Nagy Attila Ferenc, a Román Jégkorongszövetség elnöke
Fotó: Kocsis B. János
Néhány nap múlva kezdetét veszi Románia idei legnagyobb sporteseménye, a divízió 1/A jégkorong-világbajnokság, amelynek április 27. és május 3. között a sepsiszentgyörgyi Sepsi Aréna ad otthont.
2025. április 23., 15:302025. április 23., 15:30
2025. április 23., 16:142025. április 23., 16:14
A romániai válogatott mellett Nagy-Britannia, Olaszország, Lengyelország, Japán és Ukrajna legjobbai küzdenek az elitbe jutásért. Nagy Attila-Ferenc, a Román Jégkorongszövetség (FRHG) elnöke bízik abban, hogy a mérkőzésekre ellátogató gyermekek és a felnőttek egyaránt életre szóló élménnyel gazdagodnak.
– A Román Jégkorongszövetség a tavaly milyen céllal vágott bele a divízió 1/A jégkorong-világbajnokság szervezésébe?
– Tavaly Prágában kaptuk meg ennek a nagyszabású tornának a rendezési jogát, nagyon büszkék vagyunk erre a sportdiplomáciai sikerre. Köszönjük a Nemzetközi Jégkorongszövetségnek (IIHF), hogy a pályázat benyújtásától kezdve abszolút mindenben segített.
Sikerült meggyőznünk az embereket arról, hogy a kisebb országokhoz hasonlóan Románia is megérdemli, hogy nagyszabású rendezvényeket szervezzen. Célunk visszahelyezni a romániai jégkorongot a térképre, illetve ismét felkeltenénk a szélesebb közönség figyelmét, mivel az elmúlt években a sportág nem sokat hallatott magáról.
– Néhány nappal Románia idei legnagyobb sporteseményének rajtja előtt hogy állnak az előkészületek?
– A tavaly decemberi jégpályamegnyitó óta remekül haladunk az előkészületekkel, már célegyenesbe fordultunk, igyekszünk minden szempontból nagyszerű világbajnokságot rendezni. Az elmúlt hónapokban volt néhány nagyobb eseményünk, februárban a Román Kupa, majd márciusban a bajnokság négyes döntőjére került sor a Sepsi Arénában, amely emellett a Háromszéki Ágyúsok otthona is volt. A romániai válogatott két edzőmeccset játszott Sepsiszentgyörgyön, ezeken a találkozókon szervezési szempontból minden jól működött, ráadásul az IIHF képviselői is ellátogattak hozzánk, és elégedettek voltak azzal, amit láttak. Sepsiszentgyörgy Polgármesteri Hivatala, Kovászna Megye Tanácsa, a Román Sportügynökség (ANS) és a Székelyföldi Jégkorong Akadémia a kezdetektől kiváló partnernek bizonyult. A világbajnokság megszervezése a székelyföldi jégkorong-társadalom közös sikere és ünnepe, a legkisebb központtól a legnagyobbig.
Dézi, a hokivébé kabalafigurája üdvözli Nagy Attila Ferencet, a Román Jégkorongszövetség elnökét
Fotó: Kiss Zsombor
– Milyen elvárások fogalmazódtak meg bennetek sportszakmai és társadalmi szempontból?
– Komoly kihívás előtt állunk, mivel a mezőny sokkal erősebb, mint tavaly. A célunk, hogy a csapat úgy készüljön fel, hogy legrosszabb esetben bebiztosítsuk a bennmaradást, azonban nagyon örülnénk az éremszerzésnek, és miért ne gondolnánk az elitbe jutásra? Teljes mértékben számítunk a közönség és a szurkolók támogatására, ugyanis a lelátókon uralkodó hangulat előnyt jelenthet számunkra. A játékosok bizonyítani szeretnék, nem véletlenül vannak a válogatottban, ugyanakkor a lehető legjobban szerepelnének a hazai környezetben. Azt tapasztaltuk,
A világbajnokság megszervezésével igyekszünk népszerűsíteni az országban és a térségben a jégkorongot, ugyanakkor még több fiatalt szeretnénk bevonzani. Kijelenthetjük, az utóbbi időben a befektetett munkánknak köszönhetően nőtt a jégkorongozó gyermekek száma, és azoké is, akik a lelátókon nézik a mérkőzéseket.
Szintén feltett szándékunk, hogy a jégkorongot ne csak a gyerekek, családok és szurkolók figyelmébe ajánljuk, hanem a gazdasági térből is partnereket vonjunk be, hogy növeljük jelenlétünket, a sportág láthatóságát a közösségi térben. Partnereink számára a jégkorong-világbajnokság több, mint egy sportesemény, mindegyiküknek valamilyen személyes kötődése van a jégkoronggal, mindannyian különösen fontosnak találják, hogy jelen legyenek ezen a rendezvényen, Sepsiszentgyörgyön.
