
A települések általában figyelmet fordítanak a gólyák biztonságára
Fotó: Tuchiluș Alex
Noha Háromszéken már feltűntek a vándormadarak, a fészkek még üresen állnak. A napokban várhatóan elfoglalják székelyföldi fészkeiket az első gólyák, érkezésüket webkamerákon keresztül élőben is követhetjük.
2025. március 12., 12:102025. március 12., 12:10
Háromszéken több egyedet figyeltek már meg a mezőkön, a Maros megyei Sáromberkén pedig már meg is érkezett az első fészekfoglaló.
Kelemen László, a sepsiszentgyörgyi Rara Avis Madártani Egyesület vezetője szerint
Ugyan az elmúlt napokban is láttak gólyát Háromszéken, a Rara Avis Egyesület szerint
Fotó: Pinti Attila
A tavalyi évet megelőzően hat éven keresztül Bikfalvára érkezett az első gólya, 2024-ben viszont Sepsikőröspatakon kaptak lencsevégre egy korai fészekfoglalót március 11-én.
– osztotta meg Kelemen László. Az első csapatot tegnap látta Nyáraspatak közelében, de reménykedik benne, hogy rövidesen hírt adhat az első, hazatérő vándorról, hiszen az emberek is mindig érdeklődéssel figyelik az érkezésüket.
Fotó: Pinti Attila
Zágonban például maradt egy fehér gólya, aki sikeresen átvészelte a telet. „Végigkísértük a télen, de nem kellett beavatkoznunk, nem volt szüksége segítségre még a hidegebb napokon sem.
– magyarázta a Rara Avis elnöke. Az oka az lehet, hogy a telek megenyhültek, kisebb kockázatot jelent számukra, ha itt maradnak.
Fotó: Pinti Attila
Háromszéken mostanra több mint 370 fészek szerepel a nyilvántartásban. Kelemen László szerint Kovászna megyében általában minden településen jól gondját viselik a gólyáknak,
A Milvus Csoport Facebook-oldalán adta hírül a tavasz első napján, hogy elindították a webkamerákat, így élőben lehet követni a sáromberki fészkekbe érkező vándormadarakat. Tavaly március 7-én jelezték, azelőtt március 15-én jelezték az első gólya érkezését.
Megtartotta szerdán első ülését a Victoria-palotában a jövedelemadó és az áfabevételek visszaosztási rendszerének kidolgozásával megbízott munkacsoport.
A 2024-es helyhatósági és EP-választások megszervezése 250 millió euróba került, a parlamenti választások költségei 120 millió eurót, a 2024-es és a 2025-ös elnökválasztás megszervezésének költségei pedig több mint 300 millió eurót tettek ki.
Egy 15 éves Temes megyei fiú meggyilkolásával gyanúsítanak egy 21 éves fiatalembert és két kiskorút.
Mintegy 819 ezer lej értékben szabott ki bírságot a Hargita megyei tűzoltóság a tűzvédelmi előírások megszegéséért, továbbá három kereskedelmi egységet be is zárattak múlt év végén, idén pedig egy hargitafürdői panzió esetében is így jártak el.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán újabb elsőfokú figyelmeztetést adott ki az ország 13 megyéjében a fagyos idő miatt.
Hetvennyolc éves korában elhunyt Antal István, volt parlamenti képviselő, a Székelyudvarhelyi városi RMDSZ szervezet alapító tagja.
Egy személy meghalt, kettő megsebesült a szerda reggel az A1-es autópályán, a Hunyad megyei Piski (Simeria) közelében történt közúti balesetben, amelyben egy személygépkocsi és egy nyergesvontató ütközött egymásnak.
Ismét mínusz 21 fok alá csökkent a hőmérséklet szerdára virradóan Székelyföldön: Gyergyóalfaluban tizedre pontosan ugyanakkora fagyot mértek, mint pár nappal korábban, Csíkszeredában pedig picivel még hidegebb is volt, mint a hétvégén.
Majdnem harmadával nőtt a felső légúti megbetegedés miatt orvoshoz fordulók száma az elmúlt héten Hargita megyében. A kórházi kezelésre szorulók száma viszont enyhén csökkent.
A román hadsereg vezérkari főnöke, Gheorghiță Vlad keddi nagyszebeni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy fel kell készíteni a lakosságot az ország védelmével kapcsolatos feladatok ellátására.
szóljon hozzá!