
A székelyföldi megyékben is elvégzik majd a teljes vizsgálatot. Képünk illusztráció
Fotó: Thomas Campean
Hargita, Maros és Kovászna megye kórházainak jó része bekerült a központi fejlesztési régióban zajló méhnyakrákszűrési programba, így a székelyföldi térségben hét kórházban végezhetnek majd a programban eddig alkalmazottnál lényegesen komplexebb méhnyakrákszűréseket, további háromban pedig begyűjthetik a laborvizsgálathoz szükséges mintákat.
2022. augusztus 11., 10:102022. augusztus 11., 10:10
2022. augusztus 11., 10:152022. augusztus 11., 10:15
Két Hargita megyei, négy Maros megyei, illetve egy Kovászna megyei kórház kapott jóváhagyást a teljes körű, ingyenes méhnyakrákszűrések elvégzésére a Marosvásárhelyi Megyei Klinikai Sürgősségi Kórház irányításával zajló programban, illetve további két Hargita megyei és egy Kovászna megyei kórház a mintavételre kapott engedélyt.
A Marosvásárhelyi Megyei Klinikai Sürgősségi Kórház tájékoztatása szerint a központi régióban összesen kilenc kórházban szervezték meg a szűrések lebonyolításának a lehetőségét, így a programot irányító kórházzal együtt összesen tíz kórházban végzik majd el a teljes vizsgálatot.
Hargita megyében a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház és a Székelyudvarhelyi Városi Kórház került be a programba, ezekben összesen 18 nőgyógyász szakorvos, illetve 6 kórszövettanász végez majd vizsgálatokat. A szűrőhálózat részévé válik ugyanakkor a Gyergyószentmiklósi Municípiumi Kórház, valamint a Maroshévízi Municípiumi Kórház is, ezekben viszont csak a mintavételt végzik el, majd elemzésre továbbküldik a marosvásárhelyi kórház laboratóriumába.
Maros megyében a Segesvári Municípiumi Kórház, a Szászrégeni Municípiumi Kórház, a Marosludasi Városi Kórház, valamint a Marosvásárhelyi TopMed Kórház kapott engedélyt teljes körű szűrések elvégzésére, ezekben a kórházakban összesen 34 nőgyógyász és 12 kórszövettanász orvos vesz részt a vizsgálatokban.
Kovászna megyében a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban végez majd hasonló vizsgálatokat hat nőgyógyász és egy kórszövettanász, továbbá Kovászna városának a kórháza is bekapcsolódhat a programba, de megfelelő laboratórium híján ott is csak mintavételezést végeznek majd.
Az említetteken kívül a Szeben Megyei Sürgősségi Kórház, továbbá a Gyulafehérvári Megyei Sürgősségi Kórház és mintavételező alegységekként a Fehér megyei kórházak kaptak még jóváhagyást a programban való részévételre.
Jó lehetőség a szűrési célcsoportba tartozó nők számára, hogy Hargita megyében két kórházban is elvégezhetik a teljes vizsgálatot, továbbá az, hogy a másik két kórházban a mintavételezést, és örvendetes, hogy
– nyilatkozta lapunknak Tulit-Incze Ágnes, a program Hargita megyei koordinátora. Elmondta,
A méhnyakrákszűrési program mindeddig jórészt a vidéki településekre terjedt ki, amelyeket egy mobil nőgyógyászati rendelővel látogatott meg a szűrőkaraván. Mindeddig a 24–29 éves korosztályba tartozó nők vehettek részt az ingyenes méhnyakrákszűrésen,
Az egészségügyi intézményekben egyébként komplexebb vizsgálatnak vetik alá a mintákat, hogy arról is képet kapjanak, melyik HPV-vírustörzsek a legelterjedtebbek a térségben.
A program második szakasza, vagyis a kórházi szűrővizsgálatok várhatóan egy-két héten belül kezdődhet el, amint kitűzik ennek az időpontját, közzéteszik azokat a telefonszámokat is, ahol az ingyenes vizsgálatra jelentkező nők időpontot kérhetnek – tájékoztatott Tulit-Incze Ágnes.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
szóljon hozzá!