
Fotó: Vatican News
Szászrégenben a hét elején már nekifogtak legyártani azokat a székeket, amelyeken a bukaresti Szent József Katedrálisban fog ülni a Romániába látogató Ferenc pápa és kísérete. A görög katolikus családból származó cégvezető szerint nagy megtiszteltetés számukra a megrendelés és emlékezetes marad számára ez a felkérés.
2019. május 09., 14:462019. május 09., 14:46
A Szászrégenből származó, Bukarestben élő Mircea Grama dizájnert kérte fel a Bukaresti Római Katolikus Püspökség, hogy tervezze meg az ülőalkalmatosságokat, amelyeken helyet foglal majd május 31-én Ferenc pápa. A dizájner, aki rendszeresen együttműködik a szászrégeni Mobila Dalin bútorgyárral, nagy megtiszteltetésként értékelte a felkérést. Mint elmondta,
A Szent József katedrális oltárán látható keresztmotívum is helyet kap a díszítőelemek között.
Ilyenek lesznek a Szászrégenben készülő székek
Fotó: Mobiladalin
A kárpitozott székeket készítő szászrégeni cég vezetője, Dan Cotoi elmondta, hogy ő egy görög katolikus családból származik, s visszaemlékszik, hogy gyermekkorában sokat meséltek szülei arról, hogy az ő vallásukat betiltották. „Nem vagyok gyakorló keresztény, de 2013-ban úgy döntöttünk feleségemmel, hogy a templomban is házasságot kötünk, s gyermekünket görög-katolikusnak kereszteljük. A szentatya és kísérete székének elkészítése nagy megtiszteltetés számunkra, s biztos vagyok benne, hogy unokáink száz év múlva inkább erre fognak emlékezni, s nem a profitra, az üzleti adatokra. Azt remélem, hogy Ferenc pápa Romániába tett látogatása közelebb hozza egymáshoz az ortodoxokat és a görög katolikusokat, hiszen 30 év után is érződik egy ellentét a két közösség között.”
A szászrégeni bútorgyárban 50 darab széket fognak legyártani, ezek között vannak azok, amelyen a szentatya fog ülni, s a két egyházi főméltóság mellette. Miután az ünnepi szertartás lejár, az ülőalkalmazottságokat egy múzeumba fogják vinni, s ott maradnak kiállítva.
Lezárult az Erdélyi Mentorprogram negyedik évada, pénteken díjazták azokat az erdélyi vállalkozókat, akik részt vettek benne. A cél az volt, hogy az elmúlt egy évben a tapasztalt erdélyi magyar nagyvállakozók átadják a tudást a kezdő vállalkozóknak.
A parlament csütörtökön szavaz a 2026-os büdzsétervezetről.
A kézdivásárhelyi tanács pénteken rendkívüli tanácsülésen megszavazta a helyi adók és illetékek módosítását, amelynek értelmében több adótípus csökkenhet. Az önkormányzat a fogyatékkal élő személyek terheit is igyekszik enyhíteni.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy a kormány figyelemmel kíséri az üzemanyagárak alakulását, hogy „bizonyos módon enyhítse azok hatását”, de hangsúlyozta, hogy az áremelkedést nem áll módjában szabályozni.
Ambrus Pál birkózóbajnok és aranydiplomás ügyvéd szobrát leplezték le szülőfalujában, Szentegyházán pénteken. A felszólalók a jeles személyiség eredményeit, tartását, küzdeni akarását és becsületét méltatták.
Állami kitüntetéseket és művészeti díjakat adott át pénteken a Pesti Vigadóban Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a március 15., a nemzeti ünnep alkalmából.
A március 15-i ünnepségsorozat zavartalan lebonyolítása okán útlezárásra és forgalomkorlátozásra számíthatunk Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön.
Hamis nyilatkozattétellel és bigámiával vádolnak egy nőt, miután másodszor is megházasodott, anélkül hogy elvált volna az első férjétől. A nő az anyakönyvvezető előtt azt állította, hogy semmilyen jogi akadálya nincs a második házasságnak.
Európában – így Romániában is – strukturális gázolajhiány tapasztalható, ezért a térség jobban függ az importtól, mint a benzin esetében.
Meghaladta a literenkénti 9 lejt a standard gázolaj ára, standard benzint pedig már csak 8,5 lej fölötti összegért tankolhatunk a Rompetrol és az OMV töltőállomásokon Székelyföldön, miután pénteken újabb 9 banival emelkedett az üzemanyagok ára Romániában.
2 hozzászólás