
Nem ritka látvány a rendetlen, szennyezett patakpart
Fotó: Kristó Róbert
Árvíz- és környezetvédelmi szempontból egyaránt fontosak a vízfolyások, árkok és vízelvezető csatornák takarítása, karbantartása – ennek tudatosítása érdekében tartanak ellenőrzéseket Hargita megyében, Csíkszéken a következő hetekben.
2017. március 21., 11:212017. március 21., 11:21
Ellenőrzik a vízfolyások kitakarítását, ugyanakkor az árkok és vízelvezető csatornák karbantartását is a megye településein – számolt be az Agerpres hírügynökség Jean Adrian Andrei, Hargita megye prefektusának bejelentéséről. Adrian Pănescu, a megyei prefektusi hivatal szóvivője elmondta, az ellenőrzések során feltérképezik, milyen állapotban vannak a folyók partszakaszai, hogy áradások esetén a nagy mennyiségű vizet mennyire tudják elvezetni az árkok és vízelvezető csatornák, ugyanakkor megvizsgálják azt is, hogy ki vannak-e takarítva azok.

Elkezdték a meder- és ároktakarításokat az udvarhelyszéki települések egy részén, számos faluban kalákát is hirdettek a közmunkára. Van olyan község, ahol az önkormányzat szükség esetén munkagéppel segíti a lakókat az áradásmegelőzés elvégzésében.
A megkérdezett csíkszéki településeken az ellenőrzésektől függetlenül figyelnek a sáncok, vízpartok, patakmedrek állapotára, rendben tartására.
Csíkszenttamáson az ellenőrzésektől függetlenül szerveznek általános nagytakarítást a hónap végén. Az eseményről minden portára értesítést küldenek majd, tehát az önkormányzat alkalmazottai mellett számítanak minden helyire – fiatalra, idősre egyaránt. A diákokat is bevonnák a kezdeményezésbe, ők az iskola körül, a felnőttek pedig a település teljes területén takarítanának – beleértve az árkokat, sáncokat, vízpartokat is – számolt be érdeklődésünkre Kedves Róbert. Szenttamás polgármestere hozzátette, a korábbi években elsősorban az iskolások, a Föld napja kacsán szerveztek szemétszedési akciókat. Most viszont nagyobb megmozdulásra számítanak az érintettek kiterjesztése miatt, illetve mert mindenkinek érdeke, hogy tiszta, rendezett legyen a település.
Albert Tibor, Tusnádfürdő polgármestere kifejtette, esetükben minden évben az önkormányzat alkalmazottai végzik az utcákban, illetve a főút mentén is a sáncok karbantartását. Csíkrákoson a helyiek felelnek a portájuk előtti árkok takarításáért, de a közterületeken, a önkormányzat által feltérképezett, nehezebben kezelhető pontoknál a szociális munkások végzik el a tennivalókat. Emellett, ahol visszatérő gond adódik – idén tavasszal volt is rá példa – az önkormányzat felszólítja az érintett helybélit, hogy a kapuja előtt tartson rendet, a híd alját tegye szabaddá – összegzett kérésünkre Császár Attila. Csíkrákos polgármestere rámutatott, a helyieket rendszerint informálják, hogy mi az ő feladatuk, így a sáncok takarításából többségében nem adódik probléma.
Csíkszentgyörgyön helyi tanácsi határozatot fogadtak el azzal kapcsolatban, hogy a beltelkek előtti vízelvezető árkok rendben tartása, tisztítása az ott lakók vagy a tulajdonosok feladata. Emellett a szociális munkásokkal is rendszerint takaríttatják a fennmaradó sáncokat, illetve szükség esetén mélyítik is azokat. Ezek a munkálatok jelenleg is zajlanak a településen – ismertette György József. A helyi polgármester elmondta,
Meglátása szerint ez is arra ösztönzi az embereket, hogy belássák, saját érdekük az áradások, felfagyások megelőzése. Ugyanakkor kiemelte, településükön nagy százalékban rendben tartják az emberek portájuk elejét. Március végén, mikor összegzik a takarítási munkálatokat, a mulasztó helyieket külön felszólítják a szükséges tavaszi takarítás elvégzésre. A településen átfolyó Fiság-patak az idei télen áradást, jelentős partmosásokat, gátszakadásokat nem okozott még. A medrét mélyítette ugyan, de partszakadásokat nem okozott a vízfolyás, így jelenleg ott is a medertakarítás zajlik.
Csíkszentléleken minden tavasszal az önkormányzat takaríttatja a vízelvezető árkokat, illetve a szemétösszegyűjtést is megszervezi. Ez utóbbit elsősorban a szociális munkásokkal végeztetik, de az iskolás diákok is részt vállalnak belőle. A sáncok mélyítését, karbantartását a korábbi években a közbirtokosság markológépével végezték, annak használatáért szerződést kötött a két intézmény. Idén sem lesz ez másképp: jelenleg folyamatban van a szerződéskötés, azt követően pedig hozzálátnak a vízelvezetők kiásásához, amelyek a tavasszal több kellemetlenséget is okoztak a helyieknek – ismertette Keresztes Balázs polgármester.
Riasztást rendeltek el csütörtökön reggel az egyik costinești-i strandon, miután a turisták egy drón maradványait fedezték fel a tenger vizében, nagyon közel a parthoz. A hatóságok most intézkednek.
A Nuclearelectrica csütörtök reggel megkezdte a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának ellenőrzött leállítását.
Szabadlábon védekezhet az a sofőr, aki kedd este Brassó belvárosában a járdára hajtva három turistát gázolt el – közölte a brassói ügyészség.
A hadsereg radarrendszere csütörtökön 1 óra 27 perckor drónokat észlelt az ukrán–román folyami határ közelében, az ukrajnai Izmajil térségében. A román légierő két F-16-os vadászgépe felszállt a Borcea 86-os légibázisról – közölte a védelmi minisztérium.
Társulási szerződést készül kötni Felsőboldogfalva és Székelyudvarhely a farcádi és a székelyudvarhelyi Lejtő utcai ivóvízhálózat bővítése és felújítása érdekében. A beruházásra pályázati forrást keresnének, az útfelújításról pedig csak később lehet szó.
Van elég tartalék az országos villamosenergia-rendszerben a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának leállása után kieső áram pótlására – tájékoztatott szerda este az energiaügyi minisztérium.
Románia túljutott az inflációs csúcson, és az éves infláció ősszel 5,5 százalék körüli szintre, év végére akár 5 százalék közelébe is csökkenhet, ha az új kormány nem hoz árfelhajtó intézkedéseket – nyilatkozta Adrian Negrescu gazdasági tanácsadó.
Háromnapos rendezvénysorozattal készül a magyar kormány az augusztus 20-i nemzet ünnepre, amelyen rövidebb lesz a tűzijáték a szokásosnál – mondta Magyar Éva kormányszóvivő a programokat ismertető szerdai budapesti rendezvényen.
Rendkívüli ülésen szavazta meg a képviselőház az RMDSZ törvénytervezetét, amely heti 8 tanórára csökkenti az iskolaigazgatók és tanfelügyelők kötelező óraszámát, hogy több időt fordíthassanak az intézmények vezetésére és az ezzel járó feladatokra.
Közel ezer emberrel foglalkoztatnak kevesebbet a háromszéki cégek, mint egy évvel korábban – elemezte a háromszéki gazdaság fő számait a Kovászna megyei Kereskedelmi Kamara elnöke, Edler András.
szóljon hozzá!