
Három hónap után hagyományos ülést tartott a testület
Fotó: Lőrincz Csaba/Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala
Sürgős ügyek megtárgyalására hívta össze Székelyudvarhely polgármestere a helyi önkormányzati képviselő-testületet, ám a soron kívüli ülésen végül a két legégetőbb ügyben nem történt előrelépés.
2020. július 07., 19:042020. július 07., 19:04
2020. július 07., 20:402020. július 07., 20:40
Az év feléhez érve jobban látszanak a szükséges költségvetési kiigazítások, amelyekből lett volna bőven a keddi ülés napirendjén. Az egyházi tulajdonban levő iskolák bérleti díjainak kifizetése, a Hargita Business Center közösségi társulás és egyéb egyesületek tagsági díjainak rendezése, a polgármesteri hivatal működéséhez szükséges költségek fedezése is szerepelt az előterjesztett költségvetés-módosításban.
„A kulturális alap eltörlése is sürgőssé teszi a költségvetés-kiigazítást. A kormány ez utóbbi döntése jelentős, 2-3 millió lej bevételkiesést jelent városunknak, és most saját alapokból kell kiegészítenünk a kulturális intézményeink költségvetéseit, év végéig biztosítva a munkatársak fizetése. Ez a mai romániai valóság, ezzel kell együtt élnünk” – magyarázta Gálfi Árpád polgármester. Mint kifejtette:
Így például a Székelytámadt-vár körüli területek topográfiai felmérésére eredetileg elkülönített összeg 135 ezer lejjel való megemelését javasolták, 500 ezer lejt szántak volna az Ugron Gábor utcában már zajló munkálatokra (ez az összeg a ravatalozó körüli terület rendezésére kellene), több pénzt csoportosítottak volna át a Smart City projektekre és egy, elektromos autóknak szánt töltőállomás létrehozására, a csereháti közműhálózat bővítésére, illetve a terelőút előtanulmányának aktualizálásra.
Fotó: Lőrincz Csaba/Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala
„A gazdasági előrejelzések és a mi felmérésünk is azt vetíti előre, hogy jelentős számú munkahely került veszélybe, sőt, szűnik meg, ami nem csak az érintett munkavállalókat és azok családjait, hanem a város bevételit is jelentősen érinteni fogja.
– vázolta a városvezető arra utalva, hogy például a Székelytámadt-vár körüli ingatlanvásárlásra szánt 300 ezer lejt most más célokra használnák fel, vagy hogy a városi uszoda létrehozásához szükséges területvásárra szánt 700 ezer lejt sürgősebb költségek fedezésére szánták volna.
Ám az ülésen hamar kiderült: a költségvetés-módosítás ügyében nem lehet döntést hozni, mivel az egyik szakbizottsági jelentés hiányzik. A városvezető újfent kifejtette:
Fotó: Lőrincz Csaba/Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala
A napirenden szerepelt az idei Székelyföldi Kerékpáros körverseny részfinanszírozásának kifizetése: Székelyudvarhelyen 15 ezer lejjel járul hozzá az esemény megrendezéséhez. A körversenyt augusztus 5. és 8. között tartják, a harmadik szakasza 7-én, pénteken vezet át a városon. A testület ugyanakkor elfogadta a Rét utcai határmódosítást: úthálózat-bővítésről van szó, amelyet lakóházakat építő magánbefektetők kértek.
A polgármester ismét napirendre tűzte a jogi szolgáltatások beszerzéséről szóló tervezetet: a Macops Kft.-vel zajló perben ügyvédre van szüksége a városnak. A per tárgya a Szejkefürdőn kiépített víz- és szennyvízhálózat átvétele.
Több hozzászólás után a testület végül ismét elutasította a tervezetet.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!