
Fotó: Pinti Attila
Egy személyt életveszélyes állapotban, koponyasérüléssel szállítottak kórházba, ketten pedig megsérültek egy közúti balesetben Szentegyháza Csíkszereda felőli kijáratától nem messze, kedden délben.
2024. április 09., 12:462024. április 09., 12:46
2024. április 09., 16:522024. április 09., 16:52
Közúti baleset történt a 13 A jelzésű országút Csíkszereda és Szentegyháza közötti szakaszán. A Hargita megyei mentőszolgálatnál érdeklődve megtudtuk a balesetben két személy könnyebb sérüléseket szenvedett, maguknál voltak, ki tudtak szállni az autóból.
Bár korábban a Hargita megyei mentőszolgálat azt közölte, hogy a roncsok közé szorult áldozat életét vesztette, későbbi tájékoztatásuk szerint nem vesztette életét a balesetben, viszont súlyos állapotban, koponyasérülésekkel szállították kórházba.
A Hargita megyei tűzoltóság tájékoztatása szerint a helyszínre kiszálltak a csíkszeredai hivatásos tűzoltók egy műszaki mentővel, valamint egy tűzoltóautóval. Ugyanakkor a tűzoltóság elsősegélynyújtó-egysége (SMURD) is a balesethez sietett, csatlakozva a Hargita Megyei Mentőszolgálathoz. A mentést ezen kívül a szentegyházi önkéntes tűzoltók is segítik.
A mentés és helyszínelés jelenleg is folyamatban van, a baleset által érintett útszakaszon torlódás alakult ki.
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság az érintett útszakaszon teljes útzárat léptetett érvénybe, később pedig félsávon elindult a közlekedés.
A Hargita megyei tűzoltóság tájékoztatása szerint a balesetben érintett három sérült személy közül egyiket a helyszínen újraélesztették, és később a Hargita Megyei Mentőszolgálat orvosos mentője vette át. A helyszínen a másik két, eszméleténél lévő áldozatot is elsősegélynyújtásban részesítették, majd mindannyiukat a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházba szállították.
A Cristian Mungiu rendezésében készült Fjord című, Norvégiában játszódó filmnek ítélte szombat este az Arany Pálmát a zsűri a 79. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Felemelő és feltöltő az az összetartozás és szeretet, ami csak itt tapasztalható meg – vélik a zarándokok, akiket arról kérdeztünk, miért látogatnak évről évre a Nagy- és Kissomlyó-hegy közötti nyeregbe, a Hármashalom-oltárhoz pünkösdkor.
Az összmagyarság ünnepe, tízezrek találkozási pontja, „hazatérés” és még sorolhatnánk a csíksomlyói búcsú jelzőit. Újabb fotós összeállításunkban ezúttal a csíksomlyói búcsú arcait mutatjuk, akiken megakadt a fotósaink szeme és lencséje.
A búcsújárás elengedhetetlen kellékei a feszületek, zászlók, egyházi jelképek, amik tájékozódási pontként is szolgálnak a több százezres tömegben. Fotósaink képein mutatjuk az idei búcsú legszembetűnőbbjeit.
Az idei pünkösdszombaton is kegyes, sőt „túl kegyes” volt az időjárás a zarándokhoz, akik tűző napsütésben, nyárias melegben vehettek részt a búcsús szentmisén, Csíksomlyón. Fotókon mutatjuk.
Közösen csaknem 160 személynek nyújtottak orvosi ellátást a Hargita megyei mentőszolgálat és a tűzoltóság csapatai a csíksomlyói nyeregben. Ebben az évben kevesebb zarándok szorult segítségre, és ebben bizonyára a kedvező időjárás is közrejátszott.
A magyar, a székely és az ősi, a székelység megpróbáltatásaiban vigaszt nyújtó himnusz eléneklésével ért véget az idei csíksomlyói pünkösdi búcsú. A hegynyereg több százezer magyar zarándok hangját visszhangozta.
Újabb magyarellenes provokációval jelentkezett a csíksomlyói pünkösdi búcsú napján Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja (Calea Neamului) nevű román nacionalista szervezet elnöke.
A hithez, a családhoz és az örök keresztény értékekhez való hűség megőrzésére buzdította a zarándokokat Székely János, szombathelyi megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, a Csíksomlyói búcsú idei szónoka.
Mozgalmas éjszakájuk volt a segesvári tűzoltóknak: néhány órán belül egy tűzesethez, valamint egy közúti szerencsétlenséghez is riasztották őket. A balesetben két felnőtt és két gyermek sérült meg.