
Egy ember, két zsák. Az arány jó, a kérdés, hány személy gyűl össze takarítani. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A cél az, hogy Románia lakosságának öt százaléka vegyen részt a szeptember 15-i Let’s do it Romania akcióban. A mozgósítás hozadéka pedig a szeméthalmok megszüntetése mellett a környezettudatos életvitelre való áttérés kellene legyen. A hatóságok pártolják, az önkormányzatok csak részben mondtak igent az elképzelésre.
2018. szeptember 04., 18:582018. szeptember 04., 18:58
Csergő Ottó idén is a Let’s do it Romania program Hargita megyei koordinátora. A Nagy-Hagymás–Békás-szoros Nemzeti Park munkatársa elmondta, az elmúlt évek szervezésének sikeres részeit építi be a munkájába, így idén is felkérte a megyei környezetvédelmi ügynökséget, hogy legyen partner a kezdeményezésben. Az ügynökség körlevelet küldött minden Hargita megyei önkormányzatnak, hogy csatlakozzanak a globális kezdeményezéshez.
Augusztus 31. volt a visszajelzési határidő, e dátumig hozzávetőleg 25 önkormányzat jelentkezett a nagytakarításra. Csergő Ottó szerint ez nem kell elkeserítsen, hiszen az elmúlt években is sok Hargita megyei településről a határidő lejárta után érkezett a benevezés.
– mondta Csergő Ottó. Megjegyezte, pénzmegtakarítási lehetőség ez az önkormányzatoknak azért is, mert az illegális szemétlerakók felszámolását igazolni lehet, és minél kevesebb hulladék maradt, annál kevesebbet kell minden polgármesteri hivatal befizessen a környezetvédelmi alapba.
A Hargita megyei koordinátor elmondta, a hatóságtól maximális támogatottságot tapasztalt a szervezés során: a környezetőrség vállalta fel azt, hogy a hulladékgazdálkodó cégekkel egyezséget kötnek az akció során összegyűjtött szemét mihamarabbi elszállítására. A környezetvédelmi minisztériummal megkötött szerződés mellett partnerséget vállaltak a belügy-, a hadügy-, illetve a vízügyi és erdészeti minisztérium alárendeltségébe tartozó egységek is, ígérve, hogy a lehető legnagyobb számban vesznek részt az akcióban a siker érdekében.
„A minisztériumok magukénak tudják ezt az akciót, a tanügyminisztérium például már a múlt tanév végén a tanfelügyelőséghez, általa pedig az iskolákhoz eljuttatta a részvételre buzdító felkérést. A napokban nekem is szándékomban áll a Hargita Megyei Tanfelügyelőséget felkérni, hogy frissítsék a meghívást” – nyilatkozta Csergő Ottó.
Szeptember 15-én még a börtönben lévőket is bevonják a takarításba, ez már biztos, az viszont kérdéses, hogy hány önkormányzat mond igent a csatlakozásra. A koordinátor elmondta, bízik abban, hogy e hét folyamán még jelentkeznek az eddig jegyzett huszonöt település mellett újabbak, és hatékony lesz a Hargita megyei hulladékgazdálkodási vállalat által kiküldött, csatlakozásra felkérő levél is.
A gyergyószéki visszajelzésekről érdeklődve megtudtuk: Szárhegy, Remete, Vasláb, Várhegy és Maroshévíz már benevezett, de az elmúlt években nagy létszámmal takarítottak az alfalviak, csomafalviak, ditróiak is, így nagy a valószínűsége, hogy tőlük csak késik a válasz, nem lesznek igazolatlan hiányzók. Gyergyószentmiklós jelentkezése is várat még magára, de nem kérdés, hogy csatlakozik a település.
adta tudtunkra a megyei koordinátor, jelezve, hogy a részletek kidolgozása még folyamatban van.
Minden évben segítőtársak a hegyivadászok, rájuk az egyeskői részen, Balánbánya irányában számítanak, de mindenkit szívesen látnak, aki egyénileg, csapatba szerveződve, civil szervezetet képviselve részt venne a mentalitásformáló akcióban. Csergő Ottó azt ígérte, időben tájékoztatják a lakosságot arról, hol kerül sor rendrakásra, az önkéntesek hogyan juthatnak a helyszínre, és milyen felszerelést vehetnek igénybe.
Közeledik a Száz év magány sorozatfeldolgozásának lezárása, a Netflix pedig közzétette a Grand Finale néven futó utolsó epizód előzetesét.
Nem szabad a törvényalkotást politikai bosszúra, az ellenfelek elleni támadásra használni - hangoztatta Ilie Bolojan, Románia ügyvivő miniszterelnöke kedden.
Ingyenes méhnyakrák-szűrőprogram kezdődik a székelyföldi megyékben: 25 és 65 év közötti nők jelentkezhetnek a vizsgálatokra. A kezdeményezés a korai felismerést és a megelőzést célozza. Romániában naponta átlagosan hat nő hal meg a betegség következtében.
Egy tervezett ingatlanberuházás miatt tartottak közvitát kedden Kézdivásárhelyen, miután az elképzeléssel nem értenek egyet az érintett utca lakói. A felek végül is nem jutottak közös nevezőre, a végső döntés a helyi képviselő-testület kezében van.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden bejelentette, hogy a Hivatalos Közlönyben hétfőn közzétették a Pályázati útmutatót az önálló akkumulátoros villamosenergia-tároló beruházásokhoz, amelyeket a Modernizációs Alapból finanszíroznak.
Nicușor Dan államelnök kedden az alkotmánybíróság feddhetetlenségi törvénnyel kapcsolatos hétfői döntésére reagálva kijelentette, várja a testület indoklását.
Székelyföldön összesen több mint ötszáz iskolavezetői állásra írtak ki versenyvizsgát, ennek kevesebb mint fele aligazgatói poszt. A jelentkezők szeptember 14-e és október 2-a között nyújthatják be dossziéikat, a vizsga pedig három részből áll majd.
Az energiaellátás helyzete stabil, a rendelkezésre álló termelési kapacitások maximális teljesítménnyel működnek, és hozzájárulnak a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának kiesése miatti hiány pótlásához – közölte kedden az energiaügyi minisztérium.
Egy kovásznai melléképületben csaptak fel a lángok kedd délután. A tűzeset során jelentős anyagi kár keletkezett, egy autó is kiégett.
A munkaterületek kitűzéseivel elindult a Mobilitás 2-nek hívott beruházás kivitelezése. A gyergyószentmiklósi Kossuth Lajos utcán és a Gyilkostó úton 2-3 hét múlva jönnek a látványosabb munkálatok. Az esővíz-elvezető rendszer kiépítésével kezdenek.
szóljon hozzá!