Hirdetés
Hirdetés

Szakiskolai tanévkezdés: íme, a legnépszerűbb szakok Udvarhelyszéken

Munka az autószerelő-műhelyben. A fiatalok közül sokan választanák •  Fotó: Haáz Vince

Munka az autószerelő-műhelyben. A fiatalok közül sokan választanák

Fotó: Haáz Vince

Az autószerelő- és autóbádogos-, valamint a pincér- és szakácsképzés bizonyult a legnépszerűbbnek a székelyudvarhelyi szakiskolákban, ezzel szemben a textilipari osztályok iránt egyre kevesebben érdeklődnek. Noha a szakok indításakor a vállalkozók és diákok igényeit egyaránt figyelembe veszik, ez nem minden esetben jelenti azt, hogy betelnek a meghatározott osztálylétszámok.

Dósa Ildikó

2017. szeptember 19., 13:402017. szeptember 19., 13:40

2017. szeptember 19., 13:412017. szeptember 19., 13:41

Véglegesítették múlt héten a szakmai oktatás Hargita megyei beiskolázási adatait, amelyeket a Hargita Megyei Tanfelügyelőség bocsátott rendelkezésünkre. Kimutatásuk szerint a meghirdetett 834 szakiskolai helyre a tanév elejéig 731-en jelentkeztek, azaz százzal kevesebben a tervezettnél. Az udvarhelyszéki szakiskolákban az elvárt 358 diák helyett mindössze 335 választotta a szakiskolai képzést.

A székelyudvarhelyi szakközépiskolák közül a Bányai János, a Kós Károly, valamint az Eötvös József Szakközépiskola által meghirdetett eladói, pincér, szakács, asztalos, marós-esztergályos, kertész, illetve autóbádogos szakok voltak a legnépszerűbbek, így teljes létszámú osztályokat indíthattak. A Korondi Szakközépiskola asztalos és eladó szakosztályaiban 28 helyett húsz diákkal kezdték a tanévet. Hasonlóképpen az Eötvös József Szakközépiskola tejfeldolgozó szakán tízzel, míg a Bányai János Szakközépiskola textilipari szakán nyolccal kevesebben kezdtek.

Hirdetés

A munkaerőpiac, a tantestület összetétele, illetve az akkreditált szakok határozzák meg, milyen képzéseket indítanak

a székelyudvarhelyi Kós Károly Szakközépiskolában – ismertette Végh Jenő igazgató. Az eladói szakra annyian iratkoztak fel, ahány hely volt, azonban jelentősen

többen érdeklődtek az első alkalommal indított duális képzés iránt,

hiszen a pincér, illetve szakács szakosztályokban meghirdetett harminc helyre negyvenhat jelentkező volt. Az Eötvös József Szakközépiskolában a korábbi években népszerű volt a pék-, cukrászáru- és liszttermék-készítő szak, ennek ellenére idén a helyi vállalkozók kérésére tejfeldolgozói képzést hirdettek helyette – tudtuk meg Trinfa Pálma igazgatótól. Sajnos a szakemberhiány és a diákok érdeklődése itt nem esett egybe: a 28 helyre csupán húszan jelentkeztek. Hasonló okból hozták létre az autóbádogos, -festő szakosztályt is, szerencsére nagyobb sikerrel: annyian jelentkeztek, hogy akár két osztályt is indíthattak volna.

Idézet
A tanfelügyelőség nem hagy jóvá két azonos képzésű szakosztályt, de könnyedén beteltek volna a helyek

– közölte az igazgató.

A vállalkozói szféra igényeit tartották szem előtt a székelykeresztúri Zeyk Domokos Szakközépiskolában is, amikor meghirdették a kertészeti, textilipari és asztalosképzést. Ezeken beteltek ugyan a helyek, de évről évre kevesebb az érdeklődő – tudtuk meg Pávai Gyöngyvér igazgatótól. Ezzel szemben a kereskedői szakra szinte kétszeres túljelentkezés volt, az autószerelő osztályba is felvételizni kellett.

Egyre kevesebb a diák a Korondi Szakközépiskolában. Amellett, hogy folyamatosan csökken az általános iskolások száma, a jobb képességűek valamelyik székelyudvarhelyi elméleti líceumot választják. „A szakiskolát választó korondi, fenyőkúti, sófalvi gyerekek egy része itt marad, de sokan Székelyudvarhely vagy Szováta mellett döntenek” – magyarázta Fülöp Erzsébet igazgató. Noha az eladói és asztalos szakokat az általános iskolások igényei szerint indították, tanév közben változhatnak az érdeklődések – tette hozzá.

