Hirdetés
Hirdetés

Súlyosabb lehet az idei influenzajárvány, kísérleti jelleggel patikákban is beadnák az oltást

A cél a betegség megelőzése •  Fotó: Veres Nándor

A cél a betegség megelőzése

Fotó: Veres Nándor

Kísérleti, influenza elleni oltási programot indít a gyógyszertárakban a Román Gyógyszerészi Kamara. Ezzel egyrészt bővítik a gyógyszerészeti szolgáltatásokat, másrészt igyekeznek felkészülni a korábbi éveknél súlyosabbnak ígérkező influenzajárványra.

Székelyhon

2022. október 24., 19:422022. október 24., 19:42

A Román Gyógyszerészi Kamara hétfőn kiadott közleménye szerint csökkent az országban az influenza elleni átoltottsági arány, pedig

a 2022-es influenzaidény sokkal súlyosabbnak ígérkezik az elmúlt két évhez mérten, amikor a koronavírus-járvány miatt elrendelt egészségügyi intézkedések korlátozták az influenzavírus terjedését is.

Ennek következtében a lakosság immunitása is gyengült az influenzavírussal szemben.

Az Országos Közegészségügyi Igazgatóság (INSP) adatai szerint október 3–9. között már 25 százalékkal magasabb volt az akut légzőszervi megbetegedések száma, mint 2021 hasonló időszakában – szemlézi az Agerpres hírügynökség a közegészségügyi jelentést.

Hirdetés

A gyógyszerészi kamara leszögezi ugyanakkor, hogy

az oltásokat kizárólag olyan gyógyszerészek adhatják be, akik ilyen irányú posztgraduális képzésben részesültek.

A programban részt venni kívánó gyógyszertárak külön engedélyt kapnak a szezonális influenza elleni védőoltási tevékenység végzésére, és listájukat közzéteszik az egészségügyi minisztérium honlapján.

A gyógyszertárban oltást igénylő személyeknek influenza elleni védőoltásra vonatkozó orvosi ajánlást kell bemutatniuk, és a korábbi években legalább egy alkalommal kapniuk kellett egy vakcinát influenza ellen.

Az oltás előtt kötelező a kórtörténet felvétele az esetleges ellenjavallatok vagy óvintézkedések megállapítása érdekében.

„Ezzel a kísérleti, influenza elleni védőoltási programmal a gyógyszerészek konkrétan hozzájárulhatnak a megelőzést célzó közegészségügyi kampányokhoz” – mondta Dumitru Lupuliasa, a gyógyszerészi kamara elnöke.

Florina Bonifate, a testület főtitkára tudatta, a jelenlegi projekt része annak a törekvésnek, hogy a lakosság számára új elemekkel bővítsék a gyógyszerészeti szolgáltatásokat, és minden szükséges támogatást, illetve információt megadnak azon gyógyszerész kollégáiknak, akik bővíteni kívánják szakmai ismereteiket annak érdekében, hogy részt vehessenek a kampányban.

A Román Gyógyszerészi Kamara együttműködik az orvosi és gyógyszerészeti egyetemekkel a szükséges szakmai képzések előkészítésében, illetve az egészségügyi tárcával is annak érdekében, hogy a programot minél hatékonyabban gyakorlatba ültessék – olvasható még a kamara közleményében.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 15., péntek

Már ősszel elő kell terjeszteni a 2027-es költségvetést Románia elnöke szerint

Nicușor Dan államelnök pénteki sajtótájékoztatóján kijelentette, az ország pénzügyi stabilitásának biztosítása érdekében azt szeretné, hogy a kormány a jövő évi költségvetést már idén ősszel előterjessze.

Már ősszel elő kell terjeszteni a 2027-es költségvetést Románia elnöke szerint
Hirdetés
2026. május 15., péntek

Gyergyószentmiklós: a költségvetés egyharmadát termeli ki a város, kétharmada külső forrás

Gyergyószentmiklós önkormányzata elfogadta a város 2026-os költségvetését. Az elsőszámú cél a korábban félbemaradt és elhúzódó beruházások lezárása, a felásott utak helyreállítása. Számos beruházást készítenek elő és új szociális program is indul.

Gyergyószentmiklós: a költségvetés egyharmadát termeli ki a város, kétharmada külső forrás
2026. május 15., péntek

Válsághelyzet állt elő Székelyudvarhely oktatási hálózatában

Válsághelyzet van – jelentette be Székelyudvarhely polgármestere a város iskolahálózatában felmerült problémákat illetően. Az Orbán Balázs Általános Iskolában statikai problémák merültek fel, ott a következő tanévben mégsem indulhat újra az oktatás.

Válsághelyzet állt elő Székelyudvarhely oktatási hálózatában
2026. május 15., péntek

Megvan, hogy ki kapja a Pro Urbe-díjat idén Kézdivásárhelyen

Kézdivásárhely önkormányzati képviselő testülete soros havi ülésén a város által adományozható elismerés kérdésben is döntést hozott. Idén Gábor Rezső matematikatanár, a Gábor Áron Szakképző Líceum nyugalmazott igazgatója veheti át a Pro Urbe díjat.

Megvan, hogy ki kapja a Pro Urbe-díjat idén Kézdivásárhelyen
Hirdetés
2026. május 15., péntek

Több csíkszeredai utcában is aszfaltoznak

A Kájoni János, a Márton Áron és a Nagymező utcában, valamint a Szék útján zajlik pénteken a kátyúzás és az aszfaltréteg javítása – számolt be Facebook-oldalán Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.

Több csíkszeredai utcában is aszfaltoznak
2026. május 15., péntek

Ne várjuk, hogy hétfőn vagy kedden bejelenti Nicușor Dan az új miniszterelnököt

A hétfői cotroceni-i konzultációk abból a kérdésből indulnak majd ki, hogy milyen kormánytöbbséget javasolnak a parlamenti pártok, legyen szó „teljes értékű”, kisebbségi vagy technokrata kabinetről – jelentette ki Nicușor Dan, Románia elnöke.

Ne várjuk, hogy hétfőn vagy kedden bejelenti Nicușor Dan az új miniszterelnököt
Hirdetés
2026. május 15., péntek

Markó Béla, korábbi RMDSZ-elnök is elmondta a véleményét a kormányválságról

Markó Béla volt RMDSZ-elnök pénteken az Agerpresnek kijelentette, hogy aggasztja az ország politikai helyzete.

Markó Béla, korábbi RMDSZ-elnök is elmondta a véleményét a kormányválságról
2026. május 15., péntek

Több mint százezer eurót fogadhatott el befolyásáért cserébe egy ügyész

Őrizetbe vették Gigi Ștefant és Teodor Nițát, a konstancai területi ügyészség két ügyészét, akiket befolyással üzérkedés és hivatali visszaélésre való felbujtással gyanúsítanak.

Több mint százezer eurót fogadhatott el befolyásáért cserébe egy ügyész
2026. május 15., péntek

Több tíz köbméter nyilvántartásban nem szereplő faanyagot foglaltak le

Közel 30 köbméter, nyilvántartásban nem szereplő faanyagot találtak a rendőrök egy cégnél Hargita megyében.

Több tíz köbméter nyilvántartásban nem szereplő faanyagot foglaltak le
Hirdetés