
A székelyföldi megyékben is elvégzik majd a teljes vizsgálatot. Képünk illusztráció
Fotó: Thomas Campean
Hargita, Maros és Kovászna megye kórházainak jó része bekerült a központi fejlesztési régióban zajló méhnyakrákszűrési programba, így a székelyföldi térségben hét kórházban végezhetnek majd a programban eddig alkalmazottnál lényegesen komplexebb méhnyakrákszűréseket, további háromban pedig begyűjthetik a laborvizsgálathoz szükséges mintákat.
2022. augusztus 11., 10:102022. augusztus 11., 10:10
2022. augusztus 11., 10:152022. augusztus 11., 10:15
Két Hargita megyei, négy Maros megyei, illetve egy Kovászna megyei kórház kapott jóváhagyást a teljes körű, ingyenes méhnyakrákszűrések elvégzésére a Marosvásárhelyi Megyei Klinikai Sürgősségi Kórház irányításával zajló programban, illetve további két Hargita megyei és egy Kovászna megyei kórház a mintavételre kapott engedélyt.
A Marosvásárhelyi Megyei Klinikai Sürgősségi Kórház tájékoztatása szerint a központi régióban összesen kilenc kórházban szervezték meg a szűrések lebonyolításának a lehetőségét, így a programot irányító kórházzal együtt összesen tíz kórházban végzik majd el a teljes vizsgálatot.
Hargita megyében a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház és a Székelyudvarhelyi Városi Kórház került be a programba, ezekben összesen 18 nőgyógyász szakorvos, illetve 6 kórszövettanász végez majd vizsgálatokat. A szűrőhálózat részévé válik ugyanakkor a Gyergyószentmiklósi Municípiumi Kórház, valamint a Maroshévízi Municípiumi Kórház is, ezekben viszont csak a mintavételt végzik el, majd elemzésre továbbküldik a marosvásárhelyi kórház laboratóriumába.
Maros megyében a Segesvári Municípiumi Kórház, a Szászrégeni Municípiumi Kórház, a Marosludasi Városi Kórház, valamint a Marosvásárhelyi TopMed Kórház kapott engedélyt teljes körű szűrések elvégzésére, ezekben a kórházakban összesen 34 nőgyógyász és 12 kórszövettanász orvos vesz részt a vizsgálatokban.
Kovászna megyében a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban végez majd hasonló vizsgálatokat hat nőgyógyász és egy kórszövettanász, továbbá Kovászna városának a kórháza is bekapcsolódhat a programba, de megfelelő laboratórium híján ott is csak mintavételezést végeznek majd.
Az említetteken kívül a Szeben Megyei Sürgősségi Kórház, továbbá a Gyulafehérvári Megyei Sürgősségi Kórház és mintavételező alegységekként a Fehér megyei kórházak kaptak még jóváhagyást a programban való részévételre.
Jó lehetőség a szűrési célcsoportba tartozó nők számára, hogy Hargita megyében két kórházban is elvégezhetik a teljes vizsgálatot, továbbá az, hogy a másik két kórházban a mintavételezést, és örvendetes, hogy
– nyilatkozta lapunknak Tulit-Incze Ágnes, a program Hargita megyei koordinátora. Elmondta,
A méhnyakrákszűrési program mindeddig jórészt a vidéki településekre terjedt ki, amelyeket egy mobil nőgyógyászati rendelővel látogatott meg a szűrőkaraván. Mindeddig a 24–29 éves korosztályba tartozó nők vehettek részt az ingyenes méhnyakrákszűrésen,
Az egészségügyi intézményekben egyébként komplexebb vizsgálatnak vetik alá a mintákat, hogy arról is képet kapjanak, melyik HPV-vírustörzsek a legelterjedtebbek a térségben.
A program második szakasza, vagyis a kórházi szűrővizsgálatok várhatóan egy-két héten belül kezdődhet el, amint kitűzik ennek az időpontját, közzéteszik azokat a telefonszámokat is, ahol az ingyenes vizsgálatra jelentkező nők időpontot kérhetnek – tájékoztatott Tulit-Incze Ágnes.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
szóljon hozzá!