
Sárga és narancssárga hőségriasztás Székelyföldön
Fotó: Országos Meteorológiai Szolgálat
Újabb, kánikulára és légköri instabilitásra vonatkozó figyelmeztetéseket adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), amelyek csaknem a teljes országra érvényesek.
2024. augusztus 21., 12:282024. augusztus 21., 12:28
Szerdán elsőfokú hőségriadó van érvényben a Bánságban, a Körösvidék déli,
Munténiában, Moldvában, Olténia déli és keleti területein és Dobrudzsában: a csúcsértékek elérik a 33–35 Celsius-fokot.
Még ennél is nagyobb lesz a kánikula a Körösvidék északi régióiban, Máramarosban, Erdély északnyugati, Moldva északkeleti és Munténia déli és középső régióiban, ahol másodfokú riasztás van érvényben: a hőmérséklet–páratartalom index meghaladja a kritikus 80-as értéket, és a nappali hőmérséklet 35–37 fokig emelkedik – írja az Agerpres hírügynökség a meteorológiai szolgálat figyelmeztetésére hivatkozva.
Csütörtökön, augusztus 22-én elsőfokú hőségriadóra (36 fokos nappali, 18–21 fokos éjszakai átlagértékekkel) kell készülni Munténiában, Olténia keleti részein, Moldva déli területein és Dobrudzsában, másodfokú riasztás lesz érvényben (37–38 fokos csúcsértékekkel) Giurgiu, Călăraşi, Ilfov megyében és Bukarestben.
A kánikulát ugyanakkor légköri instabilitás kíséri: a Bánságban, a Körösvidéken, Máramarosban és Erdélyben szerda koradélutántól csütörtök hajnalig záporok, zivatarok várhatók, 50–70 km/h erősségű széllel és helyenként jégesővel. Az elsőfokú figyelmeztetés Beszterce-Naszód, Máramaros, Szatmár, Szilágy, Kolozs, Fehér, Bihar, Arad, Hunyad, Temes és Krassó-Szörény megyére érvényes. Ezeken a területeken a várható csapadékmennyiség elérheti a 15–25, helyenként a 40–50 litert is négyzetméterenként.
A következő három napban az ország teljes hegyvidékén jelentős havazás várható, amely nyomán jelentősen megnövekszik a hóréteg és nő a lavinák kialakulásának veszélye – közölte pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Szerdán, az óév utolsó napján 267 sofőr jogosítványát és 161 gépjármű forgalmi engedélyét vonták be a rendőrök.
Nagyméretű lavina következett be pénteken a Fogarasi-havasokban a Bîlea-tó környékén, a természeti jelenséget kiváltó két síelőnek sikerült épségben megmenekülni – tájékoztattak a Szeben megyei Salvamont képviselői.
Csapadékra és szélre, hegyvidéken pedig hóviharra, újabb hóréteg kialakulására vonatkozó figyelmeztetéseket bocsájtott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat. Az első- és másodfokú riasztások szombat estig érvényesek.
Megkésve ugyan, de több Hargita megyei sípályát is megnyitottak, és szombattól újabb helyeken lehet majd szánkózni, siklani. Érdemes kihasználni a szabadnapokat és legalább egy nagy sétát tenni a szép havas tájakon.
A Kovászna megyei Bodzafordulón volt a leghidegebb péntekre virradóan, az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint mínusz 14,4 fokig esett vissza a hőmérséklet.
Az előző héthez képest egyértelműen nőtt az influenzás megbetegedések száma Hargita megye tisztifőorvosa szerint, aki azt is elmondta, ezt miért nem tükrözi a légúti megbetegedések számát összegző heti feljegyzés.
Az új évben is számos látványosnak ígérkező (és remélhetőleg maradandó élményeket is szerző) néznivalóval rukkol elő a filmipar. Év eleji maratoni összeállításunkban az általunk legjobban várt 20 amerikai filmet mutatjuk be.
Megfellebbezte az előzetes letartóztatását elrendelő bírósági határozatot az a nő, akit azzal gyanúsítanak, hogy a nagydisznódi városi kórház egyik ápolónőjének segítségével megölte az anyját.
Több mint húsz háromszéki önkormányzat támogatja szervezetten a fiatal és kisgyermekes családokat a Babakelengye-programon keresztül. 2025-ben összesen 246 család részesült ajándékcsomagban vagy vásárlási utalványban.
szóljon hozzá!