„Nekünk a kávé nem egy szimpla termék – sokkal inkább egy meghívás egy közös pillanatra. Egy baráti beszélgetésre, egy meccs előtti várakozásra, egy ünneplésre a győzelem után. Mikor azt hallottuk, hogy Sepsiszentgyörgy ad otthont a világbajnokságnak, nem volt kérdés, hogy ott a helyünk. Szinte természetes, hogy a helyi közösség öröme és ünnepe a miénk is. Ez a bajnokság nemcsak sportesemény – ez egy helyi történet, amit jó kávéval még szebbé lehet tenni.“
Dobri Tibor, alelnök
Iulius Meinl Coffe Group
„A fejlődés egyik kulcsa, hogy mindig nyitottak maradjunk az újra – legyen szó technológiáról, kapcsolódásról vagy közösségi élményekről. A Combridge hisz abban, hogy az internet és a kommunikáció ma már legalább annyira a sport része, mint a jégkorongban a jég vagy a hokibot. Büszkék vagyunk arra, hogy technológiai partnerként hozzájárulhatunk a világbajnokság lebonyolításához, és ezzel segíthetjük, hogy Székelyföld megmutathassa magát a világnak. Ez az esemény nemcsak a sportolók, hanem az egész közösség győzelme – és örülünk, hogy mi is részesei lehetünk ennek a történetnek.”
Csenteri Levente, CEO
Combridge
„Mi nap mint nap azon dolgozunk, hogy az emberek megtalálják a helyüket. Ehhez bizalom kell – és egy nyitott közeg. A jégkorong-világbajnokság számunkra éppen ezt jelképezi: egy olyan eseményt, ahol nincs fontosabb, mint együtt lenni, függetlenül attól, hogy magyarul vagy románul szurkolsz. Együtt örülni, együtt izgulni – ebben rejlik Erdély valódi ereje. Ezért érezzük úgy, hogy ennek a történetnek mi is részesei szeretnénk lenni. És ezért állunk büszkén a rendezvény mögé.”
Prunaș Gelu, CEO
Birendra Group
„Egy szállítmányozó cég számára az út mindig fontos: az, ahová tartunk, és az is, ahonnan jövünk. A HopeSped számára Sepsiszentgyörgy nem csak egy állomás. Egy hely, ahol az emberek ismerik egymást, ahol a szurkolás nemcsak hangos, hanem szívből jövő. A jégkorong világbajnokság ide hozza mindazokat, akik szeretik a sportot, és azokat is, akik szeretik egymást. Ezért állunk a rendezvény mellé: mert hisszük, hogy ez az esemény nemcsak a hokiról szól, hanem rólunk – mindannyiunkról.”
Bodó Csaba, CEO
Hope Sped
(X – fizetett hirdetés)
Személyautó és motorkerékpáros ütközött hétfőn este Kézdivásárhely és Kézdisárfalva között, a 11-es országúton. A baleset következtében a motoros súlyosan megsérült, a mentőegységek elkezdték az újraélesztését.
Minőségi videójáték-adaptációval rukkolt elő 2023 tavaszán az HBO, akik a játék írójával közreműködve készítették el a The Last of Us sorozatadaptációját. A nemrégiben véget ért folytatásban azonban több dolog is félrement. Kritika.
Együtt jót teszünk címmel indított kétnyelvű (magyar és román) kampányt a Román Közszolgálati Televízió (TVR) a romániai árvízkárosultak megsegítéséért.
Az összefogás értékéről beszélt Sulyok Tamás köztársasági elnök hétfőn a Kovászna megyei Illyefalván, ahová a nyergestetői megemlékezés után látogatott.
Boldog, aki énekel – hangzott el pünkösd másodnapján délután a marosvásárhelyi Kistemplomban, ahol a hagyományos barokk kórustalálkozót tartották. Idén a szervezők meghívására tizenegy kórus lépett fel.
Egy személyt kellett kórházba szállítani, miután két autó összeütközött és egy kerítésnek sodródott hétfőn délután Csíkdánfalván – tudtuk meg a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől.
Medveészlelés miatt kaptak Ro-Alert üzenetet a csíkszeredaiak hétfő délután, a vadállat ezúttal a Csíkszeredához tartozó Szécsenyben tűnt fel. Este tíz óra előtt néhány perccel ismét Ro-Alertet küldtek a hatóságok a medve újbóli feltűnése miatt.
Két személy sérült meg és szorult a roncsok közé hétfőn délután a Gyergyóújfalu községhez tartozó Kilyénfalván történt balesetben – közli a Hargita megyei tűzoltóság.
Legroszabb esetben is csak részleges beomlás várható a parajdi sóbányánál a szakértők szerint – derül ki Hargita Megye Prefektusi Hivatalának hétfői közleményéből. Azt is közlik, hogy az esőzések nem okoztak további problémákat.
A következő napokban Bánságban és Körösvidéken felmelegszik az idő, és a jövő héttől megnő a záporok valószínűsége – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat június 9-22. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.