
Archív
Fotó: Pinti Attila
Méltó módon, több székelyföldi városban is megemlékeznek a tizenhárom, Aradon kivégzett honvédtábornok vértanúságáról a hétvégén.
2024. október 04., 08:362024. október 04., 08:36
2024. október 04., 09:552024. október 04., 09:55
Együtt gyújtják meg az emlékezés gyertyáit Csíkszeredában az aradi tizenhárom vértanú, illetve az első felelős magyar miniszterelnök Batthyány Lajos tiszteletére október 6-án, vasárnap. Ugyan a Vár téren egész nap lehetőség nyílik néma főhajtásra és gyertyagyújtásra, a rövid megemlékezést 19 órakor tartják a kihelyezett arcképcsarnok előtt.
Székelyudvarhelyen a Márton Áron téren 12 órakor kezdődik a megemlékezés, ahol bemutatják Kövecsi-Kovács Imre szobrászművész alkalmi installációját. A szervezők arra kérik az emlékezni érkezőket, egy-egy szál fehér virágot hozzanak magukkal.
Hőseink iránti tiszteletből és az összetartozás jegyében 18 órakor gyülekeznek Székelykeresztúron a Milleniumi emlékműnél, ahol koszorút helyeznek el, a Molnár István Múzeumnál tartják az ünnepi beszédet.
Szentegyházán az immár hagyományos Őszi Hadjárat részeként, pénteken, 17 órától emlékeznek meg a 13 aradi vértanúról a szentegyházasfalvi Szent András Plébániatemplom előtti téren. Az Őszi Hadjárat teljes hétvégi programja ide kattintva érhető el.
Gyergyószentmiklóson szintén egész nap lesz lehetőség gyertyagyújtásra a római katolikus temetőben kihelyezett arcképcsarnoknál, az ünnepi műsor pedig 12 órakor kezdődik a temetőben.
Borszéken is ünnepélyes keretek között emlékeznek az aradi tizenháromról 16 óra 30 perctől az alsó borszéki parkban, azt követően Lackó Szentmiklósi Endre előadását tekinthetik meg az egybegyűltek a helyi művelődési házban.
Gyergyóditróban október 4-én, pénteken 12 órakor ünnepi szentmisével kezdődik a megemlékezés, majd a Hősök Emlékművénél helyezik el a koszorúkat.
Műsorral és koszorúzással készülnek Sepsiszentgyörgyön is, a megemlékezést vasárnap a Bod Péter Megyei Könyvtár mögötti téren, az aradi tizenhármak emlékére felállított kopjafánál tartják. A program szerint
Kézdivásárhelyen 15 órakor veszi kezdetét az ünnepi megemlékezés, amelynek a Nagy Mózes Főgimnázium udvara ad otthont. A rendezvényen felavatják Vetró András szobrászművész által aradi vértanúk emlékére készített bronzplakettjét is.
Marosvásárhelyen 16 órától a Székely Vértanúk emlékművénél szerveznek megemlékezést, amelyre mindenkit szeretettel várnak.
Az Európai Unióban 2026 júliusában éves összevetésben átlagosan 16,9 százalékkal emelkedett a személyi közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok ára; a tagállamok közül Romániában volt a legnagyobb a drágulás – közölte pénteken az Eurostat.
Akárcsak pár nappal ezelőtt, pénteken is elmaradt a jogerős ítélet kihirdetése a Borboly Csaba és 12 másik személy ellen indult büntetőperben. A Marosvásárhelyi Ítélőtábla még nem tudta előkészíteni a döntést, ezért későbbi időpontot jelölt ki.
Nicușor Dan államelnök vezeti a román küldöttséget az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 81. közgyűlésének szeptemberben, New Yorkban szervezendő munkálatain – közölte pénteken az államelnöki hivatal.
A rendkívüli hőség miatt a Bihar megyei hatóságok korlátozzák pénteken a megyei utakon a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát.
Mihaela Ardelean szerint a rendőrsi erők az éjszaka folyamán szerzett információk nyomán két nagyszabású razziát szerveztek pénteken, és elfogták a szökevényt Nagybánya közelében, egy elhagyatott telken.
Két szerzetes tett fogadalmat csütörtök este a csíksomlyói kegytemplomban az államalapítás ünnepén, emellett a csíksomlyói kegytemplom felszentelésének 150. évfordulójáról is megemlékeztek.
A román belpolitika is terítékre kerül a most zajló Kolozsvári Magyar Napok közéleti beszélgetései során.
Lőtt sebbel, holtan találtak meg pénteken egy 44 éves katonai tűzoltót a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) egyik, a Prahova megyei Mizilben levő egységében.
A pénteken az ország mintegy felét sújtó kánikula szombaton visszahúzódik, és csak Mehedinți, Dolj, Olt, Teleorman, Botoșani és Iași megyében lesz narancssárga hőségrisztás.
szóljon hozzá!