
A Bolyai téren levő Domokos-házban kapna helyet a fotómúzeum
Fotó: Haáz Vince
Nem a Marosvásárhelynek szánt uniós pénzalapokból készül majd el az ország első fotómúzeuma, amire több, mint tízmillió eurót szánnak, hanem ráadásként kapja ezt a megyeszékhely. Megpróbáltuk megtudni, hogy milyen kész pályázatai, megvalósíthatósági tanulmányai vannak a városnak és a megyének, amelyekre szeptemberben pénzt kérhetnek.
2021. július 13., 18:452021. július 13., 18:45
2021. július 13., 20:372021. július 13., 20:37
Az Országos Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv részleteiről tájékoztatta a Maros megyei RMDSZ-es polgármestereket, alpolgármestereket, kerületi elnököket, valamint a megyei és helyi tanácsosokat Hegedüs Csilla, az Európai Alapok Minisztériumának államtitkára.
A találkozón az RMDSZ politikusa hangsúlyozta, hogy az Országos Helyreállítási Tervbe úgynevezett felnőtt projektek kerülhetnek be, azaz
– olvasható a megyei önkormányzattól kapott tájékoztatóban, amelyből kiderült, hogy az önkormányzatok víz- és csatornahálózat kiépítésére kérhetnek támogatást, valamint épületek felújítására, bővítésére, energiahatékonyságuk növelésére is tudnak pályázni.
Ha van kész pályázat pénzt adnak majd környezetkímélő autóbuszokra, tantermek berendezésére, informatikai laborok felszerelésére, de a zöld átállás jegyében elektromos töltőállomásokra, bicikliutak kialakítására is.
Arról már országos hírforrások számoltak be, hogy nem egy közös kalapból kell majd pénzt kérni a már kész pályázatokra, megvalósíthatósági tanulmányokra, hanem külön meghatározott összeget hívhatnak le a megyei jogú városok, városok és községek is.
Ennek az elosztásnak a célja az, hogy a kisebb települések is „labdába rúghassanak”. A megyeszékhelyek, mint Marosvásárhely, az országos híradások szerint 18 millió eurót kapnak, ha van életképes tervük.
Hegedűs Csilla a vásárhelyi találkozón bejelentette, hogy az Országos Helyreállítási Tervben szerepel emlékmúzeumok kialakítása is.
Az államtitkár szerint Marosvásárhely nagyon gazdag történelemmel rendelkezik a fényképészet területén. A 19. század eleje óta több mint 120 fotóműhely működött, amelyek anyagát részben a Maros Megyei Múzeum gyűjteményei őrzik, beleértve az egykori Kantor stúdió adományait is.
A Székelyhon érdeklődésére a marosvásárhelyi városháza képviselője, Marius Libeg elmondta, hogy
Megkérdeztük Marius Libegtől, hogy milyen kész tervei, vagy legalább megvalósíthatósági tanulmányai vannak a városnak, amelyekre szeptemberben finanszírozást kérhetnek. Azt válaszolta, hogy a hétfőn kapott tájékoztatás alapján
A Maros megyei tanács szóvivője, Molnár Imola a Székelyhonnak elmondta, hogy a megyei tanácsoknak elsősorban összehangoló szerepet szánnak, betársulhatnak a kis- és nagyvárosok vagy községek terveibe, pályázataiba, de csak szaktanácsadóként. De ennek ellenére a Maros Megyei Tanácsnak lehetősége lesz két területen pályázatot benyújtani, itt elsősorban olyan tervekről beszélhetünk, amelyek már elő vannak készítve.
Pályázni fognak a megye a nyárádmenti kisvasút nyomvonalára tervezett kerékpárút építésére, de a tulajdonában levő egészségügyi intézmények épületeinek felújítására is.
A következő időszakban nem várhatók jelentős fennakadások Románia üzemanyag-ellátásában – közölte pénteken a kormány, miután az energiaügyi minisztérium vezetői az olajipari és üzemanyag-forgalmazó vállalatok képviselőivel egyeztettek.
Egy ember meghalt, kilencen pedig orvosi ellátásra szorultak pénteken, miután egy személyszállító kisbusz kerítésnek csapódott Câmpulung városának egyik utcáján – közölte az Argeș megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Négy megyére narancssárga, 14 megyére sárga jelzésű hőségriasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Erdőtüzek oltására szakosodott negyvenfős kontingenst küldött csütörtökön Görögországba a román belügyminisztérium vészhelyzetekért felelős szakosztálya az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) szervezésében.
A Sanitas szakszervezeti szövetség péntek reggel bejelentette az egészségügyi általános sztrájk felfüggesztését.
Az új közalkalmazotti bértörvény tervezete egyik vizsgált forgatókönyv szerint sem kedvez az egészségügyi dolgozóknak – közölte a Sanitas Szakszervezeti Szövetség csütörtökön.
A Duna alacsony vízállása miatt a következő 24-72 órában elkerülhetetlenné válik a Paksi Atomerőmű teljes leállítása, ezzel a villamosenergia-termelés megszűnése - tette közzé honlapján az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. csütörtökön kora délután.
Minden előkészítő osztályos kisdiák felszerelt iskolatáskát kap szeptemberben, Marosvásárhelyen – erről döntöttek az önkormányzati képviselők csütörtökön, amikor rábólintottak a helyi köztisztasági vállalat létrehozására is.
A szenátus jogi bizottsága csütörtökön több módosítással elfogadta a köztisztségviselők feddhetetlenségre vonatkozó jogszabályok módosításáról és kiegészítéséről szóló törvénytervezetet, amelyet szerdán a képviselőház már megszavazott.
Egy személyt kórházba szállították csütörtökön Bukarestben, miután két gépkocsi összeütközött az Iuliu Maniu sugárúton – közölte a fővárosi közlekedésrendészet.
szóljon hozzá!