
Fotó: Pinti Attila
Az előttünk álló hétvégén, péntek estétől vasárnap estig a szokott helyszínen, a Maksa melletti Óriáspince-tetőn tartják a tizenkettedik Székely Vágtát. A népszerű esemény a futamok mellett gyerek-, kulturális és lovas programokkal, kézműves vásárral, lacikonyhákkal várja az érdeklődőket.
2023. június 09., 08:052023. június 09., 08:05
1200 lej befizetése ellenében június 2-ig bármely Kovászna, Hargita vagy Maros megyei településnek jogában állt benevezni egy lóból és három személyből álló csapatot a vágtára. A legalább ötéves ló bármilyen fajtájú és nemű lehetett, a péntek délután esedékes vizsgálaton azonban meg kell felelnie a szabályzatban előírt állategészségügyi feltételeknek; amennyiben ez is teljesül, a csapat 1500 lejes költségtérítést kap.
Fotó: Pinti Attila
Ezúttal három versenyszámban lehet indulni: a tulajdonképpeni Székely Vágtán (amely egyben a budapesti Nemzeti Vágta kvalifikációs futamának számít), a Góbé futamon és a Kishuszár vágtán. A Góbé futamon bármilyen fajtájú és nemű, négy éves (születési év: 2019) vagy idősebb ló részt vehet, a versenyző nem lehet fiatalabb 16 évesnél. Pozitív állatorvosi vizsga esetén 1000 lejes költség-visszatérítés jár, a döntő győztesének jutalma 3000 lej, a második helyezetté 2500 lej, a harmadiké 2000 lej.
A tavalyi Székely Vágta döntőjét – 2018 és 2021 után immár harmadjára – Tamás Csaba nyerte Farkaslaka képviseletében, Villámlás lovával, aki aztán harmadik helyen végzett a budapesti Nemzeti Vágtán. A Góbé futamon az etédi Kelemen Sándor Géza diadalmaskodott.
Fotó: Pinti Attila
Péntek
19 óra: nyilvános főpróba: huszárkarüsszel-bemutató
21.15: filmvetítés: Hadik / magyar történelmi kalandfilm, 108 perc, 2023 / rendező: Szikora János
Szombat
11 óra: megnyitó
11.30: huszárkarüsszel-bemutató
11.45: Határtalan értékeink – kiállításmegnyitó Veszprém és Kovászna megye 30 éves együttműködésének jegyében, a testvértelepülések részvételével: Veszpém megye–Kovászna megye, Veszprém–Sepsiszentgyörgy, Pápa, Balatonfüred–Kovászna, Alsóörs–Málnás, Taliándörögd–Illyefalva, Pápakovácsi–Vargyas
12 óra: Góbé-olimpia: csapat ügyességi verseny
15 óra: Pászka Lehel lovasíjász-bemutatója
16 óra: Győri Ördöglovasok / Spartacus – ókori történet rabszolgákról és rómaiakról
16.45: Kassai Lovasíjász Iskola – az erdélyi képviselet bemutatója
18 óra: előfutamok: Székely Vágta és Góbé-futam
20.15: Győri Ördöglovasok / tüzes trükklovas show
21.30: koncert: Atilla Fiai Társulat / énekesek: Varga Miklós, Kalapács József, Rudán Joe, Mr. Basary és Kalapács-Ódor Cintia
Vasárnap
12.30: Székelyföldi Szablyavívó Iskola – bemutató
13 óra: Huszár ügyességi verseny
16 óra: Győri Ördöglovasok / lovagi játékok és próbák
17 óra: Erdélyi Lovas Kaszkadőrök – bemutató
18 óra: Góbé-futam – döntő és díjkiosztó ünnepség
18.45: Kishuszár Vágta és díjkiosztó
19.30: Székely Vágta – döntő futam és díjkiosztó ünnepség
20.30: Győri Ördöglovasok / kombinált trükklovas show
21.30: Esőnap: koncert – Atilla Fiai Társulat
10–18 óra: lovagoltatás a Barabás Lovarda közreműködésével
10–18 óra: gyermekfoglalkozások
10–18 óra: Incitato-kiállítás
10–18 óra: Veszprém testvérmegye településeinek kiállítása
10–18 óra: kézművesvásár
A szervezők fenntartják a programváltoztatás jogát.
Barcasági Magyar Lovasnap
Egy hét múlva, június 17-18-án Barcaújfaluban második alkalommal rendezik meg a Barcasági Magyar Lovasnapot, amely a ló és a lovas sportok népszerűsítése mellett a helyi kulturális, gazdasági, néprajzi és gasztronómiai értékeket a nagyközönség elé kívánja tárni. Első nap huszárbemutató, hajmeresztő lovaskaszkadőr-show, lovasíjász-bemutató, díjlovaglás, díjugratás tarkítja a műsort, de az érdeklődők bepillantást nyerhetnek a szabad idomítás világába is. Június 18-án a barcasági magyar közösségeké lesz a főszerep: első alkalommal szervezik meg a Barcasági Parasztolimpiát, amely humoros versenyszámokat sorakoztat fel.
Könnyed, vicces, kisebb téteket felvonultató westerosi történtet adaptált a képernyőre az HBO George R. R. Martin egyik „mellékregényéből”, a Hét királyság lovagjából. Ajánló.
A Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) vasárnap közzétett adatai szerint a kötelező magánnyugdíj-megtakarításokat kezelő nyugdíjalapok vagyona december végén 201,6 milliárd lej volt, 34 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban.
Hárman meghaltak és egy személy megsérült vasárnap a 6-os országúton történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Somfa térségében – tájékoztatott a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Románia meghívást kapott február 19-ére Washingtonba a Béketanács első ülésére, a részvételről azonban csak az amerikai partnerekkel folytatott egyeztetések után dönt a román fél – közölte vasárnap a Facebook-oldalán államfő.
Legyen egy tér, ami biztonságos, szakmailag hiteles, tabuktól mentes, és mindenki előtt nyitva áll – ezzel az elképzeléssel vágott bele a közösségépítésbe öt erdélyi magyar pszichológus. Céljaikról, terveikről kérdeztük a MentaliTea létrehozóit.
A villamos energia, a földgáz és az üzemanyagok magas adóterhelése rontja a román ipar versenyképességét, és közvetve emeli a fogyasztási cikkek árát – állapította meg vasárnapi közleményében az Intelligens Energia Egyesület elnöke.
A Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség (DIICOT) ügyészei a rendőrségi nyomozókkal együttműködve január 23. és február 5. között 66 műveletet hajtottak végre – tájékozatott vasárnap az intézmény.
Önszántából távozott szombaton este fehéregyházi otthonából a 12 éves Boldijar Dorina Rozalia, aki azóta sem tért haza – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság, amely a lakók segítségére is számít a keresésben.
Az elmúlt 24 órában szolgálatot teljesítő közel 25 ezer belügyi alkalmazott több mint 2550 alkalommal intézkedtek, és csaknem 1500 mentési, elsősegélynyújtási és tűzoltási feladatot hajtottak végre – közölte vasárnap a belügyminisztérium.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnapi előrejelzése szerint kedd estig havazással, jegesedéssel, a szél élénkülésével és jelentős lehűléssel járó időjárás várható Románia legnagyobb részén.
szóljon hozzá!