
Fotó: Gecse Noémi
Hagyományteremtő szándékkal szervezték meg a Csíkszeredai Városnapokon az első Székely Ízek Gasztronómiai Fesztiválját. A Sapientia EMTE épülete mögötti parkolóban kilenc székelyföldi konyha kínálta az ínycsiklandó falatokat.
2017. augusztus 06., 15:142017. augusztus 06., 15:14
„Ilyen finom csülköt még nem ettem, mint itt” – fogalmazott egy hölgy szombaton a fesztiválon. Noha a program szerint délután négy órától lehetett itt fogyasztani, már korábban is betértek ide az érdeklődők enni. A Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás, Csíkszereda Polgármesteri Hivatala és az Országos Munkáltatók Szövetség Hargita Megyei Kirendeltsége által szervezett rendezvény felhozatalát jövő évben még jobban bővítenék.
„Ebben az évben kilenc cég jelentkezett. Aki időben jelentkezett, mindenki részt tudott venni, jövőre már kétszer annyian iratkoztak fel, mint az idén.
Fotó: Gecse Noémi
– fogalmazott Márk Dezső, az egyik szervező lapunknak.
Fotó: Gecse Noémi
„Az volt a cél, hogy ne import, gyenge alapanyagokból készült ételek legyenek itt, hanem
A szabályzatban is benne volt, hogy mit hozhatnak a cégek, többnyire ezt be is tartották. A csülöktől elkezdve a gulyásig minden megtalálható volt”– tette hozzá Mezey Zsolt, a fesztivál egy másik szervezője.
Vetélkedőt is hirdettek a szervezők, minden nap 16 és 18 óra között készíthették el a helyszínen az ételeket a résztvevő vendéglátósok, első nap a leves és bográcsos ételeket, szombaton a főételeket és vasárnap a desszerteket pontozta a szakmai zsűri: Gergely Edó gasztroblogger, Fazakas Árpád, az 5Kutya séfje, Csiszer Előd, a Hunghuest Hotel Fenyő séfje és Szőcs Előd, az egyik kolozsvári étterem séfje.
Fotó: Gecse Noémi
A vendéglátóegységek a legeredetibb, legötletesebb étellel az Arany-fakanál díjért is versenybe szállhattak, de
„A visszajelzések alapján mindenki meg van elégedve, azt mondják, hogy színesebb, kulturáltabb, tisztább, mint az előző években, csendesebb ez a hely, ahol le lehetett ülni és nyugodtan beszélgetni is evés közben”– összegzett Mezey Zsolt.
A búcsújárás elengedhetetlen kellékei a feszületek, zászlók, egyházi jelképek, amik tájékozódási pontként is szolgálnak a több százezres tömegben. Fotósaink képein mutatjuk az idei búcsú legszembetűnőbbjeit.
Az idei pünkösdszombaton is kegyes, sőt „túl kegyes” volt az időjárás a zarándokhoz, akik tűző napsütésben, nyárias melegben vehettek részt a búcsús szentmisén, Csíksomlyón. Fotókon mutatjuk.
Közösen csaknem 160 személynek nyújtottak orvosi ellátást a Hargita megyei mentőszolgálat és a tűzoltóság csapatai a csíksomlyói nyeregben. Ebben az évben kevesebb zarándok szorult segítségre, és ebben bizonyára a kedvező időjárás is közrejátszott.
A magyar, a székely és az ősi, a székelység megpróbáltatásaiban vigaszt nyújtó himnusz eléneklésével ért véget az idei csíksomlyói pünkösdi búcsú. A hegynyereg több százezer magyar zarándok hangját visszhangozta.
Újabb magyarellenes provokációval jelentkezett a csíksomlyói pünkösdi búcsú napján Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja (Calea Neamului) nevű román nacionalista szervezet elnöke.
A hithez, a családhoz és az örök keresztény értékekhez való hűség megőrzésére buzdította a zarándokokat Székely János, szombathelyi megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, a Csíksomlyói búcsú idei szónoka.
Mozgalmas éjszakájuk volt a segesvári tűzoltóknak: néhány órán belül egy tűzesethez, valamint egy közúti szerencsétlenséghez is riasztották őket. A balesetben két felnőtt és két gyermek sérült meg.
Sokak számára nem adatok meg a lehetőség, hogy személyesen legyen jelen a csíksomlyói pünkösdi búcsún. A világhálónak köszönhetően azonban élőben követhető a búcsús szentmise és az azt megelőző események.
Idén is kiemelt figyelemmel követjük a csíksomlyói pünkösdi búcsú eseményeit, ráadásul megújult élő közvetítéses formátumban igyekszünk beszámolni az összmagyarság legnagyobb zarándoklatáról. Kövesse velünk az idei történéseket.
Keresztalják, lovas zarándokok, autóval, zarándokvonattal vagy éppen busszal érkező erdélyi és anyaországi magyarok találkoznak idén is Csíksomlyón, a pünkösdszombati búcsún. Kövesse élőben a búcsú történéseit a Székelyhonon!
szóljon hozzá!