
A bentlakás felújított épületébe költöztetik át az osztályokat a munkálatok idejére
Fotó: Haáz Vince
Elkezdték a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium és a Református Kollégium főépületének felújítását, miután az Erdélyi Református Egyházkerület (EREK) megkapta a munkálatok elvégzéséhez szükséges építkezési engedélyt. Ez kimozdítja majd az iskola tanári és diákközösségét a komfortzónából, hiszen a hatalmas régi épület sok osztályteremnek ad otthont. Feltéve, ha valóban elkezdődik második félévtől a hagyományos oktatás.
2021. február 01., 11:512021. február 01., 11:51
2021. február 01., 11:532021. február 01., 11:53
Az Erdélyi Református Egyházkerület (EREK) 2009 óta tervezi az épületegyüttes felújítását, amelyet egyebek mellett eddig telekkönyvi akadályok miatt sem tudott elkezdeni. Tavaly december végén megkapta az engedélyeket, így elkezdődhetett a felújítás, amelyet szakaszosan visznek véghez – tudtuk meg Ballai Zoltántól, az EREK gazdasági tanácsosától, aki január 27-én találkozott az épület felújítását végző fővállalkozóval – a székelyudvarhelyi Lukács Alpins vállalkozás képviselőivel – és alvállalkozóival, akiket arra kért, hogy
Az Erdélyi Református Egyházkerület korábban már felújíttatta az iskola valamikori internátusának az épületét, amelyet 2020 szeptemberében vett át.
Mátéfi István, a Bolyai Farkas Gimnázium igazgatója reméli, hogy nem fogja nagymértékben befolyásolni a tanítást a felújítás, éppen ezért amikor elindult a felújítás tervezése, próbáltak a tulajdonossal és a tervezőkkel megoldást találni erre, így
„Első lépésben a Bolyai utca felőli rész, majd a középső rész (ami a két szárny között van), végül a Sáros utca felőli rész következik. Ez a belső felújítást jelenti, most már teljes gőzzel dolgoznak az udvar felőli részen, mert megvan az összes engedély. Következik a tetőszerkezet, a külső homlokzat és a Bolyai utca felőli rész felújítása” – sorolta az iskolavezető. A munkálat 14 terem kiesését jelenti, a diákokat áthelyezik a felújított bentlakás épületbe, illetve a C szárnyba, ami szintén felújított rész.
Fotó: Haáz Vince
Számításaik szerint nem fogja befolyásolni az osztályok elhelyezését, de távolságtartás szempontjából gondot jelenthet a vírushelyzet miatt, ezért a minisztérium döntésétől függ, hogy miként tudják elhelyezni itt a diákokat, hiszen ezek kisebb termek – fogalmazott Mátéfi István.
A beiskolázási szám nem változott a Bolyaiban, idén is hét kilencedik osztály indul, ez még azelőtt történt, hogy országos szinten változott volna a létszámkorlátozás.
„Hangsúlyoztam a tanfelügyelőségen, hogy nagy az igény a bolyais osztályokra a felmérések szerint, több mint száz túljelentkezőnk volt, tizenegy osztályra lenne igény, nem is hétre. Nem tartjuk helyesnek a csökkentést, ha figyelembe vesszük a szülők és a diákok igényét, ezt pozitívan értékelte a tanfelügyelőség, és nem volt osztálycsökkentés” – fejtette ki az igazgató.
Fotó: Haáz Vince
Az új rendelet értelmében 28-ról 26-ra csökkentik az osztályok maximális létszámát, így könnyebb kevesebb diákkal dolgozni, és könnyebben lehet elhelyezni őket a termekben a távolság betartásával. A diákok szemszögéből azonban azt jelenti, hogy minden osztályba kettővel kevesebben juthatnak be idén, tehát az 14 helykiesés lesz az évfolyamon – összegezte számításait Mátéfi István.
Jelenleg a teljes iskolaudvar építőtelepre emlékeztet, de az igazgató szerint megbeszélik a kivitelezővel, hogy amennyiben elkezdődik a tanítás, akkor használható legyen az udvar egy része. „Eddig is jól közreműködtünk a régi épület felújítása közben a kivitelezővel, és sikerült úgy elosztani az udvart, hogy a diákok számára is volt elég nagy használható felület” – tette hozzá Mátéfi István.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!