
Három hónap után hagyományos ülést tartott a testület
Fotó: Lőrincz Csaba/Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala
Sürgős ügyek megtárgyalására hívta össze Székelyudvarhely polgármestere a helyi önkormányzati képviselő-testületet, ám a soron kívüli ülésen végül a két legégetőbb ügyben nem történt előrelépés.
2020. július 07., 19:042020. július 07., 19:04
2020. július 07., 20:402020. július 07., 20:40
Az év feléhez érve jobban látszanak a szükséges költségvetési kiigazítások, amelyekből lett volna bőven a keddi ülés napirendjén. Az egyházi tulajdonban levő iskolák bérleti díjainak kifizetése, a Hargita Business Center közösségi társulás és egyéb egyesületek tagsági díjainak rendezése, a polgármesteri hivatal működéséhez szükséges költségek fedezése is szerepelt az előterjesztett költségvetés-módosításban.
„A kulturális alap eltörlése is sürgőssé teszi a költségvetés-kiigazítást. A kormány ez utóbbi döntése jelentős, 2-3 millió lej bevételkiesést jelent városunknak, és most saját alapokból kell kiegészítenünk a kulturális intézményeink költségvetéseit, év végéig biztosítva a munkatársak fizetése. Ez a mai romániai valóság, ezzel kell együtt élnünk” – magyarázta Gálfi Árpád polgármester. Mint kifejtette:
Így például a Székelytámadt-vár körüli területek topográfiai felmérésére eredetileg elkülönített összeg 135 ezer lejjel való megemelését javasolták, 500 ezer lejt szántak volna az Ugron Gábor utcában már zajló munkálatokra (ez az összeg a ravatalozó körüli terület rendezésére kellene), több pénzt csoportosítottak volna át a Smart City projektekre és egy, elektromos autóknak szánt töltőállomás létrehozására, a csereháti közműhálózat bővítésére, illetve a terelőút előtanulmányának aktualizálásra.
Fotó: Lőrincz Csaba/Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala
„A gazdasági előrejelzések és a mi felmérésünk is azt vetíti előre, hogy jelentős számú munkahely került veszélybe, sőt, szűnik meg, ami nem csak az érintett munkavállalókat és azok családjait, hanem a város bevételit is jelentősen érinteni fogja.
– vázolta a városvezető arra utalva, hogy például a Székelytámadt-vár körüli ingatlanvásárlásra szánt 300 ezer lejt most más célokra használnák fel, vagy hogy a városi uszoda létrehozásához szükséges területvásárra szánt 700 ezer lejt sürgősebb költségek fedezésére szánták volna.
Ám az ülésen hamar kiderült: a költségvetés-módosítás ügyében nem lehet döntést hozni, mivel az egyik szakbizottsági jelentés hiányzik. A városvezető újfent kifejtette:
Fotó: Lőrincz Csaba/Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala
A napirenden szerepelt az idei Székelyföldi Kerékpáros körverseny részfinanszírozásának kifizetése: Székelyudvarhelyen 15 ezer lejjel járul hozzá az esemény megrendezéséhez. A körversenyt augusztus 5. és 8. között tartják, a harmadik szakasza 7-én, pénteken vezet át a városon. A testület ugyanakkor elfogadta a Rét utcai határmódosítást: úthálózat-bővítésről van szó, amelyet lakóházakat építő magánbefektetők kértek.
A polgármester ismét napirendre tűzte a jogi szolgáltatások beszerzéséről szóló tervezetet: a Macops Kft.-vel zajló perben ügyvédre van szüksége a városnak. A per tárgya a Szejkefürdőn kiépített víz- és szennyvízhálózat átvétele.
Több hozzászólás után a testület végül ismét elutasította a tervezetet.
Elfogadták a Barátok kertje és a Fűzhát övezeti rendezési terveit a csíkszeredai önkormányzati képviselők pénteki, rendkívüli ülésén. A városvezetés szerint ezzel hosszú távon új lakóövezetek kialakításának alapjait teremtették meg Csíksomlyón.
Román F–16-os vadászgép semmisített meg pénteken egy drónt, amely behatolt a román légtérbe – jelentette be Nicușor Dan államfő.
Felhőszakadásokra, viharos erejű szélre és jégesőre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldva és Munténia több térségére, valamint Bukarestre.
Regisztrálniuk kell az idei végzetteknek a Hargita Megyei Munkaügyi Hivatalnál, hogy ingyenes tájékoztatást és szakmai tanácsadást, munkaközvetítést, valamint egyéb foglalkoztatás-ösztönző intézkedéseket kapjanak.
Kisteherautókkal hordták a hulladékot a közterületre, most 70 ezer lejes pénzbírságot kell kifizessenek.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt pénteken 5 óra 19 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Miközben tavaly ilyenkor hőségriadó miatt figyelmeztettek a meteorológusok, idén pulóveres reggelre ébredtek a székelyföldiek. Július 24-én több településen alig haladta meg a hajnali hőmérséklet a 10 Celsius-fokot.
Újabb drágulás tapasztalható az üzemanyag-piacon, a benzin literenkénti ára több töltőállomáson is meghaladta a 9 lejt, a gázolaj ára pedig a 10 lejt közelíti.
Sokan még mindig tartanak a kontaktlencséktől, pedig ma már a kisgyermekektől az idősekig szinte bárki számára megoldást jelenthetnek. Bódi György, a brassói Best Optic optometristája szerint a legtöbb tévhit ideje lejárt.
A hadsereg radarrendszere péntekre virradóra dróncsoportot észlelt az ukrajnai oldalon, a romániai folyami határtól mintegy 33 kilométerre északra. Tulcea megye lakosságát Ro-Alert üzenetben figyelmeztették becsapódások veszélyére.
szóljon hozzá!