
A székelyföldi megyékben is elvégzik majd a teljes vizsgálatot. Képünk illusztráció
Fotó: Thomas Campean
Hargita, Maros és Kovászna megye kórházainak jó része bekerült a központi fejlesztési régióban zajló méhnyakrákszűrési programba, így a székelyföldi térségben hét kórházban végezhetnek majd a programban eddig alkalmazottnál lényegesen komplexebb méhnyakrákszűréseket, további háromban pedig begyűjthetik a laborvizsgálathoz szükséges mintákat.
2022. augusztus 11., 10:102022. augusztus 11., 10:10
2022. augusztus 11., 10:152022. augusztus 11., 10:15
Két Hargita megyei, négy Maros megyei, illetve egy Kovászna megyei kórház kapott jóváhagyást a teljes körű, ingyenes méhnyakrákszűrések elvégzésére a Marosvásárhelyi Megyei Klinikai Sürgősségi Kórház irányításával zajló programban, illetve további két Hargita megyei és egy Kovászna megyei kórház a mintavételre kapott engedélyt.
A Marosvásárhelyi Megyei Klinikai Sürgősségi Kórház tájékoztatása szerint a központi régióban összesen kilenc kórházban szervezték meg a szűrések lebonyolításának a lehetőségét, így a programot irányító kórházzal együtt összesen tíz kórházban végzik majd el a teljes vizsgálatot.
Hargita megyében a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház és a Székelyudvarhelyi Városi Kórház került be a programba, ezekben összesen 18 nőgyógyász szakorvos, illetve 6 kórszövettanász végez majd vizsgálatokat. A szűrőhálózat részévé válik ugyanakkor a Gyergyószentmiklósi Municípiumi Kórház, valamint a Maroshévízi Municípiumi Kórház is, ezekben viszont csak a mintavételt végzik el, majd elemzésre továbbküldik a marosvásárhelyi kórház laboratóriumába.
Maros megyében a Segesvári Municípiumi Kórház, a Szászrégeni Municípiumi Kórház, a Marosludasi Városi Kórház, valamint a Marosvásárhelyi TopMed Kórház kapott engedélyt teljes körű szűrések elvégzésére, ezekben a kórházakban összesen 34 nőgyógyász és 12 kórszövettanász orvos vesz részt a vizsgálatokban.
Kovászna megyében a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban végez majd hasonló vizsgálatokat hat nőgyógyász és egy kórszövettanász, továbbá Kovászna városának a kórháza is bekapcsolódhat a programba, de megfelelő laboratórium híján ott is csak mintavételezést végeznek majd.
Az említetteken kívül a Szeben Megyei Sürgősségi Kórház, továbbá a Gyulafehérvári Megyei Sürgősségi Kórház és mintavételező alegységekként a Fehér megyei kórházak kaptak még jóváhagyást a programban való részévételre.
Jó lehetőség a szűrési célcsoportba tartozó nők számára, hogy Hargita megyében két kórházban is elvégezhetik a teljes vizsgálatot, továbbá az, hogy a másik két kórházban a mintavételezést, és örvendetes, hogy
– nyilatkozta lapunknak Tulit-Incze Ágnes, a program Hargita megyei koordinátora. Elmondta,
A méhnyakrákszűrési program mindeddig jórészt a vidéki településekre terjedt ki, amelyeket egy mobil nőgyógyászati rendelővel látogatott meg a szűrőkaraván. Mindeddig a 24–29 éves korosztályba tartozó nők vehettek részt az ingyenes méhnyakrákszűrésen,
Az egészségügyi intézményekben egyébként komplexebb vizsgálatnak vetik alá a mintákat, hogy arról is képet kapjanak, melyik HPV-vírustörzsek a legelterjedtebbek a térségben.
A program második szakasza, vagyis a kórházi szűrővizsgálatok várhatóan egy-két héten belül kezdődhet el, amint kitűzik ennek az időpontját, közzéteszik azokat a telefonszámokat is, ahol az ingyenes vizsgálatra jelentkező nők időpontot kérhetnek – tájékoztatott Tulit-Incze Ágnes.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
szóljon hozzá!