
A bentlakás felújított épületébe költöztetik át az osztályokat a munkálatok idejére
Fotó: Haáz Vince
Elkezdték a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium és a Református Kollégium főépületének felújítását, miután az Erdélyi Református Egyházkerület (EREK) megkapta a munkálatok elvégzéséhez szükséges építkezési engedélyt. Ez kimozdítja majd az iskola tanári és diákközösségét a komfortzónából, hiszen a hatalmas régi épület sok osztályteremnek ad otthont. Feltéve, ha valóban elkezdődik második félévtől a hagyományos oktatás.
2021. február 01., 11:512021. február 01., 11:51
2021. február 01., 11:532021. február 01., 11:53
Az Erdélyi Református Egyházkerület (EREK) 2009 óta tervezi az épületegyüttes felújítását, amelyet egyebek mellett eddig telekkönyvi akadályok miatt sem tudott elkezdeni. Tavaly december végén megkapta az engedélyeket, így elkezdődhetett a felújítás, amelyet szakaszosan visznek véghez – tudtuk meg Ballai Zoltántól, az EREK gazdasági tanácsosától, aki január 27-én találkozott az épület felújítását végző fővállalkozóval – a székelyudvarhelyi Lukács Alpins vállalkozás képviselőivel – és alvállalkozóival, akiket arra kért, hogy
Az Erdélyi Református Egyházkerület korábban már felújíttatta az iskola valamikori internátusának az épületét, amelyet 2020 szeptemberében vett át.
Mátéfi István, a Bolyai Farkas Gimnázium igazgatója reméli, hogy nem fogja nagymértékben befolyásolni a tanítást a felújítás, éppen ezért amikor elindult a felújítás tervezése, próbáltak a tulajdonossal és a tervezőkkel megoldást találni erre, így
„Első lépésben a Bolyai utca felőli rész, majd a középső rész (ami a két szárny között van), végül a Sáros utca felőli rész következik. Ez a belső felújítást jelenti, most már teljes gőzzel dolgoznak az udvar felőli részen, mert megvan az összes engedély. Következik a tetőszerkezet, a külső homlokzat és a Bolyai utca felőli rész felújítása” – sorolta az iskolavezető. A munkálat 14 terem kiesését jelenti, a diákokat áthelyezik a felújított bentlakás épületbe, illetve a C szárnyba, ami szintén felújított rész.
Fotó: Haáz Vince
Számításaik szerint nem fogja befolyásolni az osztályok elhelyezését, de távolságtartás szempontjából gondot jelenthet a vírushelyzet miatt, ezért a minisztérium döntésétől függ, hogy miként tudják elhelyezni itt a diákokat, hiszen ezek kisebb termek – fogalmazott Mátéfi István.
A beiskolázási szám nem változott a Bolyaiban, idén is hét kilencedik osztály indul, ez még azelőtt történt, hogy országos szinten változott volna a létszámkorlátozás.
„Hangsúlyoztam a tanfelügyelőségen, hogy nagy az igény a bolyais osztályokra a felmérések szerint, több mint száz túljelentkezőnk volt, tizenegy osztályra lenne igény, nem is hétre. Nem tartjuk helyesnek a csökkentést, ha figyelembe vesszük a szülők és a diákok igényét, ezt pozitívan értékelte a tanfelügyelőség, és nem volt osztálycsökkentés” – fejtette ki az igazgató.
Fotó: Haáz Vince
Az új rendelet értelmében 28-ról 26-ra csökkentik az osztályok maximális létszámát, így könnyebb kevesebb diákkal dolgozni, és könnyebben lehet elhelyezni őket a termekben a távolság betartásával. A diákok szemszögéből azonban azt jelenti, hogy minden osztályba kettővel kevesebben juthatnak be idén, tehát az 14 helykiesés lesz az évfolyamon – összegezte számításait Mátéfi István.
Jelenleg a teljes iskolaudvar építőtelepre emlékeztet, de az igazgató szerint megbeszélik a kivitelezővel, hogy amennyiben elkezdődik a tanítás, akkor használható legyen az udvar egy része. „Eddig is jól közreműködtünk a régi épület felújítása közben a kivitelezővel, és sikerült úgy elosztani az udvart, hogy a diákok számára is volt elég nagy használható felület” – tette hozzá Mátéfi István.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
szóljon hozzá!