
Sárga és narancssárga hőségriasztás Székelyföldön
Fotó: Országos Meteorológiai Szolgálat
Újabb, kánikulára és légköri instabilitásra vonatkozó figyelmeztetéseket adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), amelyek csaknem a teljes országra érvényesek.
2024. augusztus 21., 12:282024. augusztus 21., 12:28
Szerdán elsőfokú hőségriadó van érvényben a Bánságban, a Körösvidék déli,
Munténiában, Moldvában, Olténia déli és keleti területein és Dobrudzsában: a csúcsértékek elérik a 33–35 Celsius-fokot.
Még ennél is nagyobb lesz a kánikula a Körösvidék északi régióiban, Máramarosban, Erdély északnyugati, Moldva északkeleti és Munténia déli és középső régióiban, ahol másodfokú riasztás van érvényben: a hőmérséklet–páratartalom index meghaladja a kritikus 80-as értéket, és a nappali hőmérséklet 35–37 fokig emelkedik – írja az Agerpres hírügynökség a meteorológiai szolgálat figyelmeztetésére hivatkozva.
Csütörtökön, augusztus 22-én elsőfokú hőségriadóra (36 fokos nappali, 18–21 fokos éjszakai átlagértékekkel) kell készülni Munténiában, Olténia keleti részein, Moldva déli területein és Dobrudzsában, másodfokú riasztás lesz érvényben (37–38 fokos csúcsértékekkel) Giurgiu, Călăraşi, Ilfov megyében és Bukarestben.
A kánikulát ugyanakkor légköri instabilitás kíséri: a Bánságban, a Körösvidéken, Máramarosban és Erdélyben szerda koradélutántól csütörtök hajnalig záporok, zivatarok várhatók, 50–70 km/h erősségű széllel és helyenként jégesővel. Az elsőfokú figyelmeztetés Beszterce-Naszód, Máramaros, Szatmár, Szilágy, Kolozs, Fehér, Bihar, Arad, Hunyad, Temes és Krassó-Szörény megyére érvényes. Ezeken a területeken a várható csapadékmennyiség elérheti a 15–25, helyenként a 40–50 litert is négyzetméterenként.
Tíz éve még gyakori probléma volt, hogy penészes falak közt, rossz raklapokon tárolták az alapanyagokat, de ma ez már nem jellemző – a szakhatóság vezetője szerint folyamatosan javulnak a körülmények a Hargita megyei élelmiszeripari egységekben.
Összesítette a pénzügyminisztérium az Országos Adóhatóság (ANAF) szolgáltatásaival és a Privát Virtuális Tér (SPV – Spațiu Privat Virtual) elnevezésű platformmal kapcsolatban az adófizetők részéről beérkezett visszajelzéseket.
A NATO keleti szárnyának országai közül Romániában történik a legtöbb drónincidens Ukrajna közelsége miatt – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján az ügyvivő külügyminiszter.
Meghibásodás történt az ivóvízhálózaton, a javítási munkálatok ideje alatt szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás szerdán Gyergyószentmiklós több utcájában 8-16 óra között.
Kedvezően véleményezte kedden a szenátus jogi bizottsága azt a törvénytervezetet, amely bírsággal vagy szabadságvesztéssel bünteti az egészségügyi dolgozókkal szembeni megfélemlítést vagy agressziót.
64 éves korában elhunyt Scherer Péter, az egyik legismertebb magyar színművész – adta hírül Facebook-oldalán az általa is alapított Nézőművészeti Kft. színtársulat.
Egy légtérvédelmi járőrszolgálatot teljesítő román F-16-os vadászgép lelőtt kedden Észtország fölött egy feltételezések szerint Ukrajnából érkezett drónt – számolt be a Reuters jelentése nyomán az Agerpres.
A Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium öt éltanuló és közösségi életben is aktív végzőse hordozhatja a búcsús jelképeket az idei pünkösdi búcsún a hagyományoknak megfelelően.
A Kárpát-medence egész területéről és a diaszpórából is várják az alkotásokat a második alkalommal meghirdetett hímzett ünnepi asztalkendők pályázatára.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 3,9 százalékról 5,5 százalékra rontotta a 2026 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, 2027 végére pedig 2,9 százalékos inflációval számol – jelentette be kedden Mugur Isărescu.
szóljon hozzá!