Elültették szombaton Mikházán azt a száz magyar őshonosgyümölcsfa-csemetét, amellyel a Csűrszínház Egyesület a Tündérkert mozgalomhoz kapcsolódott. Céljuk megmenteni és visszahonosítani az őshonos gyümölcsfajtákat a Kárpát-medencében.
2021. március 06., 21:392021. március 06., 21:39
Fotó: Rab Zoltán
Elültették szombaton Mikházán azt a száz magyar őshonosgyümölcsfa-csemetét, amellyel a Csűrszínház Egyesület a Tündérkert mozgalomhoz kapcsolódott. Céljuk megmenteni és visszahonosítani az őshonos gyümölcsfajtákat a Kárpát-medencében.
2021. március 06., 21:392021. március 06., 21:39
Szélyes Ferenc fogadta a faültetőket
Fotó: Rab Zoltán
Mikházáról, Marosvásárhelyről és Székelyudvarhelyről is érkeztek szombaton, hogy elültessék a batul, pónyik, jonathán, bőralma, cigányalma, besztercei szilva, ringló, veresbélű és zabbal érő körte csemetéket. Amint Szélyes Ferenc ötletgazda és szervező beszámolt, hatvanat az egykori kántori lakás mögötti kertbe, negyvenet pedig a falu végén, a Maros Megyei Múzeum telkére ültettek el. A facsemeték péntek este érkeztek meg Ilyefalváról, a csapat szombat délelőtt gyűlt össze a mikházi Csűrszínház előtt, hogy nekilásson a napokkal korábban kiásott gödrökbe behelyezni a fácskákat.
Fotó: Rab Zoltán
Noha az időjárás nem volt a legbarátságosabb, reggel még havazott is, a hangulat jó volt, aki elvállalta egy-két fa vagy több csemete elültetését, az mind jól érezte magát.
– mondta a Székelyhonnak a Csűrszínház Egyesület elnöke.
Fotó: Rab Zoltán
Eredetileg a csemetéket tavaly, a trianoni békeszerződés 100. évfordulóján akarták elültetni Mikházán, de a világjárvány megakadályozta. Ez alkalommal szerény körülmények között, csak az ültetésre összpontosítva valósították meg az elképzelést. Amint Szélyes Ferenc fogalmazott,
hogy legyen a falunak, a falu ifjúságának két gyümölcsligete, gondozza azokat, ápolja és élvezze majd az őshonos gyümölcsfák termését. A fák körülbelül három év múlva kezdenek teremni. Ha valamelyik nem fogan meg, azt pótolják.
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Meg is trágyázták az elültetett fákat
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Ilie Bolojan szerint lehetővé kell tenni az önkormányzatok számára, hogy a költségvetésük elfogadása előtt visszatérjenek a helyi adók és illetékek törvényben meghatározott minimális szintjéhez.
Ilie Bolojan szerdán este bejelentette, hogy 2026. április 1-je és 2027. március vége között a lakossági fogyasztók szabályozott áron, a vállalatok és intézmények pedig piaci áron jutnak földgázhoz.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán este bejelentette, hogy a 2026-os költségvetésről szóló egyeztetések várhatóan a jövő héten lezárulnak, így a tervezetet február 20-a körül terjesztik a parlament elé.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátora, Robert Cazanciuc támogatja az RMDSZ-nek azt a javaslatát, hogy a kormány vizsgálja felül a helyi adók és illetékek emeléséről szóló döntését.
Csökkenti a termelést az Automobile Dacia SA, emiatt 900 dolgozótól válna meg.
Gondatlanságból elkövetett rongálás, valamint a munkavédelmi és munkahelyi egészségvédelmi előírások megszegésének gyanújával büntetőeljárást indított szerdán a Szilágy megyei rendőrség a szilágycsehi templomtorony leomlásának ügyében.
Noha a vízfelületet még jég borítja, a háttérben már minden adott a tavaszi szezonnyitáshoz a sepsiszentgyörgyi városi szabadidős létesítménynél. A fenntartó Rekreatív Rt. beszerezte az állomási tóra szánt csónakokat és vízibicikliket.
Az oktatási szakszervezetek tagjai szerdán a kormány székhelye előtt tüntettek, mivel elégedetlenek a kormány által elfogadott intézkedésekkel.
A szilágycsehi református templom összeomlásának okait kivizsgáló válságstáb alakult a művelődésügyi minisztériumnál szerdán – közölte a tárca.
Mi történik, amikor a szabadság ígérete kiüresedik? Hol van az élet kapuja a végidők zajában?
szóljon hozzá!