
A székelyföldi megyékben is elvégzik majd a teljes vizsgálatot. Képünk illusztráció
Fotó: Thomas Campean
Hargita, Maros és Kovászna megye kórházainak jó része bekerült a központi fejlesztési régióban zajló méhnyakrákszűrési programba, így a székelyföldi térségben hét kórházban végezhetnek majd a programban eddig alkalmazottnál lényegesen komplexebb méhnyakrákszűréseket, további háromban pedig begyűjthetik a laborvizsgálathoz szükséges mintákat.
2022. augusztus 11., 10:102022. augusztus 11., 10:10
2022. augusztus 11., 10:152022. augusztus 11., 10:15
Két Hargita megyei, négy Maros megyei, illetve egy Kovászna megyei kórház kapott jóváhagyást a teljes körű, ingyenes méhnyakrákszűrések elvégzésére a Marosvásárhelyi Megyei Klinikai Sürgősségi Kórház irányításával zajló programban, illetve további két Hargita megyei és egy Kovászna megyei kórház a mintavételre kapott engedélyt.
A Marosvásárhelyi Megyei Klinikai Sürgősségi Kórház tájékoztatása szerint a központi régióban összesen kilenc kórházban szervezték meg a szűrések lebonyolításának a lehetőségét, így a programot irányító kórházzal együtt összesen tíz kórházban végzik majd el a teljes vizsgálatot.
Hargita megyében a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház és a Székelyudvarhelyi Városi Kórház került be a programba, ezekben összesen 18 nőgyógyász szakorvos, illetve 6 kórszövettanász végez majd vizsgálatokat. A szűrőhálózat részévé válik ugyanakkor a Gyergyószentmiklósi Municípiumi Kórház, valamint a Maroshévízi Municípiumi Kórház is, ezekben viszont csak a mintavételt végzik el, majd elemzésre továbbküldik a marosvásárhelyi kórház laboratóriumába.
Maros megyében a Segesvári Municípiumi Kórház, a Szászrégeni Municípiumi Kórház, a Marosludasi Városi Kórház, valamint a Marosvásárhelyi TopMed Kórház kapott engedélyt teljes körű szűrések elvégzésére, ezekben a kórházakban összesen 34 nőgyógyász és 12 kórszövettanász orvos vesz részt a vizsgálatokban.
Kovászna megyében a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban végez majd hasonló vizsgálatokat hat nőgyógyász és egy kórszövettanász, továbbá Kovászna városának a kórháza is bekapcsolódhat a programba, de megfelelő laboratórium híján ott is csak mintavételezést végeznek majd.
Az említetteken kívül a Szeben Megyei Sürgősségi Kórház, továbbá a Gyulafehérvári Megyei Sürgősségi Kórház és mintavételező alegységekként a Fehér megyei kórházak kaptak még jóváhagyást a programban való részévételre.
Jó lehetőség a szűrési célcsoportba tartozó nők számára, hogy Hargita megyében két kórházban is elvégezhetik a teljes vizsgálatot, továbbá az, hogy a másik két kórházban a mintavételezést, és örvendetes, hogy
– nyilatkozta lapunknak Tulit-Incze Ágnes, a program Hargita megyei koordinátora. Elmondta,
A méhnyakrákszűrési program mindeddig jórészt a vidéki településekre terjedt ki, amelyeket egy mobil nőgyógyászati rendelővel látogatott meg a szűrőkaraván. Mindeddig a 24–29 éves korosztályba tartozó nők vehettek részt az ingyenes méhnyakrákszűrésen,
Az egészségügyi intézményekben egyébként komplexebb vizsgálatnak vetik alá a mintákat, hogy arról is képet kapjanak, melyik HPV-vírustörzsek a legelterjedtebbek a térségben.
A program második szakasza, vagyis a kórházi szűrővizsgálatok várhatóan egy-két héten belül kezdődhet el, amint kitűzik ennek az időpontját, közzéteszik azokat a telefonszámokat is, ahol az ingyenes vizsgálatra jelentkező nők időpontot kérhetnek – tájékoztatott Tulit-Incze Ágnes.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
szóljon hozzá!