
Nemcsak újjáépülnek, hanem új funkciót is kapnak a bástyák
Fotó: Erdély Bálint Előd
Elkezdődött a székelyudvarhelyi Székelytámadt-vár restaurálását és felújítását szolgáló beruházás, bár egyelőre a kevésbé látványos tervezési szakasszal indítottak. A műemlék teljes rendezésének tervét a Guttmann Szabolcs műemlékvédelmi szakember vezette cég készíti.
2020. június 11., 09:132020. június 11., 09:13
2020. június 11., 17:442020. június 11., 17:44
Székelyudvarhelyi civilek a közösségi oldalon fejezték aggodalmukat, hogy látszólag nem halad a Székelytámadt-vár felújításának projektje, habár a városvezetés már tavaly nyáron bejelentette, hogy 5 millió eurónyi európai uniós támogatást nyert Székelyudvarhely a projektre.
A beruházásnak a támogatóval kötött szerződésben megszabott ütemterve van, tudtuk meg: tavasszal közbeszerzési eljáráson hirdette meg Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala a projekt tervezési munkálatait, majd ezt követően szerződést kötöttek a nyertes K&K Studio de Proiectare kolozsvári székhelyű tervezőcéggel a folyó év május 29-én.
– válaszolta kérdéseinkre a polgármesteri hivatal sajtóosztályának nevében Bölöni Ildikó. Továbbá tolmácsolta a városvezetés álláspontját, miszerint
Egyébként a tervek elkészülte után újabb közbeszerzést hirdet majd a hivatal, ezúttal az építési munkákra: eszerint leghamarabb jövő év tavaszán kezdődhetnek el a tulajdonképpeni felújítási munkálatok, melyeknek időtartama újabb két évet fog igénybe venni.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A pályázati dokumentációban szereplő terv külön kezeli a vár belsejét és a várfalakat: zöldövezet, a járófelületek és a közvetlen a várfalak mentén húzódó Tó utca összesen 6324 négyzetméteres felületet jelent. A Hajdú-bástya összfelülete 208 négyzetméter, míg a felújításra szoruló várfalak felülete 457 négyzetméter.
A Fóris-bástyában alakítják ki a szabadtéri színpadot. A projekt járulékos hozadéka, hogy teljesen megújul a várfal mellett húzódó Tó utca is, a 101 méteres utcában közművesítés lesz, majd az útfelületre kőburkolat kerül, ugyanolyan, mint a várfalakon belül.
Jelentős földmunka is zajlik majd a várfalakon belül, hiszen az évszázadok során megemelődött a járófelület: a felújítás alkalmával az eredeti járószintre ásnak majd le, ide kerül a körös-körül tervezett kőburkolat is. A munkálatok ütemét úgy tervezik, hogy közben régészeti feltárást is végezhessenek a Haáz Rezső Múzeum szakemberei.
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Habár ez a projekt nem tartalmazza az iskola épületét, sem pedig a vár körüli ingatlanokat, természetesen szándékunkban áll a vár körüli ingatlanok helyzetének feltérképezése, amit egy külön tanulmány kell majd megvizsgáljon, és az abban javasoltak alapján történhetnek meg a tulajdonképpeni ingatlanvásárlások. Az önkormányzat részéről bár született egy elvi döntés a vár körüli ingatlanok vásárlására, de a jelenlegi információink szerint nincs egyetlen – rendezett tulajdoni viszonyokkal rendelkező – eladó ingatlan sem az adott területen” – közölte továbbá a civilek által megfogalmazottak válaszaként a sajtóosztály képviselője.
Az 112-es hívószámra medvecsapdába rekedt bocsról érkezett bejelentés Nyárádkarácson községből. A rendőrség bűnügyi eljárást indított, orrvadászat gyanújával. A község polgármestere, Bodó Károly Gyula szerint az ügy árnyaltabb, mint elsőre látszik.
Az átlagosnál csapadékosabb időszakot jeleznek előre a meteorológusok jövő hétre az ország minden régiójában, míg a május 1-jei minivakációt magában foglaló hétre az ilyenkor megszokottnál magasabb hőmérsékleteket valószínűsítenek.
Bíróság elé állítanak a bukaresti ügyészek egy 20 éves fiatalembert és 14 éves barátnőjét, akiket azzal vádolnak, hogy megölték a lány anyját, majd a holttestet elásták egy erdőben.
Különböző technikákkal füstölt szalonnákat kóstolhattak a csíkszeredaiak a második alkalommal megszervezett Füst és só – Székelyföldi Szalonnamustra elnevezésű rendezvény első napján, pénteken.
Romániának most a deficittel kapcsolatos problémák megoldására és a helyreállítási források lehívására kellene összpontosítania, nincs szüksége politikai válságra - jelentette ki pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök.
Elemezte a magyarországi választások eredményeit a Szövetségi Állandó Tanács. Kelemen Hunort felhatalmazták, hogy Magyar Péterrel, a Tisza elnökével tárgyaljon.
A Tisza Párt azt javasolja, hogy május 9-én legyen az új Országgyűlés alakuló ülése, aznap megválaszthatják az új miniszterelnököt is.
A Felsőrákoson történt bántalmazásról szóló cikkünk megjelenését követően a rendőrség támogatásáról biztosította a lakosságot. Közleményükben hangsúlyozták: szorgalmazzák a térfigyelő kamerarendszer beindítását, és fokozzák a járőrözést a faluban.
Az idei első két hónapban éves viszonylatban 2,1 százalékkal csökkent Románia energiatermelése – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hét megye folyóvizeire.
2 hozzászólás