
A bentlakás felújított épületébe költöztetik át az osztályokat a munkálatok idejére
Fotó: Haáz Vince
Elkezdték a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnázium és a Református Kollégium főépületének felújítását, miután az Erdélyi Református Egyházkerület (EREK) megkapta a munkálatok elvégzéséhez szükséges építkezési engedélyt. Ez kimozdítja majd az iskola tanári és diákközösségét a komfortzónából, hiszen a hatalmas régi épület sok osztályteremnek ad otthont. Feltéve, ha valóban elkezdődik második félévtől a hagyományos oktatás.
2021. február 01., 11:512021. február 01., 11:51
2021. február 01., 11:532021. február 01., 11:53
Az Erdélyi Református Egyházkerület (EREK) 2009 óta tervezi az épületegyüttes felújítását, amelyet egyebek mellett eddig telekkönyvi akadályok miatt sem tudott elkezdeni. Tavaly december végén megkapta az engedélyeket, így elkezdődhetett a felújítás, amelyet szakaszosan visznek véghez – tudtuk meg Ballai Zoltántól, az EREK gazdasági tanácsosától, aki január 27-én találkozott az épület felújítását végző fővállalkozóval – a székelyudvarhelyi Lukács Alpins vállalkozás képviselőivel – és alvállalkozóival, akiket arra kért, hogy
Az Erdélyi Református Egyházkerület korábban már felújíttatta az iskola valamikori internátusának az épületét, amelyet 2020 szeptemberében vett át.
Mátéfi István, a Bolyai Farkas Gimnázium igazgatója reméli, hogy nem fogja nagymértékben befolyásolni a tanítást a felújítás, éppen ezért amikor elindult a felújítás tervezése, próbáltak a tulajdonossal és a tervezőkkel megoldást találni erre, így
„Első lépésben a Bolyai utca felőli rész, majd a középső rész (ami a két szárny között van), végül a Sáros utca felőli rész következik. Ez a belső felújítást jelenti, most már teljes gőzzel dolgoznak az udvar felőli részen, mert megvan az összes engedély. Következik a tetőszerkezet, a külső homlokzat és a Bolyai utca felőli rész felújítása” – sorolta az iskolavezető. A munkálat 14 terem kiesését jelenti, a diákokat áthelyezik a felújított bentlakás épületbe, illetve a C szárnyba, ami szintén felújított rész.
Fotó: Haáz Vince
Számításaik szerint nem fogja befolyásolni az osztályok elhelyezését, de távolságtartás szempontjából gondot jelenthet a vírushelyzet miatt, ezért a minisztérium döntésétől függ, hogy miként tudják elhelyezni itt a diákokat, hiszen ezek kisebb termek – fogalmazott Mátéfi István.
A beiskolázási szám nem változott a Bolyaiban, idén is hét kilencedik osztály indul, ez még azelőtt történt, hogy országos szinten változott volna a létszámkorlátozás.
„Hangsúlyoztam a tanfelügyelőségen, hogy nagy az igény a bolyais osztályokra a felmérések szerint, több mint száz túljelentkezőnk volt, tizenegy osztályra lenne igény, nem is hétre. Nem tartjuk helyesnek a csökkentést, ha figyelembe vesszük a szülők és a diákok igényét, ezt pozitívan értékelte a tanfelügyelőség, és nem volt osztálycsökkentés” – fejtette ki az igazgató.
Fotó: Haáz Vince
Az új rendelet értelmében 28-ról 26-ra csökkentik az osztályok maximális létszámát, így könnyebb kevesebb diákkal dolgozni, és könnyebben lehet elhelyezni őket a termekben a távolság betartásával. A diákok szemszögéből azonban azt jelenti, hogy minden osztályba kettővel kevesebben juthatnak be idén, tehát az 14 helykiesés lesz az évfolyamon – összegezte számításait Mátéfi István.
Jelenleg a teljes iskolaudvar építőtelepre emlékeztet, de az igazgató szerint megbeszélik a kivitelezővel, hogy amennyiben elkezdődik a tanítás, akkor használható legyen az udvar egy része. „Eddig is jól közreműködtünk a régi épület felújítása közben a kivitelezővel, és sikerült úgy elosztani az udvart, hogy a diákok számára is volt elég nagy használható felület” – tette hozzá Mátéfi István.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!