Hirdetés
Hirdetés

Szárhegyi kulturális kínálat itthon és Magyarországon

•  Fotó: Barabás Orsolya

Fotó: Barabás Orsolya

A Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ a következő napokban színes és tartalmas programmal várja az érdeklődőket nemcsak Szárhegyen, hanem Csíkkarcfalván és Magyarország több településén is. Kiállításmegnyitók, táborzáró, könyvbemutató egyaránt szerepel a kínálatukban.

Barabás Orsolya

2021. augusztus 12., 14:492021. augusztus 12., 14:49

Pénteken este 7 órától lesz a gyergyószárhegyi művészeti tábor zárása egy kiállításmegnyitóval. Az őszi művésztelepen tíz magyarországi, illetve erdélyi képzőművész vett részt, köztük három Munkácsi-díjas alkotó, és mindegyikük itt hagy a helyi gyűjtemény számára egy-egy Szárhegyen készült művet.

Hirdetés

Ferencz Zoltán képzőművész, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ művészeti tanácsadója elmondta, hogy az idei három tábor anyaga képet mutat arról, hogy milyen szellemiséget képvisel ma Gyergyószárhegy. Műfaji és tematikai nyitottságot biztosítottak a kortárs művészeknek, hogy kibontakozhassanak, készült többek között installáció, film, festmény, grafika. A két tábor szinte érte egymást, ennek az is volt az oka, hogy két budapesti művésznek, Tasnádi Józsefnek és Elekes Károlynak adtak lehetőséget, hogy részt vegyenek a rezidens programban, és egy hónapig alkothassanak közösen Gyergyószárhegyen.

„Ezt éves rendszerességgel szeretnénk megszervezni, és célja, hogy cserekapcsolati programmal majd Európa különböző pontjaira, nagy művészeti központokba el tudjunk küldeni erdélyi, Hargita megyei képzőművészeket” – hangsúlyozta Ferencz Zoltán.

 A tervek szerint jövőben nyugat-európai és távol-keleti országokból is érkeznének Gyergyószárhegyre a művésztáborba alkotók.

•  Fotó: Barabás Orsolya Galéria

Fotó: Barabás Orsolya

Színes programkínálat

A Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ a hétvégi szárhegyi napok különkiadásának a kulturális programjainak a társszervezője is. Ennek keretében az Erdélyi Fotográfia Múzeumért Egyesülettel közösen első világháborús katonai fotókból nyílik kiállítás, illetve augusztus 14-én 19 órától a Cika-teremben vetítéssel egybekötve bemutatják dr. Garda Dezső történész nemrég megjelent kötetét, amelynek címe Székelyföld az 1918. év végi román hódítástól az Országos Magyar Párt megalakulásának időszakáig – Impériumváltás Gyergyóban – részletezte a csütörtöki sajtótájékoztatón Kolcsár Béla, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ igazgatója.

Három gyergyói kiállítást is bemutatnak a következő időszakban. Augusztus 15-én 12 órától a búcsús ünnep keretében Csíkkarcfalván nyitják meg Török Zoltán Hazajöttünk című zarándokfotó-kiállítását szabadtéren. Augusztus 19-én 17 órától Csongrádon a Gyergyói Fotóklub Gyergyószéki értékeink című kiállítását tekinthetik meg, majd augusztus 20-án Aszódon a szárhegyi szoborparkot bemutató installációs kiállítás lesz látható a Szent István-napi programok keretében.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 23., hétfő

Elkezdődött a próbaérettségi – kivéve ott, ahol tiltakoznak

Hétfőn a román nyelv és irodalom írásbeli vizsgával kezdődik a próbaérettségi.

Elkezdődött a próbaérettségi – kivéve ott, ahol tiltakoznak
Hirdetés
2026. március 22., vasárnap

Forgalomváltozás egy sepsiszentgyörgyi utcában

Forgalmi változás lesz a sepsiszentgyörgyi Patak utcában, a Cigaretta utca és a Kós Károly utca közötti szakaszon hétfő reggeltől.

Forgalomváltozás egy sepsiszentgyörgyi utcában
2026. március 22., vasárnap

Traktor alá szorult egy személy Mezőörményesen

Súlyos baleset történt vasárnap a Beszterce-Naszód megyei Mezőörményesen, ahol egy személy traktor alá szorult.

Traktor alá szorult egy személy Mezőörményesen
Hirdetés
2026. március 22., vasárnap

Ittasan ültek volán mögé, egyiküknek jogosítványa sem volt

Alkoholfogyasztással összefüggő közúti balesetekhez riasztották a rendőröket az elmúlt napokban. Csíkszenttamáson egy jogosítvány nélküli, ittas sofőr frontálisan ütközött, Maroshévízen pedig egy autó hídfőnek csapódott, a balesetben egy utas megsérült.

Ittasan ültek volán mögé, egyiküknek jogosítványa sem volt
2026. március 22., vasárnap

Kulcsfontosságú ülésre készül a PSD, napirenden a kormányból való kilépés

Hétfőn ül össze a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos vezetősége, hogy döntsön a kormányból való esetleges kilépésről szóló belső konzultáció menetrendjéről.

Kulcsfontosságú ülésre készül a PSD, napirenden a kormányból való kilépés
2026. március 22., vasárnap

Maros megyében nem volt mindenhol csendes az éjszaka

Egy autóbalesethez és két tűzesethez riasztották szombatról vasárnapra virradó éjjel a Maros megyei tűzoltókat.

Maros megyében nem volt mindenhol csendes az éjszaka
Hirdetés
2026. március 21., szombat

Mintegy 20 hektáron ég a száraz növényzet Galócáson

Száraz növényzet gyúlt ki a Hargita megyei Galócás községben, a tűz mintegy 20 hektáros területet érint.

Mintegy 20 hektáron ég a száraz növényzet Galócáson
2026. március 21., szombat

Három szivart is rejtett a Szent Miklós templom toronygömbje

A gyergyószentmiklósi Szent Miklós római katolikus templom tornyának felújítása miatt emelték le a keresztet és a toronygömböt, amiből érdekes, 1868-ban oda elhelyezett tárgyak kerültek elő. Ezek májusig a múzeumban tekinthetők meg.

Három szivart is rejtett a Szent Miklós templom toronygömbje
2026. március 21., szombat

Eljárást indítottak egy román nővel szemben egy brit tengeralattjáró-bázisnál történt incidens kapcsán

Eljárás indult egy iráni férfi és egy román nő ellen, miután megpróbáltak bejutni az Egyesült Királyság nukleáris elrettentő rendszerének egyik kulcsfontosságú haditengerészeti támaszpontjára – jelentette szombaton a PA Media és a dpa.

Eljárást indítottak egy román nővel szemben egy brit tengeralattjáró-bázisnál történt incidens kapcsán
Hirdetés