
Képünk illusztráció
Fotó: Tamás Attila
Marcel Ciolacu miniszterelnök kijelentette a csütörtöki kormányülés elején, hogy helyes volt a kormány energiaár-korlátozásra vonatkozó döntése, ezt bizonyítja, hogy áprilisban csökkent a gáz és az elektromos energia ára.
2024. május 09., 15:492024. május 09., 15:49
Ciolacu azt mondta, az energia árát korlátozó mechanizmus márciusi módosítását követően
„Ez azt jelenti, hogy a kormány beavatkozása helyes és legitim volt, vagyis a romániaiak érdekeit szolgálta” – idézi az Agerpres hírügynökséga miniszterelnököt.
A kormány március 28-án sürgősségi rendelettel törölte el a 2022/27-es rendeletbe foglalt termelő-fogyasztói „napfényadót”, illetve módosított az energiaárak korlátozásának rendszerén. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerdán kijelentette, a módosítások meghozták a várt eredményt, csökkentek az energiaárak. „Az államnak közbe kell lépnie, amikor szükséges, ahol és ahogyan szükséges” – fogalmazott. Burduja arra is kitért, hogy uniós viszonylatban
Az Európai Unió statisztikai hivatalának április 25-én közzétett adatai szerint
a romániai háztartási földgáz ára (0,0563 euró/kWh) a harmadik legalacsonyabb az EU-ban, és fele az uniós átlagárnak (0,1125 euró/kWh).
Ugyanakkor az elektromos energia esetében a romániai ár (0,1782 euro/kWh) az ötödik legalacsonyabb volt az EU-ban, és jóval az uniós átlag (0,2847 euro/kWh) alatt maradt.
A földgáz ára 2023 második felében Magyarországon, Horvátországban és Romániában volt a legalacsonyabb az EU-ban, míg az áram ugyanebben az időszakban Magyarországon, Bulgáriában, Máltán, Horvátországban és Romániában volt a legolcsóbb.
Elkezdődött hétfőn az óvodai beiratkozások első szakasza.
Medvék jelenlétére figyelmeztetett a Ro-Alert riasztórendszer hétfőre virradóra több udvarhelyszéki és gyergyószéki településen – közli a Hargita megyei tűzoltóság.
A határrendészek és a hegyimentők megmentettek vasárnap egy ukrán fiatalembert, aki a Máramarosi-havasokon keresztül lépte át a határt, és bevallása szerint egy hétig bolyongott a hegyekben.
A kulturális minisztérium felvette a szombaton a 79. Cannes-i Filmfesztiválon Arany Pálmával díjazott Fjord című filmet azon stratégiai kulturális projektek listájára, amelyek finanszírozásban részesülnek az Oscar-díjra való jelöléshez.
A háborút nem egy szuperhatalom nyeri meg, hanem a mindenható szeretet, az emberiséget a nyomortól nem a megszámolhatatlan gazdagság, hanem a szeretet kifogyhatatlan ajándéka szabadítja meg – mondta XIV. Leó pápa a vatikáni Szent Péter-bazilikában.
Körülbelül 100 métert zuhant a Bucsecs-hegységben az a két turista, akiket a hegyimentőknek végül sikerült megmenteniük vasárnap.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt vasárnap 5 óra 2 perckor Vrancea megyében.
Heves vita bontakozott ki a gyimesbükki Rákóczi-vár felújítása körül, miután Dan Tanasă AUR-os parlamenti képviselő bírálni kezdte a beruházást, illetve annak állami finanszírozását
A Cristian Mungiu rendezésében készült Fjord című, Norvégiában játszódó filmnek ítélte szombat este az Arany Pálmát a zsűri a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Felemelő és feltöltő az az összetartozás és szeretet, ami csak itt tapasztalható meg – vélik a zarándokok, akiket arról kérdeztünk, miért látogatnak évről évre a Nagy- és Kissomlyó-hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltárhoz pünkösdkor.
1 hozzászólás