Galéria
Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 17., szombat

Az idei tél leghidegebb napja: mínusz 21 fok alatt Csíkszereda és Gyergyóalfalu

Mínusz 21 fok alá esett a hőmérséklet szombatra virradóan Csíkszeredában és Gyergyóalfaluban is. Ez volt a leghidegebb az országban.

Az idei tél leghidegebb napja: mínusz 21 fok alatt Csíkszereda és Gyergyóalfalu
Hirdetés
2026. január 16., péntek

Utcára vonulnának Sepsiszentgyörgyön az adóemelés miatt

Megelégelték a magyarázkodást, őszinte válaszokat várnak a városvezetéstől az adóemelések kapcsán a sepsiszentgyörgyiek. Egy felhívásban arra buzdítják a lakókat, ne csak az online térben adjanak hangot az elégedetlenségüknek.

Utcára vonulnának Sepsiszentgyörgyön az adóemelés miatt
2026. január 16., péntek

Felújított otthona van a kultúrának és a közösségnek Szentegyházán

Nyolc évig volt használaton kívül a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház, amelyet most, egy nagyszabású felújítást követően ismét birtokba vehettek a lakók. Az avatóünnepségen a közösség gyűjtőpontjának nevezték az épületet.

Felújított otthona van a kultúrának és a közösségnek Szentegyházán
2026. január 16., péntek

Vizsgálatot indít a craiovai egyetem az igazságügyi miniszter doktori disszertációjával kapcsolatos plágiumgyanú ügyében

A Craiovai Egyetem etikai bizottsága pénteken úgy döntött, hogy vizsgálatot indít az igazságügyi miniszter, Radu Marinescu doktori disszertációjával kapcsolatos plágiumgyanú ügyében.

Vizsgálatot indít a craiovai egyetem az igazságügyi miniszter doktori disszertációjával kapcsolatos plágiumgyanú ügyében
Hirdetés
2026. január 16., péntek

Ügye büntethetőségének elévülése miatt megfelezték egy elítélt üzletember börtönbüntetését

A bukaresti ítélőtábla pénteken helyt adott Nelu Iordache üzletember rendkívüli jogorvoslati kérelmének.

Ügye büntethetőségének elévülése miatt megfelezték egy elítélt üzletember börtönbüntetését
2026. január 16., péntek

21 haderőfejlesztési beruházásra készül a védelmi minisztérium a SAFE-hitelből

Radu Miruță védelmi miniszter és kormányfőhelyettes pénteken a Facebook-oldalán bejelentette, hogy a következő hónapokban felgyorsított ütemben összesen 21 haderőfejlesztési beruházásra készül a minisztérium.

21 haderőfejlesztési beruházásra készül a védelmi minisztérium a SAFE-hitelből
2026. január 16., péntek

Hatalmas mennyiségű cigarettát és készpénzt foglaltak le Hargita és Maros megyében

Kilenc helyszínen tartott házkutatást a rendőrség pénteken. A Hargita és Maros megyékben végrehajtott akciók során jelentős értékű készpénzt, cigarettát, valamint mobiltelefonokat foglaltak le.

Hatalmas mennyiségű cigarettát és készpénzt foglaltak le Hargita és Maros megyében
Hirdetés
2026. január 16., péntek

Kelemen Hunor az adóemelésről: nem találtunk más megoldást, elnézést kell kérnünk mindenkitől

Önkormányzati vezetőkkel tanácskozott pénteken a Romániai Magyar Demokrata Szövetség vezetése. Kelemen Hunor kijelentette, hogy az adóemelés sok családnak nehézséget okoz, bocsánatot kell kérniük mindenkitől.

Kelemen Hunor az adóemelésről: nem találtunk más megoldást, elnézést kell kérnünk mindenkitől
2026. január 16., péntek

Baleset történt Kalibáskő közelében, egy autó a fák közé sodródott

Személyautó sodródott le egy baleset következtében a 13A jelzésű országútról Szentegyháza és Csíkszereda között, Kalibáskő közelében pénteken délután.

Baleset történt Kalibáskő közelében, egy autó a fák közé sodródott
2026. január 16., péntek

Elhalasztották a döntést az alkotmánybírók felfüggesztésének ügyében

A bukaresti ítélőtábla bírája, Olimpiea Crețeanu pénteken január 30-ára halasztotta annak a keresetnek az elbírálását, amelyben Silvia Uscov ügyvédnő két alkotmánybíró – Mihai Busuioc és Dacian Cosmin Dragoș – tisztségből való felfüggesztését kéri.

Elhalasztották a döntést az alkotmánybírók felfüggesztésének ügyében
Hirdetés