Hirdetés
Hirdetés

Szabad horgászvíz lett a Maros gyergyószéki szakasza

A Maros érintett folyószakaszait kedvelik a gyergyói horgászok. Képünk illusztráció •  Fotó: Barabás Ákos

A Maros érintett folyószakaszait kedvelik a gyergyói horgászok. Képünk illusztráció

Fotó: Barabás Ákos

Jogerős döntés ad igazat gyergyószentmiklósi horgászegyesületnek, a bíróság érvénytelenítette a Sovata 2008 horgászegyletnek a Maros felső folyására vonatkozó felügyeleti jogát. A gyergyói egyesület arra számít, hogy visszakapja a jogosultságát és 2017 után újra gyergyószéki folyószakasz gazdája lesz.

Gergely Imre

2021. március 05., 20:132021. március 05., 20:13

Lezárult a három éve tartó per, amelyet a Gyergyószentmiklósi Vadász és Sporthorgász Egyesület (GYVSHE) indított az Országos Halászati és Halgazdálkodási Ügynökség (ANPA) ellen, és ennek következményeként a Maros két felső szakaszát addig adminisztráló Sovata 2008 egyesület erre vonatkozó szerződését semmissé nyilvánították. 

A gyergyói egyesület azért indított pert az országos hatóság ellen, mert álláspontjuk szerint 2017-ben az ANPA illetékes bizottsága nem jogszerűen ítélte oda a Maros két szakaszának ügkezelési jogát Sovata 2008 egyesületnek.

Korábban a borzonti hídtól a maroshévízi megyehatárig tartó folyószakaszon elkülönített Maros I. és Maros II. néven nyilvántartott horgászvizeket

részben a gyergyószentmiklósi, részben a maroshévízi egyesület felügyelte, és az erre kiírt pályázatra jelentkezett is, de az ANPA a Sovata 2008 pályázatát ítélte nyertesnek.

A döntést a Marosvásárhelyi Ítélőtáblán támadta meg a GYVSHE, arra hivatkozva, hogy meglátásuk szerint a nyertes egyesület pályázati dokumentációja nem volt jogszerű. A pert a gyergyóiak első fokon megnyerték, és ezt február 25-én a bukaresti Legfelsőbb  Ítélő- és Semmítőszék jogerős ítélete is megerősítette. Így

a Sovata 2008 február 25-től elveszítette a folyószakaszok adminisztrálásának jogosultságát, azaz nem adhat ki horgászengedélyeket az említett szakaszokra

– közölte Birtalan István, a GYVSHE vezetője.

Hirdetés

A gyergyóiak szeretnék visszakapni a Marost

A Maroson most az Országos Halászati és Halgazdálkodási Ügynökség a gazda, rájuk szállt vissza az adminisztrálási jog, ez azonban csak átmeneti helyzet. A Gyergyószentmiklósi Vadász és Sporthorgász Egyesület kérést nyújtott be, hogy

ők kapják meg a jogosultságot, annak következményeként, ők voltak a 2017-es versenytárgyaláson a nyertes mögött második helyen végző egyesület.

Birtalan István arra számít, hogy a tavaszi horgászati tilalom kezdetéig ez meg is történik, azután pedig a gyergyószentmiklósi társulat ad ki engedélyeket a Maros I. és Maros II. szakaszra. Amint ez megvalósul,

szeretnének nagyobb szigorúsággal rendet tartani a vízpartokon, betartatva a tilalmi rendeleteket, vagy épp a kifogható halak méretére vonatkozó előírásokat is.

Sovata 2008: az eddigi engedélyek érvényesek

Az egyik gyergyószentmiklósi televízió képújságában hirdetés jelent meg a napokban, amelyben a Sovata 2008 egyesület azt közli a horgászokkal, hogy

a Maros borzonti hídjától a megyehatárig csakis az AVS Sovata 2008 által kibocsátott engedélyekkel lehetséges horgászni, és ezek érvényessége 2021 végéig tart.

A hirdetés szerint aki nem rendelkezik engedéllyel az az ANPA weboldalán szerezheti ezt be. Ezzel kapcsolatban Benedek Oszkár, a Sovata 2008 helyi megbízottja kérdésünkre úgy nyilatkozott, hogy a bírósági döntés értelmében

jelenleg a Maros I. és Maros II. „szabad víznek” minősül, és ezekre az ANPA adhat horgászengedélyt, amely a szabad vizekre érvényes.

