
Újra a jól megszokott helyszínen, a Nemzeti előcsarnokában zajlik a könyves szemle
Fotó: Haáz Vince
A hét második felében megtelik könyvekkel és irodalommal Marosvásárhely, november 10-én, csütörtökön nyitja meg ugyanis kapuit a 28. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár, amelyen idén hatvan kiadó mintegy kilencezer könyvcíme lesz jelen. A könyvek mellett pedig számos magyarországi és erdélyi szerző jelenlétének is örvendezhetnek a könyvek szerelmesei.
2022. november 07., 21:232022. november 07., 21:23
2022. november 08., 11:482022. november 08., 11:48
Két rendhagyó év után a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár is visszatér a régi kerékvágásba, így ismét a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház előcsarnoka változik könyves paradicsommá négy napra. A világjárvány rányomta a bélyegét az elmúlt két évben a könyvvásárra is:
Most azonban visszatérnek a jól megszokott forgatókönyvhöz, igaz, Káli Király István főszervező szerint a kiadók mintha óvatosabbak lettek volna idén, így nincs annyi kiadó és könyv, mint mondjuk 2019-ben volt.
– mondta a Székelyhonnak a főszervező, aki szerint így is zsúfolásig lesz könyvekkel a színház előcsarnoka. Arról is beszámolt, hogy
Jelen lesz például Bereményi Géza, Berg Judit, Garaczi László, Tolnai Ottó, Darvasi László, Nyáry Krisztián vagy épp Kiss Noémi, Markó Béla és Szabó Róbert Csaba is – csak hogy néhány szerzőt említsünk. Káli Király István elmondta, igyekeztek magyarországi és erdélyi szerzőket, illetve idős és fiatal korosztályt is meghívni, így igen színes a paletta.
„Könyvben utazunk” mottóval szervezik a 28-ik kiadásához ért könyvvásárt, amelyen idén az irodalomra összpontosítanak, így a megszokottnál kevesebb alternatív program lesz,
A kiállítók a színház előcsarnokában lesznek, a kerekasztal-beszélgetéseket és találkozókat a kisteremben és a nagyteremben tartják, de lesz dedikálósarok is.
Káli Király István szerint több érdekes tematikus beszélgetés is lesz az irodalom képviselőivel: csütörtökön például Korszellem, értékrend, emberiesség a mai magyar irodalomban címmel szerveznek beszélgetést, amelyen Bereményi Géza, Korpa Tamás, Markó Béla, Péntek Orsolya, Tolnai Ottó és Vida Gábor is jelen lesz, vagyis
De lesz egy olyan beszélgetés is szombat este, amelyen a„női” jelző jelentőségét boncolgatják a mai magyar irodalomban. Természetesen itt női szerzők beszélgetnek majd: Berg Judit, Kiss Noémi, Márton Evelin, Papp-Zakor Ilka, Péntek Orsolya, Szőcs Petra és Tóth Krisztina beszélget Torma Mária moderátorral.
A könyvvásár egyetlen fizetős programja, a Muzsikácska című gyerekkoncert, amelyet az Evilági zenekar előadásában lehet meghallgatni szombaton 11 órától a színház nagytermében. A teljes programot ide kattintva lehet böngészni.
A könyvvásár vasárnap 14 óráig zajlik, de még az utolsó percekben is érdemes ellátogatni a rendezvényre, ugyanis akkor „szedik szét” az olvasás fáját, arra az 1400 könyvre pedig, amelyből készül a bejáratnál elhelyezett olvasás fája, mindenki szabad prédaként lecsaphat.
Megelégelték a magyarázkodást, őszinte válaszokat várnak a városvezetéstől az adóemelések kapcsán a sepsiszentgyörgyiek. Egy felhívásban arra buzdítják a lakókat, ne csak az online térben adjanak hangot az elégedetlenségüknek.
Nyolc évig volt használaton kívül a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház, amelyet most, egy nagyszabású felújítást követően ismét birtokba vehettek a lakók. Az avatóünnepségen a közösség gyűjtőpontjának nevezték az épületet.
A Craiovai Egyetem etikai bizottsága pénteken úgy döntött, hogy vizsgálatot indít az igazságügyi miniszter, Radu Marinescu doktori disszertációjával kapcsolatos plágiumgyanú ügyében.
A bukaresti ítélőtábla pénteken helyt adott Nelu Iordache üzletember rendkívüli jogorvoslati kérelmének.
Radu Miruță védelmi miniszter és kormányfőhelyettes pénteken a Facebook-oldalán bejelentette, hogy a következő hónapokban felgyorsított ütemben összesen 21 haderőfejlesztési beruházásra készül a minisztérium.
Kilenc helyszínen tartott házkutatást a rendőrség pénteken. A Hargita és Maros megyékben végrehajtott akciók során jelentős értékű készpénzt, cigarettát, valamint mobiltelefonokat foglaltak le.
Önkormányzati vezetőkkel tanácskozott pénteken a Romániai Magyar Demokrata Szövetség vezetése. Kelemen Hunor kijelentette, hogy az adóemelés sok családnak nehézséget okoz, bocsánatot kell kérniük mindenkitől.
Személyautó sodródott le egy baleset következtében a 13A jelzésű országútról Szentegyháza és Csíkszereda között, Kalibáskő közelében pénteken délután.
A bukaresti ítélőtábla bírája, Olimpiea Crețeanu pénteken január 30-ára halasztotta annak a keresetnek az elbírálását, amelyben Silvia Uscov ügyvédnő két alkotmánybíró – Mihai Busuioc és Dacian Cosmin Dragoș – tisztségből való felfüggesztését kéri.
A litván hatóságok szerint az orosz katonai hírszerzés (GRU) állt egy 2024-es litvániai gyár elleni gyújtogatási kísérlet mögött; az üzem rádióhullám-szkennereket szállít az ukrán hadseregnek – írja az Agerpres a Reuters pénteki beszámolója alapján.
szóljon hozzá!