
Csónakkal is gyűjtötték a Marosból a szemetet
Fotó: Becze Hunor
Mintegy 150 gyermek és önkéntes felnőtt látott neki pénteken a szárhegyi patakmedrek és árkok megtisztításának. Mások a Marosból szedtek ki nagy mennyiségű műanyag palackot és egyéb szemetet. Folytatják, mert még rengeteg a szemét a vizek mentén.
2017. március 26., 23:132017. március 26., 23:13
2017. március 28., 13:132017. március 28., 13:13
A Maros szárhegyi hídjától Remete felé egy kilométeren és felfelé 800 méteres szakaszon gyűjtötték össze a bokrok közül és a víz tetejéről az úszkáló műanyag palackokat a helyi horgászok és más, a természet megóvását fontosnak tartó személyek, nyolcan. Ennyi sikerült egy napi munkával csütörtökön. Ez a szakasz így már nem szemetes, de a mostani medertakarítási akcióhoz hasonlókra még igencsak szükség lenne. Rengeteg a szemét – mondja el Becze Hunor, a takarítás egyik résztvevője és szervezője.
Fotó: Becze Hunor
A vízparton uralkodó állapotokat jól jellemzi, hogy ezen a közel két kilométeres szakaszon annyi pillepalack gyűlt össze, hogy egy teherautó megtelt.
Fotó: Becze Hunor
Többnyire fennebbről sodorta oda ezeket a Maros, de sajnos vannak olyan „természetbarátok” a horgászok között is, akik otthagyják maguk után a mocskukat – ezzel szembesültek az önkéntes takarítók. Becze Hunor elmondta, mindenképpen folytatni kellene a vízparti takarítást, beszélt is a horgászegyesület illetékeseivel. Nagyobb arányú megmozdulás van kilátásban.
A gyermekek bevonása a szemétszedésbe nevelő célzatú is
Fotó: Györffy Gábor
A víz világnapjához kötődött a Maros-parti szemétszedés, és szintén ehhez kapcsolódott a másnapi, pénteki megmozdulás is, amelyen közel kétszázan vettek részt. Amint azt Györffy Gábor alpolgármester elmondta, a Bethlen Gábor iskola hét osztálya, mintegy 150 gyermek takarított, felnőtt önkéntesek társaságában. Az akcióhoz a megyei tanács biztosította a szemeteszsákokat, a szárhegyi önkormányzat szállította a gyűjtőhelyre, ahonnan majd elviszi a hulladékkezeléssel foglalkozó cég.
Akárcsak a Maros partjáról, a falun átfolyó patakok partjairól és az árkokból is szelektíven gyűjtötték a hulladékot. Itt is főként műanyag flakonokat találtak,
Fotó: Györffy Gábor
Megtisztult a Nagypatak, ahol a februári árvíz a legtöbb hordalékot szállította, de takarítottak a Csinódnál, és tiszta lett a falu főútja mellett folyó Szárhegy pataka is. Ugyanakkor több csoport szedte össze az eldobált szemetet az alszegi és felszegi utcák sáncaiból.
Sokat haladtak, de korántsem tisztult meg teljesen a község. Egy nap alatt nem sikerült kijutni a faluvégekre, a kevésbé forgalmas, és elhanyagoltabb területekre, ahol nagyon sok szemét van még – mondta el az alpolgármester. Éppen ezért már eldöntötték: folytatják a takarító kalákát. Úgy tervezik, hogy az iskolások, az önkormányzat emberei és más falubeli önkéntesek hamarosan ismét kivonulnak a most meg nem tisztult helyekre, hogy azokat is kitakarítsák. Fontosnak tartják, hogy a gyermekek részt vegyenek ebben, hiszen a takarításnak nevelő célja is van.
Fotó: Györffy Gábor
– vélik a szervezők.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!