
A legtöbb helyen nincs külön szabályozás, amely korlátozná a világítást a temetőkben
Fotó: Haáz Vince
A szabadtéri maszkviselés szabálya a temetőkertek esetében is érvényes, mint ahogyan a távolságtartást is be kell tartani azoknak, akik november elsején halottaik sírjához látogatnak el. Székelyföld több településén már második hete a piros forgatókönyv van érvényben, ezért – noha a temetőlátogatást egyelőre sehol nem tiltják – az idei világítás alkalmával fokozott elővigyázatosságra intenek a hatóságok.
2020. október 29., 22:032020. október 29., 22:03
Csíkszeredában nincs külön szabályozás, amely korlátozná a mindenszentek napján az elhunyt szeretteik sírját felkereső hozzátartozók létszámát a temetőkben. A város legnagyobb temetője, a Kalász lakótelepi sírkert, illetve a Szentlélek utcai temető a polgármesteri hivatal ügykezelésébe tartozik, amely nem tervez az érvényben levőknél másabb korlátozásokat bevezetni – tudtuk meg Lázár Pétertől, a városháza városgazdálkodási irodájának vezetőjétől. Így
Hasonlóképpen nem készültek külön korlátozásokkal erre az alkalomra a római katolikus egyház tulajdonában levő, a köztudatban csak régi temetőként emlegetett sírkert látogatói számára sem – tudtuk meg a Szent Kereszt Főplébániától. Az egyház fontosnak tartja a közterületeken érvényes előírások, a maszkviselés és a távolságtartás betartását, és arra kérik a szeretteikre emlékezőket, hogy kerüljék a tömörülést a sírok körül.
Gyergyószentmiklós járványügyi szempontból egyelőre sárga besorolású, így a szerdai helyzet alapján nem fognak különösebb korlátozásokat bevezetni. Amint a római katolikus temető gondnokságával megbízott Puskás Emil érdeklődésünkre válaszolva elmondta, a temető november 1-jén is szabadon látogatható lesz, azonban kötelező lesz a szájmaszk viselése, és
Az egyháztanácsosok a helyszínen tisztelettel figyelmeztetni is fogják az embereket a szabályok betartására. Idén nem tartják meg a sírkertben a szentmisét, amelyre máskor délután 4 órakor szokott sor kerülni – hiszen itt nehéz lenne azt elérni, hogy ne alakuljon ki tömeg, ehelyett este 6-kor a Szent Miklós templomban lesz szentmise. Ahogy a korábbi években, idén is forgalomkorlátozásokra lehet majd számítani a római katolikus és az örmény temető környékén.
Fotó: Barabás Ákos
A marosvásárhelyi római katolikus temető gondnoksága még nem kapott semmilyen hivatalos értesítést arról, hogy lesznek-e különleges szabályok a temetőlátogatásra vonatkozóan. Az biztos, hogy a maszk viselete kötelező, akárcsak a köztereken, utcákon.
A vásárhelyi református temető esetében sem küldött ki a megyei egészségügyi igazgatóság szigorításokra vonatkozó előírásokat – tudtuk meg a temető gondnokától, aki arra kéri az érkezőket, hogy maszkban legyenek és tartsák be a távolságot. Itt sem zárják be a sírkert kapuit 20 órakor, azonban november 2-ától áttérnek a téli nyitvatartásra, azaz 8 és 18 óra között lesz látogatható a sírkert.
Szováta város önkormányzata ugyanakkor felhívja a világítani érkezők figyelmét, hogy november elsején a forgalom feltorlódásának elkerülése, illetve az esetleges balesetek megelőzése érdekében csak egyirányúan közlekedhetnek gépjárműveikkel a Templom utcában. Behajtani a Domokos Kázmér Művelődési Háznál, kihajtani a Sómező utcán át lehet – hívják fel a helybéliek figyelmét.
Már hétfőn közölte a temetőlátogatásra vonatkozó szabályokat Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának sajtóosztálya, a korlátozások egyelőre változatlanok, bár a napokban tovább nőtt a fertőzöttségi arány a városban. A Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szerdai közlése szerint a városban jelenleg a fertőzöttségi mutató 8,28 ezrelék, az elmúlt két hétben összesen 333 személy koronavírus-tesztje lett pozitív. A járvány további terjedésének megfékezésére ezért
Fotó: Veres Nándor
Természetesen a helyi temetőkertekben is kötelező a maszkviselés és a távolságtartás, valamint a helyi katasztrófavédelmi bizottság előírása szerint egy sírnál egyszerre legtöbb hat személy tartózkodhat (amennyiben azok nem egy háztartásban élnek). Ugyanakkor, az egyházi gondnokságok feladata gyakran fertőtleníteni a kegytárgyakat (amelyeket a hívek megérintenek), illetve a kilincseket, fogantyúkat, stb. A városvezetés ugyanakkor arra ösztönzi a székelyudvarhelyieket, hogy a zsúfoltság elkerülése érdekében lehetőleg ne vasárnap délutánra hagyják a világítást:
A katasztrófavédelmi bizottság egyébként azt is kilátásba helyezte, hogy amennyiben így is zsúfoltság alakul ki, akkor időszakos lezárhatják a temetőket, azaz addig nem engednek be híveket, amíg valamelyest nem ürül a kegyeleti hely.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
1 hozzászólás