
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nem az a legégetőbb probléma, hogy Hargita megye városaiban kevés a mozgásukban korlátozottak számára fenntartott ingyenes parkolóhelyek száma, hanem, hogy még ezeket is zömmel jogtalanul foglalják el a gépjárművezetők. Habár a hónap végétől megemelkedett a kihágásért kiszabható pénzbírság értéke, a legtöbb településen megússzák a büntetést a szabálytalankodók.
2020. július 30., 11:092020. július 30., 11:09
Soros ülésén fogja tárgyalni a speciális parkolóigazolványok kibocsátásának módszertanát Székelyudvarhely önkormányzati képviselő-testülete: a metodológia önmagában nem sokat változik, a folyamat azonban „decentralizálódik”, azaz ezentúl a Hargita Megyei Tanács alárendeltségébe tartozó szociális igazgatóság helyett
– tudtuk meg a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal sajtószóvivőjétől.
A feladat átruházásának előnye lehet, hogy csökkenhet a visszaélések száma. Ugyanis még mindig elég gyakori, hogy a gépjárművezetők jogtalanul vagy nem megfelelően használják a mozgáskorlátozottak számára kiállított igazolványt – mondta el lapunknak Fikó Csaba. A Hargita Megyei Mozgássérültek Egyesületének tiszteletbeli elnöke kifejtette: kevesen tudják, de a vonatkozó törvények kimondják, hogy
Fotó: Erdély Bálint Előd
„A jogosultságot bizonyító igazolvány kiválthatja a hozzátartozó, barát, gondozó is, de ő, egyedül nem használhatja a speciálisan kijelölt parkolókat, csupán akkor, ha tényleg a jogosult személyt szállítja. Sokan sajnos ettől eltekintenek” – magyarázta az illetékes. A csíkszeredai székhelyű szervezet egyébként már többször is a hatóságokhoz fordult, ezidáig kevés sikerrel.
– jegyezte meg Fikó Csaba. Legutóbb egyébként az év elején fordultak Hargita Megye Prefektusi Hivatalához, akkor azt az ígéretet kapták, hogy ügyük napirendere kerül, amint megoldódik a járványügyi helyzet.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A probléma egészét tekintve másodlagos, de nem elhanyagolható, hogy összességében kevés a mozgásukban korlátozottak számára kijelölt parkolóhely a megyében. Amint a polgármesteri hivataltól megtudtuk, Székelyudvarhelyen például négy ilyen közterületi parkoló van (a Kossuth Lajos utca elején, a Kőkereszt téren, kettő pedig a városháza előtt). A helyzet Csíkszeredában sem rózsás – jegyezte meg Fikó Csaba, aki azt is fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy
„Arról se feledkezzünk meg, hogy a nagyáruházaknál és más magánterületen kijelölt fenntartott parkolóhelyekre – amelyekből jelentősen több van, mint a közterületen lévőkből – is ugyanazok a szabályok vonatkoznak, tehát szabálytalan parkolásért itt is büntetni kellene a szabályszegőket” – tette hozzá az illetékes.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség egyébként hangsúlyosan figyel a mozgáskorlátozottaknak fenntartott parkolókra, legutóbb arra figyelmeztették a gépjárművezetőket, hogy
„Felhívjuk a gépjárművezetők figyelmét, hogy tartsák tiszteletben a mozgássérült személyek jogait, és semmiképp ne foglalják el a számukra kijelölt parkolóhelyeket!” – figyelmeztet a helyi rendőrség.
Noha a vízfelületet még jég borítja, a háttérben már minden adott a tavaszi szezonnyitáshoz a sepsiszentgyörgyi városi szabadidős létesítménynél. A fenntartó Rekreatív Rt. beszerezte az állomási tóra szánt csónakokat és vízibicikliket.
Az oktatási szakszervezetek tagjai szerdán a kormány székhelye előtt tüntettek, mivel elégedetlenek a kormány által elfogadott intézkedésekkel.
A szilágycsehi református templom összeomlásának okait kivizsgáló válságstáb alakult a művelődésügyi minisztériumnál szerdán – közölte a tárca.
Mi történik, amikor a szabadság ígérete kiüresedik? Hol van az élet kapuja a végidők zajában?
Szolgálat közben, egyenruhában vették őrizetbe azt az Arad megyei rendőrt, akit korrupcióval gyanúsítanak.
Tönkrement a gödrös úton egy beteghez riasztott mentőautó Galac megyében. A sofőr hiába próbálta kikerülni az esővízzel borított hatalmas mélyedéseket, az autó végül lerobbant. Kálváriájukat térfigyelő kamera rögzítette.
Csalásra figyelmeztet az Országos Közúti Infrastruktúrát Kezelő Társaság: az utóbbi időszakban megszaporodtak azok a hamis üzenetek, amelyek az intézmény nevében pénzt akarnak kicsalni az autósoktól.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor kedd este kijelentette, hogy a kormánynak a korábbi döntését felülvizsgálva az általa meghatározott határokon belül akár 50 százalékkal is csökkentenie kellene a helyi adókat és illetékeket.
Noha az európai uniós elvárásoktól messze elmarad a hulladék-újrahasznosítás aránya Hargita megyében, a gyergyóremetei hulladéklerakó láthatóan nagyot javított a megye hulladékgazdálkodási adatain. A települések között viszont nagy különbségek vannak.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond szerint jelenleg egyetlen pártnak sem érdeke a kormány megbuktatása, mert „ebben a Románia számára sorsdöntő időszakban” senkinek sem áll érdekében a kormányválság.
1 hozzászólás