
Kényszerleállás. Egyelőre nem készülnek újabb termékek a szászrégeni gyárban. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A magas energiaárakra hivatkozva felfüggesztette a termelést a szászrégeni Kastamonu cég, amelynek csaknem ezer alkalmazottja van. A marosvásárhelyi vegyipari kombinát június közepétől nem gyárt műtrágyát.
2022. szeptember 12., 16:002022. szeptember 12., 16:00
A török érdekeltségű szászrégeni cég, a volt Prolemn, az elmúlt években laminált faforgácslemezeket és ezekből munkalapokat gyártott, a pénzügyi kimutatások szerint pedig jövedelmező volt.
Mint a hozzá hasonló cégek, ez a vállalkozás is egy évre kötött szerződést az energiaszolgáltatókkal, ami biztosította számára, hogy egy évig nem változik a villanyáram ára. Tavaly októberben azonban a szolgáltató, akivel idén áprilisig volt szerződés, bejelentette, hogy növelnie kell az áron – a Kastamonu azonban elutasította a szerződés módosítását. Ennek ellenére
A vállalat nem volt hajlandó ezt kifizetni, mire a szolgáltató az áramszolgáltatás leállításával fenyegetőzött. Nem sikerült megegyezniük, így a Kastamonu beperelte a szolgáltatót, a szerződés megszegése miatt, a pert pedig megnyerte.
A szászrégeni cég a múlt héten szűkszavú közleményben jelentette be, hogy az energiaárak emelkedése miatt felfüggeszti a termelést.
– tudatják.
A marosvásárhelyi Azomures vegyipari kombinátban június végétől nem gyártanak műtrágyát, sem az ehhez szükséges alapanyagokat. Mint a cég sajtószóvivője, Ovidiu Maior érdeklődésünkre elmondta:
Az illetékes szűkszavúan azt közölte várják, hogy országos szinten rendezzék az energiapiaci problémákat.
Megtudtuk azt is, hogy még nincs kilátásban az alkalmazottak kényszerszabadságra küldése.

December 15-től, előreláthatóan február végéig leállítja a műtrágyatermelést a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát. Egyelőre, a csaknem 2500 alkalmazottat nem veszélyezteti a munkanélküliség.
Mint arról már korábban beszámoltunk, a vegyipari kombinát tavaly decembertől idén áprilisig is leállt a termeléssel, a gázár erőteljes megemelkedése miatt, majd június végétől újra felfüggesztették a műtrágya gyártását.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!