Hirdetés
Hirdetés

Székelyudvarhelyi oktatási egységekben is megjelent a koronavírus

A legtöbb tanintézetben nem kellett módosítsanak a járványügyi besoroláson az utóbbi héten. Képünk illusztráció •  Fotó: Kiss Gábor/MTI

A legtöbb tanintézetben nem kellett módosítsanak a járványügyi besoroláson az utóbbi héten. Képünk illusztráció

Fotó: Kiss Gábor/MTI

Több új koronavírusos megbetegedést is igazoltak múlt hét óta az oktatási rendszerben dolgozók körében Hargita megyében, de ezek elszórt esetek voltak, a megyei főtanfelügyelő szerint lényegesen nem befolyásolták a piros és sárga forgatókönyv szerint működő tanintézetek számát. Székelyudvarhely egyik iskolája hétfőtől átáll a hibrid oktatásra egy igazolt megbetegedés miatt bevezetett óvintézkedésként, az egyik napköziben pedig jövő szerdáig felfüggesztették a jelenléti oktatást az egyik csoportban.

Széchely István

2020. október 02., 12:192020. október 02., 12:19

Öt pedagógusról, illetve egy diákról tud, akikről az elmúlt egy hétben igazolódott be, hogy koronavírus-fertőzöttek, ezek azonban lényegesen nem változtatták meg a zöld, sárga és piros járványügyi forgatókönyv szerint működő tanintézetek összetételét a megyében – mondta el megkeresésünkre Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője.

A megbetegedések jórészt a Csíki-medencében történtek, de előfordult Gyergyószéken is, illetve ezúttal Székelyudvarhely térségében is.

Nem kellett azonban elrendelni az online oktatásra való teljes áttérést egyetlen tanintézetben sem az utóbbi héten, továbbra is csak egy csíkszeredai napközi működik piros forgatókönyv szerint a megyében – közölte a főtanfelügyelő.

Mint ismert, a csíkszeredai Tulipán Napköziotthonról van szó, amelyben a kisegítőszemélyzet egyik tagja fertőződött meg, ezért rendelték el a járványügyi szigorítást múlt héten.

Áttérés, akár önként is

Az elmúlt héten igazolt új fertőzések többnyire sárga járványügyi besorolással rendelkező településeken történtek, így nem voltak hatással az oktatás módjára. Továbbá, ha az illető pedagógus a megbetegedést megelőző három-négy napban nem került kapcsolatba a diákokkal, illetve a személyzettel, akkor szintén nem kell korlátozó intézkedéseket elrendelni – magyarázta Demeter Levente.

Hirdetés

Másrészt, amikor egy zöld besorolású településen az oktatás módját illetően áttérnek a zöldről a sárga forgatókönyvre – vagyis a hibrid oktatásra –, az nem feltétlenül jelez járványügyi problémát, ugyanis ez egy választási lehetőség: azért is meghozhatja ezt a döntést az adott tanintézet vezetősége, mert nincsenek megfelelően nagy osztályai ahhoz, hogy a járványügyi előírásoknak megfelelően bonyolítsák le a jelenléti oktatást – fűzte hozzá.

Óvintézkedések két tanintézetben

Csütörtöki értesüléseink szerint a székelyudvarhelyi oktatási rendszerben – a Benedek Elek Pedagógiai Líceumban és egy napköziben – is felbukkant a koronavírus. A tanfelügyelőség erről nem kapott értesítést a megyei egészségügyi igazgatóságtól, közölte érdeklődésünkre a főtanfelügyelő.

A pedagógiai líceum igazgatója, Sebestyén Jolán viszont megerősítette a hírt. Elmondta, a tanintézet egyik bedolgozó pedagógusa került kórházba koronavírus-fertőzés miatt, de legutóbb szeptember 18-án tanított az iskolában, 24-én jelezte, hogy nincs jól, és 25-én már nem is ment be, így

nem kellett elrendelni a karantént azokban az osztályokban, ahol oktatott.

Noha nem volt kötelező, de óvintézkedésként, hogy védjék az iskola diákjait és a személyzetet, a tanintézet vezetősége úgy döntött, hétfőtől áttérnek a hibrid oktatásra, azaz a zöld forgatókönyvről a sárgára – tájékoztatott a tanintézet vezetője.

Szigorítottak a napköziben

Az említett megbetegedés az oka annak, hogy a székelyudvarhelyi Eszterlánc Napközotthonban is szigorítottak. Koncz Melinda, a napközi igazgatója elmondta, egy bedolgozó pedagógus tesztje lett pozitív, de ő legutóbb a múlt héten tanított a napköziben, akkor is csak egy órát tartózkodott zárt térben a csoporttal, mindvégig maszkban, a távolságot és minden szabályt betartva, a maradék időt pedig az udvaron töltötték, így

annyiban változott a napközi tevékenysége, hogy az érintett gyermekcsoportot egy hétig, tehát jövő keddig nem tudják fogadni.