Az említett folyószakaszokra az ANPA újra ki kell majd írja a licitet, amelynek nyertese kapja majd meg az ügykezelési jogot. Hogy erre mikor kerül sor, azt egyelőre még nem lehet tudni – mondta Benedek Oszkár.

1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 19., kedd

Szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás Gyergyószentmiklós több utcájában

Meghibásodás történt az ivóvízhálózaton, a javítási munkálatok ideje alatt szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás szerdán Gyergyószentmiklós több utcájában 8-16 óra között.

Szünetelni fog az ivóvíz-szolgáltatás Gyergyószentmiklós több utcájában
Hirdetés
2026. május 19., kedd

Börtön is járhat a jövőben az egészségügyben dolgozók megfélelmlítéséért vagy a velük szembeni agresszióért

Kedvezően véleményezte kedden a szenátus jogi bizottsága azt a törvénytervezetet, amely bírsággal vagy szabadságvesztéssel bünteti az egészségügyi dolgozókkal szembeni megfélemlítést vagy agressziót.

Börtön is járhat a jövőben az egészségügyben dolgozók megfélelmlítéséért vagy a velük szembeni agresszióért
2026. május 19., kedd

Elhunyt Scherer Péter színművész

64 éves korában elhunyt Scherer Péter, az egyik legismertebb magyar színművész – adta hírül Facebook-oldalán az általa is alapított Nézőművészeti Kft. színtársulat.

Elhunyt Scherer Péter színművész
Elhunyt Scherer Péter színművész
2026. május 19., kedd

Elhunyt Scherer Péter színművész

2026. május 19., kedd

Román vadászgép lőtt le egy ukrán drónt Észtország felett

Egy légtérvédelmi járőrszolgálatot teljesítő román F-16-os vadászgép lelőtt kedden Észtország fölött egy feltételezések szerint Ukrajnából érkezett drónt – számolt be a Reuters jelentése nyomán az Agerpres.

Román vadászgép lőtt le egy ukrán drónt Észtország felett
Hirdetés
2026. május 19., kedd

Ők viszik idén a labarumot és a bazilikajelvényt a csíksomlyói nyeregbe

A Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium öt éltanuló és közösségi életben is aktív végzőse hordozhatja a búcsús jelképeket az idei pünkösdi búcsún a hagyományoknak megfelelően.

Ők viszik idén a labarumot és a bazilikajelvényt a csíksomlyói nyeregbe
2026. május 19., kedd

A legszebb hímzett asztalkendőket keresik

A Kárpát-medence egész területéről és a diaszpórából is várják az alkotásokat a második alkalommal meghirdetett hímzett ünnepi asztalkendők pályázatára.

A legszebb hímzett asztalkendőket keresik
2026. május 19., kedd

Ekkor mondhatunk búcsút a kétszámjegyű inflációnak a jegybank szerint

A Román Nemzeti Bank (BNR) 3,9 százalékról 5,5 százalékra rontotta a 2026 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, 2027 végére pedig 2,9 százalékos inflációval számol – jelentette be kedden Mugur Isărescu.

Ekkor mondhatunk búcsút a kétszámjegyű inflációnak a jegybank szerint
Hirdetés
2026. május 19., kedd

Magyar Péter miniszterelnök-helyettesnek nevezte ki Ruff Bálintot

Miniszterelnök-helyettesnek nevezte ki Ruff Bálint Miniszterelnökséget vezető minisztert Magyar Péter kedden. A kormányfő ezt a Facebook-oldalán közölte annak kapcsán, hogy az első hivatalos miniszterelnöki látogatására Lengyelországba utazott.

Magyar Péter miniszterelnök-helyettesnek nevezte ki Ruff Bálintot
2026. május 19., kedd

Pont lejár búcsúkezdésre a most kiadott időjárási riasztás

Az ország régióinak többsége szombat reggelig légköri instabilitásra, jelentős mennyiségű csapadékra és megerősödő szélre vonatkozó figyelmeztetés alatt áll, amelyet kedden adott ki a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Pont lejár búcsúkezdésre a most kiadott időjárási riasztás
2026. május 19., kedd

Búcsús szentmise a Madarasi Hargitán

Idén is tartanak búcsús szentmisét pünkösdvasárnap, május 24-én a Madarasi Hargitán.

Búcsús szentmise a Madarasi Hargitán
Hirdetés