
Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Több első- és másodfokú riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország több mint felében várható havazás és viharos szél miatt – számol be az Agerpres hírügynökség.
2024. december 23., 14:072024. december 23., 14:07
A meteorológusok szerint hétfő este 8 órától szerda reggel 10 óráig sűrű havazásra és hóviharra figyelmeztető másodfokú (narancssárga jelzésű) riasztás lesz érvényben a Déli-Kárpátok és helyenként a Keleti-Kárpátok 1700 méter fölötti régióiban.
A nagy erővel fújó szél sebessége meghaladhatja a 90-110 kilométert óránként, hóvihart idézve elő. A látótávolság 50 méter alá csökken.
Fotó: Pinti Attila
Ugyanebben az időszakban sűrű havazásra vonatkozó elsőfokú (sárga jelzésű) riasztás lesz érvényben a hegyvidék legnagyobb részének alacsonyabb régióiban. A lehulló csapadék mennyisége eléri a 20-25 litert négyzetméterenként és helyenként jelentős vastagságú új hóréteg rakódik le.
Temes megyében és Krassó-Szörény megye síkvidékén is havazásra és erős szélfúvásra kell számítani.
Egy másik sárga riasztás szerint kedd hajnaltól szerdán 10 óráig Erdély keleti és déli, Moldva déli részében, Munténia, Dobrudzsa egyes vidékein is nagy erővel fog fújni a szél. A légmozgások sebessége elérheti az 50-70 kilométert óránként.
A meteorológusok figyelmeztetnek ugyanakkor, hogy az említett időszakban, valamint karácsony első és második napján az ország többi részén is erős szélfúvás várható.
A helyreállítási forrásokból elkülönített összeg kimerüléséig ingyenes marad az első elektronikus személyi igazolvány kiállítása. Az erről szóló határozatot pénteki ülésén fogadta el a kormány.
A Richter-skála szerint 3,2-as erősségű földrengés történt pénteken 14 óra 23 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi katasztrófavédelmi bizottság.
A Duna vízhozama Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába, pénteken továbbra is 1400 köbméter másodpercenként, amely az 1985-ben jegyzett történelmi mélypontnak felel meg – közölte pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy az közalkalmazotti bértörvénynek még nincs olyan konszenzusos változata, amelyet megszavazna a parlament, de a pártok felelős hozzáállásával a következő napokban el lehetne fogadni.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő medencéjére.
A meteorológusok újabb figyelmeztetéseket adtak ki légköri instabilitás, megerősödő szél, viharok és jelentős mennyiségű csapadékot hozó felhőszakadások miatt. A riasztások pénteken és szombaton Románia 33 megyéjére érvényesek.
Három hét folyamatos drágítás után pénteken újra csökkentették a benzin és a gázolaj árát az üzemanyag-forgalmazók. A benzin 15 banival, a gázolaj 20 banival lett olcsóbb literenként.
Újabb Fidelis-kötvényeket bocsát ki péntektől a pénzügyminisztérium.
Csapadékra, megerősödő szélre, villámlásra és jégesőre figyelmeztető előrejelzést adtak ki pénteken délelőtt több csík- és udvarhelyszéki településre.
szóljon hozzá!