
Útjavításokra most is szükség van Csibában és Szécsenyben
Fotó: Pinti Attila
Útjavítás nemsokára lesz, de a víz- és szennyvízhálózatok építésének elkezdésére még legalább egy évet kell várni Csíkszereda peremterületein, Szécsenyben és Csibában. A munkálatok előkészületei zajlanak, de a Harvíz Rt. európai uniós támogatású nagyberuházásának finanszírozási szerződését még nem írták alá.
2024. május 25., 08:112024. május 25., 08:11
A két távolabbi városrész elhanyagolt állapotán változtatna az a jelentős közműépítés, amelyet a Harvíz Rt. regionális víz- és csatornaszolgáltató vállalat európai uniós támogatással végeztetne el a Hargita megye számos települését érintő nagyberuházás részeként.
Szécsenyben a víz- és szennyvízhálózat, Csibában pedig a vízhálózat kiépítése szerepel a projektben, amelynek finanszírozása a több éves késlekedés miatt már 2023-ban átcsúszott a Nagy Infrastruktúra Operatív Programtól (POIM) az új európai uniós támogatási ciklusban működő Fenntartható Fejlődés Program (PDD) keretébe.
Fotó: Pinti Attila
Tavaly decemberben ki is írták azokat a közbeszerzési eljárásokat, amelyek része a Csíkszeredát érintő munkálatok kivitelezése. Így az egyik, közel 99 millió lej értékű munkálatot tartalmazó licit, amely Csíkszereda és számos csíkszéki település területén szükséges beruházásokat tartalmazza, Csiba és Szécseny számára áfa nélkül több mint 20 millió lej értékben irányoz elő közműépítést. Csakhogy
Fotó: Pinti Attila
Ráadásul, mint a Harvíztől megtudtuk, a PDD finanszírozta projektekre vonatkozó szabályzat második kiadását március 25-én fogadták el, így a már 7-ik, javított megvalósíthatósági tanulmányt – amelyet 2019 óta módosítgatnak – ennek megfelelően átírták és elküldték jóváhagyásra. A finanszírozási szerződés hiánya nem akadályozza a közbeszerzési eljárások lefolytatását, a Harvíztől kapott információk szerint ha a megvalósíthatósági tanulmányt illetően az Európai Beruházási Bank szakembercsoportjának ellenőrzése észrevételmentes lesz, a Harvíz pályázhat az internetes felületen és utána következhet a szerződés aláírása. A jelenlegi állás szerint azonban
így addig is egyedüli beavatkozás, amelyet a két városrészben el lehet végezni, a makadámutak javítása. Szécsenyben a főút mellett több mellékutcában is szükség van erre, Csibában pedig elsősorban a Csiba utca igényli a beavatkozást mivel
Fotó: Pinti Attila
Bors Béla alpolgármester kérdésünkre azt mondta, befejeződött a nyári útkarbantartásra kiírt közbeszerzési eljárás, és nemsokára elkezdik a két városrészben az útjavítást. A csibai és szécsenyi utak korszerűsítése csak az ásással járó víz- és szennyvízhálózat-építések után történhet meg, Szécsenyben erre már kormánytámogatást is nyert korábban Csíkszereda.
A március 15-i ünnepségsorozat zavartalan lebonyolítása okán útlezárásra és forgalomkorlátozásra számíthatunk Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön.
Hamis nyilatkozattétellel és bigámiával vádolnak egy nőt, miután másodszor is megházasodott, anélkül hogy elvált volna az első férjétől. A nő az anyakönyvvezető előtt azt állította, hogy semmilyen jogi akadálya nincs a második házasságnak.
Európában – így Romániában is – strukturális gázolajhiány tapasztalható, ezért a térség jobban függ az importtól, mint a benzin esetében.
Meghaladta a literenkénti 9 lejt a standard gázolaj ára, standard benzint pedig már csak 8,5 lej fölötti összegért tankolhatunk a Rompetrol és az OMV töltőállomásokon Székelyföldön, miután pénteken újabb 9 banival emelkedett az üzemanyagok ára Romániában.
A tavaly februári 9,62 százalékról idén februárban 9,31 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány intézkedéseket fontolgat az üzemanyagárak emelkedésének mérséklésére, ha a közel-keleti konfliktus miatt a drágulás a következő időszakban is folytatódik.
Elfogadta a kormány csütörtöki esti ülésén azt a határozatot, amely szerint július 1-től a jelenlegi 4050 lejről 4325 lejre nő a bruttó minimálbér.
Jóváhagyta csütörtök esti rendkívüli ülésén a Bolojan-kabinet a 2026-os állami költségvetés tervezetét, amelyet a parlament elé terjesztenek.
A romániai polgárok valamivel több mint fele (50,4 százalék) úgy véli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültségek körülményei között Romániának egyensúlyt kellene fenntartania a két partner között – derül ki egy felmérésből.
Öt székelyföldi helyszínen mutatják be Demeter Szilárd Hazaszótár című könyvét március 14-20. között.
1 hozzászólás