázta Demeter Levente.
Másrészt, amikor egy zöld besorolású településen az oktatás módját illetően áttérnek a zöldről a sárga forgatókönyvre – vagyis a hibrid oktatásra –, az nem feltétlenül jelez járványügyi problémát, ugyanis ez egy választási lehetőség: azért is meghozhatja ezt a döntést az adott tanintézet vezetősége, mert nincsenek megfelelően nagy osztályai ahhoz, hogy a járványügyi előírásoknak megfelelően bonyolítsák le a jelenléti oktatást – fűzte hozzá.
Csütörtöki értesüléseink szerint a székelyudvarhelyi oktatási rendszerben – a Benedek Elek Pedagógiai Líceumban és egy napköziben – is felbukkant a koronavírus. A tanfelügyelőség erről nem kapott értesítést a megyei egészségügyi igazgatóságtól, közölte érdeklődésünkre a főtanfelügyelő.
A pedagógiai líceum igazgatója, Sebestyén Jolán viszont megerősítette a hírt. Elmondta, a tanintézet egyik bedolgozó pedagógusa került kórházba koronavírus-fertőzés miatt, de legutóbb szeptember 18-án tanított az iskolában, 24-én jelezte, hogy nincs jól, és 25-én már nem is ment be, így
Noha nem volt kötelező, de óvintézkedésként, hogy védjék az iskola diákjait és a személyzetet, a tanintézet vezetősége úgy döntött, hétfőtől áttérnek a hibrid oktatásra, azaz a zöld forgatókönyvről a sárgára – tájékoztatott a tanintézet vezetője.
Az említett megbetegedés az oka annak, hogy a székelyudvarhelyi Eszterlánc Napközotthonban is szigorítottak. Koncz Melinda, a napközi igazgatója elmondta, egy bedolgozó pedagógus tesztje lett pozitív, de ő legutóbb a múlt héten tanított a napköziben, akkor is csak egy órát tartózkodott zárt térben a csoporttal, mindvégig maszkban, a távolságot és minden szabályt betartva, a maradék időt pedig az udvaron töltötték, így
Az oktatást nem függesztették fel, ebben az időszakban a csoport két óvónője online küld oktatási anyagokat a gyerekek szüleinek. A járványügyi szabályok maximális betartására nagyon odafigyelnek, ennek is köszönhető, hogy a napközi besorolását nem kellett megváltoztatni és hogy a többi csoport programja sem változott – közölte Koncz Melinda.
Maros megyei helyzetkép
Maros megyében 532 oktatási intézményben zöld forgatókönyv szerint zajlik az oktatás, azaz az óvodások és iskolások személyesen vesznek részt a tanórákon. Továbbá 55 oktatási egységben sárga forgatókönyv szerint járnak iskolába; ez azt jelenti, hogy az összes óvodás, elemi osztályos tanuló, illetve nyolcadikos és tizenkettedikes személyesen jár be a tanintézményekbe, a többiek online tanulnak, és egy vagy két hetente váltják egymást a csoportok. Maros megyében jelenleg egy tanegység van piros forgatókönyvben, vagyis egy marosvásárhelyi napköziotthonban zajlanak a tevékenységek kizárólag online térben – tájékoztatott Maros megye főtanfelügyelő-helyettese, Illés Ildikó az aktuális adatokról.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
szóljon hozzá!