
Tízlejesek a pénztárcában. Tavaly többet értek
Fotó: Gecse Noémi
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint a novemberi 16,8 százalékról decemberben 16,4 százalékra csökkent az éves infláció Romániában. Az élelmiszerek 22,05, a nem élelmiszer jellegű termékek 14,95 százalékkal, a szolgáltatások 9,78 százalékkal drágultak a múlt év azonos hónapjához képest – írja az Agerpres hírügynökség.
2023. január 13., 10:092023. január 13., 10:09
2023. január 13., 10:112023. január 13., 10:11
Az INS adatai szerint novemberhez mérten decemberben 0,37 százalékkal növekedtek a fogyasztói árak, az élelmiszerek 1,26, a szolgáltatások 0,67 százalékkal drágultak, míg a nem élelmiszer jellegű termékek ára 0,32 százalékkal csökkent.
A 2022 novemberéhez viszonyított harmonizált fogyasztói árindex 100,12 százalékos volt decemberben. 2021 decemberéhez képest 2022 decemberében a harmonizált fogyasztói árindex (IAPC) alapján kiszámított éves infláció ráta 14,1 százalékos.
Az IAPC alapján kiszámított átlagos fogyasztói árnövekedési ütem az elmúlt tizenkét hónapban (2022 januárja és 2022 decembere között) 12 százalékos volt az előző tizenkét hónaphoz (a 2021 januárja és 2021 decembere közötti időszakhoz) viszonyítva.
A BNR legutóbbi jelentésében az idei év végére 16,3 százalékos, jövő évre pedig 11,2 százalékos inflációt jósolt.
Újabb hóréteg rakódott le az elmúlt egy napban az ország számos pontján, Székelyföld nagyobb városainak zömében 20 centiméterhez közelít hóvastagság.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt pénteken 5 óra 50 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A havazás mellett újabb fagyos reggelre ébredtünk országszerte, ám most közel sem Csíkszeredában volt a leghidegebb.
Noha új buszokra és jóval nagyobb járatsűrűségre váltott a csíkszeredai tömegközlekedés, nagyon sok kifogás merült fel az új menetrendekkel, útvonalakkal kapcsolatban. Ezeket most igyekeznek felhasználni a módosításokhoz – tudtuk meg.
Halálos baleset történt csütörtökön Szeben és Fehér megye határán, Szerdahely kijáratánál. A rendőrség szerint egy férfi autójával egy fának ütközött.
Nem mindennapi balesetet szenvedett csütörtök délben egy fiatal, marosvásárhelyi sofőr Predealon: autójával egy üdülőtelepi panzió tetejére csúszott rá az útról.
Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint csütörtökön mintegy 62 ezer óvodás és iskolás tanítása szünetelt vagy online formában zajlott a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt.
Radu Miruță védelmi miniszter csütörtökön kijelentette, a Spartan típusú katonai repülőgéppel egy párizsi út költsége hozzávetőleg 30 ezer euró. Közlése szerint ez az összeg töredéke annak, amennyibe egy ugyanilyen út került Iohannis idején.
A pitești-i ítélőtábla csütörtökön jogerősen négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Daniel Chițoiu volt minisztert gondatlanságból elkövetett emberölés miatt, a 2019 decemberében okozott halálos közúti baleset ügyében.
Az országos pirotechnikai ellenőrző akcióhoz csatlakozva a Hargita megyei rendőrség az elmúlt időszakban 1300 kilogrammnyi petárdát és tűzijátékot foglalt le, amelyből 885 kilogrammnyit Borszéken találtak.
szóljon hozzá!