Az oktatást nem függesztették fel, ebben az időszakban a csoport két óvónője online küld oktatási anyagokat a gyerekek szüleinek. A járványügyi szabályok maximális betartására nagyon odafigyelnek, ennek is köszönhető, hogy a napközi besorolását nem kellett megváltoztatni és hogy a többi csoport programja sem változott – közölte Koncz Melinda.

Maros megyei helyzetkép

Maros megyében 532 oktatási intézményben zöld forgatókönyv szerint zajlik az oktatás, azaz az óvodások és iskolások személyesen vesznek részt a tanórákon. Továbbá 55 oktatási egységben sárga forgatókönyv szerint járnak iskolába; ez azt jelenti, hogy az összes óvodás, elemi osztályos tanuló, illetve nyolcadikos és tizenkettedikes személyesen jár be a tanintézményekbe, a többiek online tanulnak, és egy vagy két hetente váltják egymást a csoportok. Maros megyében jelenleg egy tanegység van piros forgatókönyvben, vagyis egy marosvásárhelyi napköziotthonban zajlanak a tevékenységek kizárólag online térben – tájékoztatott Maros megye főtanfelügyelő-helyettese, Illés Ildikó az aktuális adatokról.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 28., kedd

Jóváhagyta a kormány 6850 álláshely betöltését az egészségügyben

Jóváhagyta a kormány kedd esti ülésén 6850 álláshely betöltését az állami egészségügyi rendszerben – közölte az egészségügyi minisztérium.

Jóváhagyta a kormány 6850 álláshely betöltését az egészségügyben
Hirdetés
2026. július 28., kedd

Sanitas-képviselő: a betegek nem fogják megérezni, hogy sztrájk van

A betegellátás nem szenvedi meg az általános sztrájkot, és arra is lehetőség van, hogy sürgősségi esetben ott, ahol szükséges, a sztrájkoló dolgozó kilépjen a tiltakozásból és visszatérjen a munkába – mondta a Székelyhonnak a Sanitas képviselője.

Sanitas-képviselő: a betegek nem fogják megérezni, hogy sztrájk van
2026. július 28., kedd

Rengett a föld kedden délután

A Richter-skála szerint 3,4-es erősségű földrengés történt kedden 17 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Rengett a föld kedden délután
Rengett a föld kedden délután
2026. július 28., kedd

Rengett a föld kedden délután

2026. július 28., kedd

Sanitas-vezető: szerdán is folytatódik a sztrájk az egészségügyben

Szerdán is folytatódik az általános sztrájk az egészségügyben – jelentette be a Sanitas Szakszervezeti Szövetség elnöke, Iulian Pope kedden, miután az új bértörvényről egyeztettek az egészségügyi minisztériumban.

Sanitas-vezető: szerdán is folytatódik a sztrájk az egészségügyben
Hirdetés
2026. július 28., kedd

Hárman is megsérültek a csíkszentsimoni tűzesetnél

Tűz ütött ki egy gazdasági épületben és egy raktárban Csíkszentsimon községben kedden, ahol fennállt annak a veszélye, hogy átterjed a tűz két lakóházra is. Többen megsérültek.

Hárman is megsérültek a csíkszentsimoni tűzesetnél
2026. július 28., kedd

Motorkerékpár és személyautó ütközött Csíkdelne közelében

Közlekedési baleset történt kedd délután a 12A jelzésű országúton, Csíkszereda és Delne között: egy motorkerékpár és egy személygépkocsi ütközött össze. A motorost kórházba szállították.

Motorkerékpár és személyautó ütközött Csíkdelne közelében
2026. július 28., kedd

Több mint száz ügyben a prefektúrától várják a megoldást Kovászna megyében

2026 első félévében a Kovászna Megyei Prefektúrához összesen 131 beadvány érkezett, sok esetben többtucatnyi ember kérelmét tolmácsolva. Legtöbbször sikerült ezekre megoldást találni – tudtuk meg Ráduly István prefektus keddi sajtótájékoztatóján.

Több mint száz ügyben a prefektúrától várják a megoldást Kovászna megyében
Hirdetés
2026. július 28., kedd

Az EU bekérette Oroszország brüsszeli ügyvivőjét a romániai drónincidensek ügyében

Az Európai Unió bekérette Oroszország brüsszeli ügyvivőjét, miután a múlt héten orosz drónok hatoltak be Románia légterébe – számolt be kedden a dpa.

Az EU bekérette Oroszország brüsszeli ügyvivőjét a romániai drónincidensek ügyében
2026. július 28., kedd

Zátonyra futott egy svájci üdülőhajó a Dunán

Zátonyra futott a Dunán hétfő éjszaka egy svájci zászló alatt közlekedő üdülőhajó a Mehedinți megyei Salcia térségében. A fedélzeten 186 utas és 52 fős személyzet tartózkodott.

Zátonyra futott egy svájci üdülőhajó a Dunán
2026. július 28., kedd

Fafeldolgozó gyúlt ki Csíkszentsimonban

Lángoló fafeldolgozó műhelyhez riasztották kedden délben a tűzoltókat Csíkszentsimonba.

Fafeldolgozó gyúlt ki Csíkszentsimonban
Hirdetés