
A Lok nevű részen is szeretnék bővíteni az ivó és szennyvízhálózatot
Fotó: Erdély Bálint Előd
Kénytelenek szakcégre bízni a kápolnásfalvi ivó- és szennyvízhálózat üzemeltetését, hiszen különben vissza kell fizesse a helyi önkormányzat az Európai Uniónak az utóbbi rendszer kiépítésére fordított egymillió eurót. A felkért szolgáltató azonban csak abban az esetben hajlandó vállalni a feladatot, ha minden háztartásnál fel lesznek szerelve a vízórák. Utóbbi miatt ugyanakkor nőnek a lakók költségei.
2022. szeptember 12., 08:592022. szeptember 12., 08:59
2022. szeptember 12., 10:062022. szeptember 12., 10:06
Egy sikeres uniós pályázatnak köszönhetően egymillió euróból építhették ki a szennyvízhálózatot Kápolnásfaluban, a rendszer pedig tavaly óta üzemel is – tudtuk meg Benedek Lászlótól, a község polgármesterétől, aki emlékeztetett, a munkálattal párhuzamosan, saját és más intézményektől kapott forrásokat használva az ivóvízhálózat létrehozása is megvalósult. Mint mondta, a két rendszer a településen lévő portáknak mintegy 75 százalékát fedi le. Megjegyezte, például a szennyvízhálózat kiépítése egyébként közakarat volt, hiszen korábban meglehetősen büdös szagok terjengtek a településen a szennyvíz nem megfelelő kezelése miatt.
Az elöljáró rámutatott, az EU-s pályázat feltételrendszerét betartva, kénytelenek szakcégre bízni a meglévő hálózatok üzemeltetését – a rendszer továbbra is a község közvagyonában marad –, különben vissza kell fizetniük az építkezésre elköltött összeget. A polgármester üzleti tervet készíttetett annak érdekében, hogy az önkormányzat hozzon létre egy szolgáltatót, ám kiderült, hogy ez nagyon sok pénzbe kerülne, hiszen egyebek mellett gépeket kellene vásárolni, ugyanakkor szakképzett mérnökökre is szükség lenne. Számításai alapján így nagyjából húsz lejbe kerülne a lakóknak az ivó- és szennyvíz egy-egy köbmétere.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Végül a Hargita megyében működő vállalatok képviselőivel is beszélt a polgármester, és
Az azonban tény, hogy így is jelentősen nő a családok költsége, az eddig fizetett fix éves vízdíjhoz viszonyítva. Tudni kell azt is, hogy
Nem állnak le a meglévő hálózatok bővítésével – folytatta Benedek –, egyebek mellett az ivóvíz tárolására alkalmas nagy méretű tartályt szeretnének beiktatni, ugyanakkor ki akarják építeni a rendszereket több utcában is. Ennek érdekében az Anghel Saligny országos programban pályázott az önkormányzat, már el is készült a megvalósíthatósági tanulmány, jelenleg a kivitelezési terveken dolgoznak. A szenny- és ivóvízhálózat bővítése egyébként mintegy 3,5 millió euróba fog kerülni.
Spontán nézeteltérés miatt verekedett össze egy társasház belső udvarán a büntetett előéletű após és veje; előbbi pedig egy tompa tárggyal is lesújtott – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság. A konfliktus során anyagi kár is keletkezett.
Két Hargita megyei fiatal támadt három kortársára egy magyarhermányi bárban. Mivel az agresszorok egyike törött üvegekkel okozott sérüléseket, őt pénteken előzetes letartóztatásba helyezték – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Gázpalackokat lopott egy férfi Nagyajtán, majd miután elkapták a rendőrök visszaszolgáltatta, majd később ismét eltulajdonította azokat – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság, megjegyezve, hogy azóta őrizetbe vették a gyanúsítottat.
Mintegy 2500 ukrán állampolgár lépte át illegálisan a román határt a hegyeken át 2026 első hat hónapjában, ami körülbelül 33 százalékos csökkenést jelent a múlt év azonos időszakához képest.
Előzetes letartóztatásba került két sepsiszentgyörgyi fiatal, miután egy helybéli benzinkút hátsó bejáratán behatolva pénzt tulajdonítottak el egy ott dolgozótól – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
A nyári érettségire beiratkozott diákok 99,4 százaléka vett részt pénteken a kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvéből tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.
Öt férfit vettek őrizetbe pénteken 24 órára az érettségi csalásokkal kapcsolatos ügyben, miután a Fehér megyei ügyészség több tucat házkutatást tartott több megyében.
Több tucat Fehér, Arad, Bihar, Kolozs és Szeben megyei helyszínen tartanak házkutatást pénteken az ügyészek a 2026-os érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt.
Júliusban fokozatosan csökkenhetnek az üzemanyagárak Romániában: a 95-ös benzin literenkénti ára 7,90 és 8,20 lej közé, a gázolajé 8,40 és 8,80 lej közé eshet vissza – véli a szakértő.
szóljon hozzá!