
A székelyföldi megyékben is elvégzik majd a teljes vizsgálatot. Képünk illusztráció
Fotó: Thomas Campean
Hargita, Maros és Kovászna megye kórházainak jó része bekerült a központi fejlesztési régióban zajló méhnyakrákszűrési programba, így a székelyföldi térségben hét kórházban végezhetnek majd a programban eddig alkalmazottnál lényegesen komplexebb méhnyakrákszűréseket, további háromban pedig begyűjthetik a laborvizsgálathoz szükséges mintákat.
2022. augusztus 11., 10:102022. augusztus 11., 10:10
2022. augusztus 11., 10:152022. augusztus 11., 10:15
Két Hargita megyei, négy Maros megyei, illetve egy Kovászna megyei kórház kapott jóváhagyást a teljes körű, ingyenes méhnyakrákszűrések elvégzésére a Marosvásárhelyi Megyei Klinikai Sürgősségi Kórház irányításával zajló programban, illetve további két Hargita megyei és egy Kovászna megyei kórház a mintavételre kapott engedélyt.
A Marosvásárhelyi Megyei Klinikai Sürgősségi Kórház tájékoztatása szerint a központi régióban összesen kilenc kórházban szervezték meg a szűrések lebonyolításának a lehetőségét, így a programot irányító kórházzal együtt összesen tíz kórházban végzik majd el a teljes vizsgálatot.
Hargita megyében a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház és a Székelyudvarhelyi Városi Kórház került be a programba, ezekben összesen 18 nőgyógyász szakorvos, illetve 6 kórszövettanász végez majd vizsgálatokat. A szűrőhálózat részévé válik ugyanakkor a Gyergyószentmiklósi Municípiumi Kórház, valamint a Maroshévízi Municípiumi Kórház is, ezekben viszont csak a mintavételt végzik el, majd elemzésre továbbküldik a marosvásárhelyi kórház laboratóriumába.
Maros megyében a Segesvári Municípiumi Kórház, a Szászrégeni Municípiumi Kórház, a Marosludasi Városi Kórház, valamint a Marosvásárhelyi TopMed Kórház kapott engedélyt teljes körű szűrések elvégzésére, ezekben a kórházakban összesen 34 nőgyógyász és 12 kórszövettanász orvos vesz részt a vizsgálatokban.
Kovászna megyében a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban végez majd hasonló vizsgálatokat hat nőgyógyász és egy kórszövettanász, továbbá Kovászna városának a kórháza is bekapcsolódhat a programba, de megfelelő laboratórium híján ott is csak mintavételezést végeznek majd.
Az említetteken kívül a Szeben Megyei Sürgősségi Kórház, továbbá a Gyulafehérvári Megyei Sürgősségi Kórház és mintavételező alegységekként a Fehér megyei kórházak kaptak még jóváhagyást a programban való részévételre.
Jó lehetőség a szűrési célcsoportba tartozó nők számára, hogy Hargita megyében két kórházban is elvégezhetik a teljes vizsgálatot, továbbá az, hogy a másik két kórházban a mintavételezést, és örvendetes, hogy
– nyilatkozta lapunknak Tulit-Incze Ágnes, a program Hargita megyei koordinátora. Elmondta,
A méhnyakrákszűrési program mindeddig jórészt a vidéki településekre terjedt ki, amelyeket egy mobil nőgyógyászati rendelővel látogatott meg a szűrőkaraván. Mindeddig a 24–29 éves korosztályba tartozó nők vehettek részt az ingyenes méhnyakrákszűrésen,
Az egészségügyi intézményekben egyébként komplexebb vizsgálatnak vetik alá a mintákat, hogy arról is képet kapjanak, melyik HPV-vírustörzsek a legelterjedtebbek a térségben.
A program második szakasza, vagyis a kórházi szűrővizsgálatok várhatóan egy-két héten belül kezdődhet el, amint kitűzik ennek az időpontját, közzéteszik azokat a telefonszámokat is, ahol az ingyenes vizsgálatra jelentkező nők időpontot kérhetnek – tájékoztatott Tulit-Incze Ágnes.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
szóljon hozzá!