
Fotó: Rex Video
Sövér Elek, Márton Árpád, Gaál András, Szopos Sándor és Kusztos Endre festőművészek művészi pályája válik ismertebbé a Székely napfaragók című ismeretterjesztő film révén. A gyergyószentmiklósi Rex Stúdió újabb alkotással jelentkezik.
2025. január 22., 19:022025. január 22., 19:02
2025. január 22., 21:582025. január 22., 21:58
A Székely Napfaragók című filmben Balázs József festőművész és Bajna György újságíró járják be azokat a vidékeket, ahol
Nem száraz adatokat közöl, hanem könnyed anekdotikus módon, néhol humoros formában mesélnek a bemutatott művészekről, művekről. Ez a film fő erőssége – mutatott rá Zsigmond Attila dokumentumfilm-rendező.
Ebben is követi az alkotás a 2022-ben készült Ecsetvonások, székelyesen című filmet, amelyben Nagy István, Márton Ferenc, Nagy Imre, Karácsony János és Páll Lajos munkássága elevenedett meg a nézők előtt.
Fotó: Rex Video
„2021-ben jött az ötlet, hogy valamilyen szinten rehabilitálni kellene a székely festőművészeinket. Bizonyos szinten fehér folt ez a terület, amiről érdemes lenne és kellene is hiánypótló filmeket készíteni.
– mondta el Zsigmond Attila.
A film ősbemutatója január 23-án 18 órától lesz a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban, de már elmondható róla, hogy első díjat nyert a délvidéki Palicson megrendezett Kós Károly televíziós filmszemlén. Az öt művész több mint 200 alkotása látható a filmben; sokat ismerhet közülük a közönség, de megmutatnak olyanokat is, amelyek sokáig sehol nem voltak láthatók.
Fotó: Rex Video
– közölte a rendező. A film létrejöttét a Nemzeti Filmintézet támogatta.
A gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban nemcsak a filmet, hanem több mint hetven műalkotást is megtekinthetnek a látogatók. A Székely Napfaragók +1 kis Nagybánya című tárlaton Zsigmond Attila műgyűjteményének darabjai kerülnek a falakra, aki a filmek készítése közben a műgyűjtés megszállottja is lett.
– fogalmazott a gyűjtő.
Fotó: Rex Video
Az egészségügyi szakma iránt érdeklődő fiatalok tehették próbára magukat Sepsiszentgyörgyön. A Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház középiskolásoknak szervezett, négynapos programján 156 diák vett részt.
A Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy Listae Herbariorum programsorozatának szerdai meghívottja Dakó Viola kertészmérnök.
Sulyok Tamás köztársasági elnök közölte: a választási eredmények alapján Magyar Pétert javasolja miniszterelnöknek az Országgyűlés alakuló ülésén. Az ülés időpontját a jogerős eredmény után a lehető leghamarabb tűzik ki.
Oroszországhoz köthető hackerek romániai intézmények e-mail-fiókjaiba is behatoltak egy, főként ukrajnai célpontokat érintő kibertámadás során.
Az új kormány megalakulása után Sulyok Tamás köztársasági elnöknek távoznia kell hivatalából – közölte szerdán, Budapesten újságírókkal a választáson győztes Tisza Párt elnöke, aki ezt követően a Sándor-palotában találkozott az államfővel.
Gernyeszegen kedden késő este egy autó elütött egy medvét. Az ütközés után a nagyvad elszaladt, egyelőre még nem találták meg.
Januárhoz képest februárban 39 lejjel (0,7 százalékkal) 5557 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Újabb Ro-Alert üzeneteket kaptak szerda hajnalban Tulcea megye északi részének lakói az orosz-ukrán háborúval összefüggésben, miután a hadsereg radarjai drónrajokat észleltek a román-ukrán határ térségében.
Szerdán kezdik meg hároméves mandátumukat a legfőbb ügyészség, a korrupcióellenes ügyészség (DNA), illetve a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni Ügyészség (DIICOT) új vezetői: Cristina Chiriac, Ioan-Viorel Cerbu és Codrin-Horațiu Miron.
Minden eddigi jó intézkedést megtart a Tisza-kormány, ez benne van a 240 oldalas programjukban is – mondta Magyar Péter a Kossuth Rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában szerdán.
szóljon hozzá!