
Keddtől október 26-ig igényelhetik az új támogatást a kukorica-, árpa-, napraforgó- és repcetermesztők
Fotó: Beliczay László
Sürgősségi támogatást hagyott jóvá a kormány a gabona- és olajnövény-termesztők számára, a juttatás igénylése kedden el is kezdődött. A három székelyföldi megyében összesen közel 14 ezer gazda jogosult a támogatásra.
2023. szeptember 19., 20:042023. szeptember 19., 20:04
A feltételek szerint azok a gazdák igényelhetik az APIA-nál az új támogatást, akik legalább egy hektáron termesztenek kukoricát, árpát, napraforgót vagy repcét.
Az APIA által meghatározott üzemanyag-mennyiség hektáronként 78 liter gázolaj, ezt beszorozzák az említett növénykultúrákkal bevetett földhektárok számával, majd a kapott érték felét beszorozzák 2-vel. Így például
Fotó: Veres Nándor
„A támogatásigénylési határidő október 26-ika, a kéréseket már a mai naptól (keddtől, szerk. megj.) fogadjuk. Egy egyszerű, előre kitöltött nyomtatványt kell aláírjanak a gazdák, és ha a bankszámlaadataik megváltoztak ahhoz képest, ami hozzánk le van adva, akkor arról kell bizonylatot hozzanak.
– magyarázta a teendőket Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy
Ha tehát a gazda 2022-ben még nem termesztett legalább egy hektáron kukoricát, árpát, napraforgót vagy repcét, akkor nem jogosult az új támogatásra.
Fotó: Pinti Attila
Az APIA adatai szerint a három székelyföldi megyében összesen közel 14 ezer gazda jogosult a juttatásra:
Hargita megye az egyetlen az országban, amelyben háromjegyű a potenciális jogosultak száma, mondta Haschi András, magyarázatként hozzáfűzve, hogy Hargita megyében kevesen termesztik nagy területen az említett növénykultúrákat. Ugyanakkor nemrég derült ki az is, hogy
Hargita megyében Székelykeresztúr térségében él a legtöbb gazda – a 378-ból 267 –, aki kérelmezheti a juttatást.
A támogatás költségvetésének a fele európai uniós, a másik fele romániai forrásokból származik, és ezt a juttatást is az Ukrajnában zajló háború negatív gazdasági következményeinek az enyhítésére szánja az állam – tájékoztatott a megyei intervenciós és kifizetési ügynökség vezetője.
Romániából először telepítenek medvéket külföldre, egy franciaországi állatparkba. A négy nagyvadat a zernyesti medverezervátumból viszik át nemzetközi együttműködésben – írta kedden az MTI a rezervátumot működtető egyesület közlése alapján.
A dél-franciaországi Var megyében, Pontevès térségében segítik a növényzet- és erdőtüzek megfékezését a romániai tűzoltók.
Katonai drónok közös romániai gyártásában állapodott meg az Oves Enterprise romániai vállalat az Edrone ukrajnai dróngyártóval.
A Duna példátlanul alacsony vízállása miatt kedden 11 órakor ellenőrzött módon leállítják és leválasztják az országos energiarendszerről a cernavodai atomerőmű 1-es reaktorát – jelentette be hétfő este a Nuclearelectrica.
Kedden kirobbant az elmúlt tíz év első általános, azaz munkabeszüntetéssel járó sztrájkja az egészségügyi rendszerben. A székelyföldi kórházakban arról érdeklődtünk, hogy milyen hatással van az egységek működésére és a betegellátásra a tiltakozás.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök az oktatásban és egészségügyben dolgozók fizetésével kapcsolatos jelentős nézeteltérések miatt a következő két hétben nincs reális esély a közalkalmazotti bértörvény tervezetének elfogadására.
Ismét a tízlejes lélektani határ fölé ugrott a gázolaj literenkénti ára a Lukoil hálózatában, miután az orosz vállalat hétfőn jelentősen emelte az árait. A többi piaci szereplőnél egyelőre pár banival 10 lej alatt maradt az ár.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfő este kijelentette, hogy a Románia légterébe behatoló drónokat már az első ilyen incidensek alkalmával le kellett volna lőni.
Oroszország soha nem küldött és jelenleg sem küld harci drónokat romániai célpontok ellen, az ezzel kapcsolatos találgatások pedig teljesen alaptalanok – közölte hétfőn Oroszország bukaresti nagykövetsége.
szóljon hozzá!