
Számonkérések sorozata hangzott el az ülésen
Fotó: Beliczay László
Összesen hat ANL-lakás eladásáról döntöttek a székelyudvarhelyi képviselő-testület csütörtöki soros ülésén, ahol egyebek mellett Pálfi Kinga leköszönő alpolgármester és Kurtus István POL-os önkormányzati képviselő lemondását is tudomásul vették. Az alpolgármester-választással kapcsolatos napirendi pontot elhalasztották.
2022. május 26., 16:182022. május 26., 16:18
2022. május 26., 16:252022. május 26., 16:25
A napirendi pontok megtárgyalása előtt bemutatkozott Péter Zsanett diákpolgármester, aki csapatával diákmunka-lehetőségeket, diákkedvezményeket és tematikus esteket szeretne megvalósítani, valamint jelölttársának javaslatát, hogy az Udvarhelyi Fiatal Fórum épületének pincéjében közösségi találkozóhelyet alakíthassanak ki a fiataloknak. Utóbbihoz az önkormányzat segítségét kérte.
Ismertette terveit a diákpolgármester
Fotó: Beliczay László
Levették napirendről Bindea Dániel MPP-s képviselő alpolgármester-választással kapcsolatos tervezetét Godra Zsolt POL-frakcióvezető kérésére, aki azt ígérte, hogy
Az előterjesztésekben hat ifjúsági lakás eladása szerepelt. Elhangzott, összesen hetvennégy lakásvásárlással kapcsolatos kérés érkezett a polgármesteri hivatalba, a többiről a jövő havi önkormányzati ülésen dönthetnek a képviselők. Az RMDSZ kérdésére Venczel Attila jegyző elmondta,
Hozzátette, még vannak családok, akiknek nem küldték ki a lakások pontos árát, de azon dolgoznak, hogy ez is mihamarabb megtörténjen. Végül jóváhagyták a határozattervezeteket a képviselők.
Több kérdést is intézett a polgármesterhez az RMDSZ-frakció
Fotó: Beliczay László
Arról is tárgyaltak, hogy többen magánterületeket adnak át a városnak a Rózsa, a Bükk és a Termés utcák környékén. Gálfi Árpád polgármester szerint nagyon fontos döntés, hiszen ennek köszönhetően valósíthatnak meg infrastrukturális beruházásokat.
Szakács Tibor szövetségi képviselő azt kérte, hogy az elöljáró soroljon fel legalább három utcát, amit a területek leadása után közművesítettek, illetve tettek rendbe. Gálfi a Szászok táborában és a Templom utca felső részén kialakított villanyhálózatot említette, megjegyezve, hogy több más helyszín esetében is pályáznak a munkálatok érdekében.
Később jelöl alpolgármestert a POL-frakció
Fotó: Beliczay László
A képviselők jóváhagytak egy övezeti területrendezési tervet (PUZ) a Fások utcában, a dokumentumok három tömbház megépítéséhez szükségesek. Az előterjesztések között szerepelt egy, a Budvár utcára vonatkozó PUZ is: ott egyebek mellett egy sportkomplexumot, illetve a kisiparosok számára elképzelt inkubátorházat valósítanának meg.
A szövetségiek kifogásolták az elképzelt sportkomplexum helyszínét, hiszen szerintük azt a sportcsarnok környékén kellene létrehozni. Végül az RMDSZ-es képviselők tartózkodásával fogadta el a testület a tervezetet. Ezt követően
A megvalósítandó inkubátorházzal kapcsolatos projekt gazdasági mutatóit módosítani kellett, hiszen négy év telt el a kapcsolódó megvalósíthatósági tanulmány elkészülése óta. Azóta jelentősen megemelkedtek az árak, a költségtöbblet pedig önrésznek számít. Emiatt 10,9 millió lejre emelkedett a projekt összköltsége. Eddig a város által biztosítandó összeg nagyjából 2,6 millió lej volt, ami nagyjából 6 millió lejre emelkedett. Az RMDSZ az önrész növekedését kérte számon.
Elköszönt Albert Sándor lemondott városmenedzser is
Fotó: Beliczay László
Gálfi Árpád a beruházási osztályt okolta több hasonló projekt esetében, hiszen alulárazva hirdettek közbeszerzéseket a kivitelezés érdekében. Részben vállalta is ezért a felelősséget.
Péter Balázs, a POL frakcióvezető-helyettese kijelentette, a felelősség teljes egészében a polgármestert terheli, hiszen mindez a „hivatal kapuin belül” történt. Gálfi azzal védekezett, hogy ő nem akadályozta a korábbi beruházási igazgatók munkáját. A jelenlevők meglepetésére hangsúlyozta, ő más megyébe kellett menjen, hogy rájöjjön, milyen gondok vannak a székelyudvarhelyi hivatalon belül.
Venczel Attila mutatta be a számvevőszék legutóbbi jelentését: egy 2017-es döntés alapján
továbbá nagyjából 622 ezer lejt az Udvarhely Média Kft.-vel kapcsolatos károkozás okán. Utóbbi ügyben még perek zajlanak. Gálfi szerint a számvevőszéki ellenőrzések megválasztása előtt is voltak problémák a protokollköltségekkel, ennek ellenére neki személyesen kell kifizetnie 65 ezer lejt, míg a korábbi polgármester peres úton bizonyította a pénz legális elköltését. Gálfi viszont nem perelhetett, hiszen polgármesterként saját magát nem citálhatja bíróság elé. Az ellene megítélt összegből már 20 ezer lejt ki is fizetett.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!