
A Bolyai téren levő Domokos-házban kapna helyet a fotómúzeum
Fotó: Haáz Vince
Nem a Marosvásárhelynek szánt uniós pénzalapokból készül majd el az ország első fotómúzeuma, amire több, mint tízmillió eurót szánnak, hanem ráadásként kapja ezt a megyeszékhely. Megpróbáltuk megtudni, hogy milyen kész pályázatai, megvalósíthatósági tanulmányai vannak a városnak és a megyének, amelyekre szeptemberben pénzt kérhetnek.
2021. július 13., 18:452021. július 13., 18:45
2021. július 13., 20:372021. július 13., 20:37
Az Országos Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv részleteiről tájékoztatta a Maros megyei RMDSZ-es polgármestereket, alpolgármestereket, kerületi elnököket, valamint a megyei és helyi tanácsosokat Hegedüs Csilla, az Európai Alapok Minisztériumának államtitkára.
A találkozón az RMDSZ politikusa hangsúlyozta, hogy az Országos Helyreállítási Tervbe úgynevezett felnőtt projektek kerülhetnek be, azaz
– olvasható a megyei önkormányzattól kapott tájékoztatóban, amelyből kiderült, hogy az önkormányzatok víz- és csatornahálózat kiépítésére kérhetnek támogatást, valamint épületek felújítására, bővítésére, energiahatékonyságuk növelésére is tudnak pályázni.
Ha van kész pályázat pénzt adnak majd környezetkímélő autóbuszokra, tantermek berendezésére, informatikai laborok felszerelésére, de a zöld átállás jegyében elektromos töltőállomásokra, bicikliutak kialakítására is.
Arról már országos hírforrások számoltak be, hogy nem egy közös kalapból kell majd pénzt kérni a már kész pályázatokra, megvalósíthatósági tanulmányokra, hanem külön meghatározott összeget hívhatnak le a megyei jogú városok, városok és községek is.
Ennek az elosztásnak a célja az, hogy a kisebb települések is „labdába rúghassanak”. A megyeszékhelyek, mint Marosvásárhely, az országos híradások szerint 18 millió eurót kapnak, ha van életképes tervük.
Hegedűs Csilla a vásárhelyi találkozón bejelentette, hogy az Országos Helyreállítási Tervben szerepel emlékmúzeumok kialakítása is.
Az államtitkár szerint Marosvásárhely nagyon gazdag történelemmel rendelkezik a fényképészet területén. A 19. század eleje óta több mint 120 fotóműhely működött, amelyek anyagát részben a Maros Megyei Múzeum gyűjteményei őrzik, beleértve az egykori Kantor stúdió adományait is.
A Székelyhon érdeklődésére a marosvásárhelyi városháza képviselője, Marius Libeg elmondta, hogy
Megkérdeztük Marius Libegtől, hogy milyen kész tervei, vagy legalább megvalósíthatósági tanulmányai vannak a városnak, amelyekre szeptemberben finanszírozást kérhetnek. Azt válaszolta, hogy a hétfőn kapott tájékoztatás alapján
A Maros megyei tanács szóvivője, Molnár Imola a Székelyhonnak elmondta, hogy a megyei tanácsoknak elsősorban összehangoló szerepet szánnak, betársulhatnak a kis- és nagyvárosok vagy községek terveibe, pályázataiba, de csak szaktanácsadóként. De ennek ellenére a Maros Megyei Tanácsnak lehetősége lesz két területen pályázatot benyújtani, itt elsősorban olyan tervekről beszélhetünk, amelyek már elő vannak készítve.
Pályázni fognak a megye a nyárádmenti kisvasút nyomvonalára tervezett kerékpárút építésére, de a tulajdonában levő egészségügyi intézmények épületeinek felújítására is.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!