Hirdetés
Hirdetés

Székelyudvarhelyi oktatási egységekben is megjelent a koronavírus

A legtöbb tanintézetben nem kellett módosítsanak a járványügyi besoroláson az utóbbi héten. Képünk illusztráció •  Fotó: Kiss Gábor/MTI

A legtöbb tanintézetben nem kellett módosítsanak a járványügyi besoroláson az utóbbi héten. Képünk illusztráció

Fotó: Kiss Gábor/MTI

Több új koronavírusos megbetegedést is igazoltak múlt hét óta az oktatási rendszerben dolgozók körében Hargita megyében, de ezek elszórt esetek voltak, a megyei főtanfelügyelő szerint lényegesen nem befolyásolták a piros és sárga forgatókönyv szerint működő tanintézetek számát. Székelyudvarhely egyik iskolája hétfőtől átáll a hibrid oktatásra egy igazolt megbetegedés miatt bevezetett óvintézkedésként, az egyik napköziben pedig jövő szerdáig felfüggesztették a jelenléti oktatást az egyik csoportban.

Széchely István

2020. október 02., 12:192020. október 02., 12:19

Öt pedagógusról, illetve egy diákról tud, akikről az elmúlt egy hétben igazolódott be, hogy koronavírus-fertőzöttek, ezek azonban lényegesen nem változtatták meg a zöld, sárga és piros járványügyi forgatókönyv szerint működő tanintézetek összetételét a megyében – mondta el megkeresésünkre Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője.

A megbetegedések jórészt a Csíki-medencében történtek, de előfordult Gyergyószéken is, illetve ezúttal Székelyudvarhely térségében is.

Nem kellett azonban elrendelni az online oktatásra való teljes áttérést egyetlen tanintézetben sem az utóbbi héten, továbbra is csak egy csíkszeredai napközi működik piros forgatókönyv szerint a megyében – közölte a főtanfelügyelő.

Mint ismert, a csíkszeredai Tulipán Napköziotthonról van szó, amelyben a kisegítőszemélyzet egyik tagja fertőződött meg, ezért rendelték el a járványügyi szigorítást múlt héten.

Áttérés, akár önként is

Az elmúlt héten igazolt új fertőzések többnyire sárga járványügyi besorolással rendelkező településeken történtek, így nem voltak hatással az oktatás módjára. Továbbá, ha az illető pedagógus a megbetegedést megelőző három-négy napban nem került kapcsolatba a diákokkal, illetve a személyzettel, akkor szintén nem kell korlátozó intézkedéseket elrendelni – magyarázta Demeter Levente.

Hirdetés

Másrészt, amikor egy zöld besorolású településen az oktatás módját illetően áttérnek a zöldről a sárga forgatókönyvre – vagyis a hibrid oktatásra –, az nem feltétlenül jelez járványügyi problémát, ugyanis ez egy választási lehetőség: azért is meghozhatja ezt a döntést az adott tanintézet vezetősége, mert nincsenek megfelelően nagy osztályai ahhoz, hogy a járványügyi előírásoknak megfelelően bonyolítsák le a jelenléti oktatást – fűzte hozzá.

Óvintézkedések két tanintézetben

Csütörtöki értesüléseink szerint a székelyudvarhelyi oktatási rendszerben – a Benedek Elek Pedagógiai Líceumban és egy napköziben – is felbukkant a koronavírus. A tanfelügyelőség erről nem kapott értesítést a megyei egészségügyi igazgatóságtól, közölte érdeklődésünkre a főtanfelügyelő.

A pedagógiai líceum igazgatója, Sebestyén Jolán viszont megerősítette a hírt. Elmondta, a tanintézet egyik bedolgozó pedagógusa került kórházba koronavírus-fertőzés miatt, de legutóbb szeptember 18-án tanított az iskolában, 24-én jelezte, hogy nincs jól, és 25-én már nem is ment be, így

nem kellett elrendelni a karantént azokban az osztályokban, ahol oktatott.

Noha nem volt kötelező, de óvintézkedésként, hogy védjék az iskola diákjait és a személyzetet, a tanintézet vezetősége úgy döntött, hétfőtől áttérnek a hibrid oktatásra, azaz a zöld forgatókönyvről a sárgára – tájékoztatott a tanintézet vezetője.

Szigorítottak a napköziben

Az említett megbetegedés az oka annak, hogy a székelyudvarhelyi Eszterlánc Napközotthonban is szigorítottak. Koncz Melinda, a napközi igazgatója elmondta, egy bedolgozó pedagógus tesztje lett pozitív, de ő legutóbb a múlt héten tanított a napköziben, akkor is csak egy órát tartózkodott zárt térben a csoporttal, mindvégig maszkban, a távolságot és minden szabályt betartva, a maradék időt pedig az udvaron töltötték, így

annyiban változott a napközi tevékenysége, hogy az érintett gyermekcsoportot egy hétig, tehát jövő keddig nem tudják fogadni.

Az oktatást nem függesztették fel, ebben az időszakban a csoport két óvónője online küld oktatási anyagokat a gyerekek szüleinek. A járványügyi szabályok maximális betartására nagyon odafigyelnek, ennek is köszönhető, hogy a napközi besorolását nem kellett megváltoztatni és hogy a többi csoport programja sem változott – közölte Koncz Melinda.

Maros megyei helyzetkép

Maros megyében 532 oktatási intézményben zöld forgatókönyv szerint zajlik az oktatás, azaz az óvodások és iskolások személyesen vesznek részt a tanórákon. Továbbá 55 oktatási egységben sárga forgatókönyv szerint járnak iskolába; ez azt jelenti, hogy az összes óvodás, elemi osztályos tanuló, illetve nyolcadikos és tizenkettedikes személyesen jár be a tanintézményekbe, a többiek online tanulnak, és egy vagy két hetente váltják egymást a csoportok. Maros megyében jelenleg egy tanegység van piros forgatókönyvben, vagyis egy marosvásárhelyi napköziotthonban zajlanak a tevékenységek kizárólag online térben – tájékoztatott Maros megye főtanfelügyelő-helyettese, Illés Ildikó az aktuális adatokról.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
2026. június 27., szombat

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium

A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium
2026. június 27., szombat

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint

Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét

Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét
2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Beterít a hőhullám – jövő hét elején is harmadfokú kánikulariasztás lesz majdnem az egész országban

Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.

Beterít a hőhullám – jövő hét elején is harmadfokú kánikulariasztás lesz majdnem az egész országban
2026. június 27., szombat

Szombatfalván láttak medvét szombatra virradóra

Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.

Szombatfalván láttak medvét szombatra virradóra
2026. június 27., szombat

Kilencven szénabála és egy épület égett Mezőzáhon

Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Kilencven szénabála és egy épület égett Mezőzáhon
Hirdetés