
Tüntetést szerveznek a mentősök. Kedden vonulnak fel Bukarestben
Fotó: Veres Nándor
Több mint ezer mentőszolgálati alkalmazottat várnak kedden Bukarestbe, a mentőszolgálatok országos szakszervezetének (FNSAR) sztrájkjára. A tüntetésen Hargita megyéből is részt vesznek, hiszen Székelyföldön is saját bőrükön érzik az egyre élesedő konfliktust a belügyminisztériumhoz tartozó Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (DSU) és az egészségügyi minisztérium között.
2022. november 21., 15:392022. november 21., 15:39
Gheorghe Chis, a Mentős Szakszervezetek Országos Szövetségének (FNSAR) elnöke tiltakozásra hívja a mentőszolgálatok dolgozóit kedden 10 órára Bukarestbe, a kormányhivatal épülete elé, hogy
Több pontban foglalták össze követeléseiket, amelyről részletesen Részeg Attila, a Hargita Megyei Mentőszolgálat Ambusan nevű szakszervezetének elnöke számolt be a Székelyhonnak. A szakszervezeti vezető elmondta:
Ugyanakkor a szolgálatot teljesítő mentőautókra is kihelyeznek jelzésként egy országos tiltakozás (protest național) feliratot.
A legnagyobb probléma abból adódik, hogy a mentőszolgálatokat két irányból vezetik: a költségvetésüket az egészségügyi minisztérium biztosítja, azonban
Létrehoztak ugyan az érintett minisztériumok egy közös bizottságot (CIMST) az átlátható és konszenzuson alapuló döntések meghozatalának érdekében, azonban ennek a bizottságnak az ülései rendre elmaradtak. A bizottság elnöke, Raed Arafat belügyi államtitkár ugyanis április óta nem hívta össze az ülést, így a mentőszolgálatok számára létfontosságú döntések nem születtek meg.
– jegyezte meg a szakszervezeti vezető. A mentőszolgálatok alkalmazottai azt szeretnék elérni, hogy
Ugyanakkor a mentősök alkalmazotti státusának besorolása miatt is tiltakoznak. A 2021-ből származó 5-ös számú törvény szabályozná jogilag az alkalmazotti státusukat, jogokkal és felelősségekkel, de ezt is felfüggesztette a kormány egy sürgősségi rendelete év végéig, a belügyi államtitkár javaslatára. „Szeretnénk, ha életbe lépne, mivel a törvény azt is szabályozza, hogy január elsejétől a terepen dolgozók lehetőséget kapnának arra, hogy hamarabb nyugdíjba vonulhassanak.
– magyarázta. Hozzátette, hogy az emberhiány is nehezíti a mentőszolgálatok működését,
A mentőszolgálatok alkalmazottai továbbá utcára vonulnak azért is, hogy korrekt bérezést követeljenek. A jelenlegi bértörvény előírásai miatt – és mivel a teljes béralapot az állam biztosítja számukra –
„Ugyancsak szükséges volna hangsúlyt fektetni a munkaruhák minőségére és az alkalmazottak szakmai képzésére, programokat kidolgozni, ezzel is a betegellátás minőségét növelni, hisz ez a végső cél” – hangsúlyozta a szakszervezet hargitai elnöke.
Hargita megyében éves szinten közel húszezer hívás érkezik be a mentőszolgálathoz; a mentőszolgálat nemcsak sürgősségi esetekhez vonul ki, hanem sürgősségi betegszállítást is végez, akár megyén kívül is.
Az elmúlt 24 órában 15 riasztás érkezett a hegyimentő szolgálathoz, amelynek munkatársai 17 személynek nyújtottak segítséget; két személy életét már nem tudták megmenteni – tájékoztatott vasárnap a Facebook-oldalán a Salvamont.
Nicușor Dan államfő július 7-én és 8-án részt vesz az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) állam- és kormányfőinek ankarai csúcstalálkozóján – közölte szombaton az elnöki hivatal.
Büntetőeljárás indult egy 18 éves gyergyószárhegyi fiatal ellen, akit ittas vezetésen értek tetten, ráadásul jogosítvánnyal sem rendelkezett.
Büntetőeljárás indult egy 21 éves csíkmadarasi nő ellen, akit ittas vezetésen értek tetten a Hargita megyei rendőrök.
Egy 56 éves Neamț megyei férfi vezette azt az autót, amely szombaton hajnalban borult fel a 13B jelzésű országúton, Gyergyóalfalu közelében. Mint kiderült, alkoholt fogyasztott mielőtt a kormány mögé ült.
Románia a nettó kedvezményezett tagállamok közé tartozik az Európai Unióban: miközben mintegy 30 milliárd euróval járult hozzá a közös költségvetéshez, az EU-s alapokból több mint 100 milliárd euró támogatást hívott le.
Kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatban végeztek házkutatást Brassóban a rendőrök, amikor a gyanúsítottak az ablakon kidobálva próbáltak megszabadulni a terhelő bizonyítékoktól.
A jövő hét második felében az ország legtöbb régiójában viharossá válik az időjárás, a hőmérsékleti értékek pedig kissé elmaradnak a sokéves átlagtól – közölte szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Népviseletbe öltözött csíkszékiek és helyiek töltötték meg szombat reggel a csíkszeredai Szabadság teret: elkezdődött az Ezer Székely Leány Napja.
Spontán nézeteltérés miatt verekedett össze egy társasház belső udvarán a büntetett előéletű após és veje; előbbi pedig egy tompa tárggyal is lesújtott – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság. A konfliktus során anyagi kár is keletkezett.
szóljon hozzá!