
Az egésznapos programba többszáz táncos bekapcsolódik
Fotó: Nagyvárad Táncegyüttes
Székelyudvarhely az egyike azon öt városnak, amelyek otthont adnak a verbunk napjának: a Kárpát-medence szintű rendezvényt idén először tartja meg a magyarországi Hagyományok Háza.
2021. június 07., 22:012021. június 07., 22:01
Felvidéktől Sárközig, Nyíregyházától Székelyudvarhelyig több száz táncos egy időben táncolja a különböző tájegységek verbunk táncait: a programsorozatot nemcsak a helyszínen, hanem online is lehet majd követni június 12-én, szombaton. Kárpát-medence szerte tájegységeként eltérő formában alakult a verbunk táncok szerkezeti felépítése, változatos formák jöttek létre az egyrészes, csoportos teljesen kötött formáktól a többrészes félig kötött, félig improvizatív táncalkotásig. „A rögtönzött, egyéni előadású változatok a magyar tánctörténet egy érdekes szakaszát mutatják be – a változás korát, ahogy a régi stílusúból szervesen kialakultak az új stílusú férfitáncok” – közölte az esemény apropóján a Hagyományok Háza.
A verbunk napja most különösen időszerű, tudtuk meg, mert a rendezvény a májusi, a pünkösdi időszakhoz kapcsolódik, hiszen a nyugati verbunk táncaink jellegzetes funkciója volt a pünkösdi időszakhoz kapcsolódó legényavatás szokása, és ennek egyik legfontosabb eleme a település férfitáncának bemutatása. Az egésznapos rendezvénybe Székelyudvarhely délután kapcsolódik be, tudtuk meg a helyi házigazda szerepét betöltő Udvarhely Néptáncműhely vezetőjétől. Orendi István ugyanakkor hozzátette: a részvétel díjmentes, ám – a járványügyi szabályok betartásának okán – előzetes regisztrációhoz kötött.
A gálaműsor 18 órakor kezdődik a Székelyudvarhelyi Művelődési Házban: a nagyérdemű erdélyi verbunk táncokat láthat majd Sára Ferenc és csoportja, a Pipacsok Néptáncegyüttes, Feketelaki Tibor és Székely Melinda, az Ördögborda Néptáncegyüttes, Farkas Csaba és Kásler Magdi, valamint a házigazdák előadásában, a talpalávalót Kelemen Molnár János és a Kedves Zenekar biztosítja. Az eseményt megelőzően az Udvarhely Néptáncműhelynél szükséges regisztrálni a 0722-180046-os telefonszámon vagy a tancmuhely@gmail.com e-mail címen.
Megjelent az első kedvcsináló előzetes a soron következő, 2027-ben érkező Shrek-filmhez. A 2000-es évek népszerű animációs franchise-ja négy mozifilmet és két Csizmás kandúr spin-offot ért meg.
Medvék jelenlétét jelezték több településről is a hatóságoknak kedd délután és az esti órákban. A hatóságok Ro-Alertet küldtek az érintett települések lakóinak.
Ismét emberre támadt egy medve: ezúttal Brassó megyében sebesített meg egy körülbelül 50 éves férfit. A sérült életének megmentéséért mentőhelikoptert is bevetettek, amely elsőként érkezett a helyszínre.
Eszméletlen állapotban találtak rá egy 48 éves csíkszeredai férfira kedden délután a város Tudor lakónegyedi részén. A helyszínre érkező mentőegység már nem tudott segíteni rajta, holttestét átadták az igazságügyi orvosszakértőknek.
Mihai Dimian ügyvivő oktatási miniszter kedden közölte, hogy elküldték a Hivatalos Közlönyhöz megjelentetésre a 2030-tól érvényes érettségi-rendszer tantárgyait és vizsgáit jóváhagyó miniszteri rendeletet.
Közösségi összefogás eredményeképpen nyert a bálványosi talajminta a Magyar Talajtani Társaság által meghirdetett Az év talaja közönségszavazásán. A talajszelvényt Kis Mercedesz-Boglárka geológus-kutató nevezte be a versenybe.
Medve harapott meg egy német turistát kedden délután az Argeș megyei Arefu község hegyvidéki térségében, a a Transzfogarasi úton található Dracula kemping közelében.
Megelőző intézkedésként és az állatok egészségének védelméért visszahívják a boltokból a Lidl Románia által forgalmazott egyik nedves macskaeledelt.
Bíróság elé állítottak az ügyészek egy nőt, akit azzal vádolnak, hogy a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) pénzügyi felelőseként több mint 400 ezer lejt sikkasztott el a párt számláiról.
A korábbi koalíció pártjainak vissza kell ülniük a tárgyalóasztalhoz – írta a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) keddi üléséről beszámoló Facebook-bejegyzésében az RMDSZ elnöke.
szóljon hozzá!