Hirdetés
Hirdetés

Sorozatban ítélik a kártérítéseket a medvetámadások sérültjeinek  

A medvetámadások sok személynek okoztak maradandó sérüléseket. Archív •  Fotó: Barabás Ákos

A medvetámadások sok személynek okoztak maradandó sérüléseket. Archív

Fotó: Barabás Ákos

Idén már több, az elmúlt években medve által megsebzett személy számára is jelentős összegű kártérítést ítélt meg a Hargita Megyei Törvényszék. Az ítéletek nem jogerősek, ugyanakkor az igények érvényesítését befolyásolja egy vonatkozó jogszabály is, amelynek alapján már másodfokon csökkentettek egy korábban megítélt kárpótlási összeget.

Kovács Attila

2023. június 05., 08:142023. június 05., 08:14

Medvetámadások során több tíz személy szenvedett súlyos vagy enyhébb sérüléseket az elmúlt években Hargita megyében, közülük eleinte csak néhányan, majd egyre többen fordultak bírósághoz kártérítési igényekkel.

Az eddigi legtöbb pert, 29-et a medveállomány szabályozásáért felelő Környezetvédelmi Minisztérium ellen 2022-ben kezdeményezték a Hargita Megyei Törvényszéken a sérültek, az eljárások egy része pedig már első fokon be is fejeződött.

A Hargita Megyei Törvényszék öt személynek 50 ezer, 15 ezer, 10 ezer, nyolcezer, illetve hatezer euró, négy további sérültnek 35 ezer, 90 ezer, 100 ezer, valamint 250 ezer lej értékű kárpótlást ítélt meg, ezek között van olyan eset is, ahol a kárpótlás összegét a munkaképtelenség miatt hiányzó jövedelem, illetve havi életjáradék is kiegészíti. Egyik végzés sem jogerős, a fellebbezéseket a Marosvásárhelyi Ítélőtábla tárgyalja. Szász Ferenc csíkszeredai ügyvéd, aki 20, kártérítési pert indító személy jogi képviseletét látja el, kérdésünkre azt mondta,

a bíróság a medvetámadások során elszenvedett sérülések súlyossága alapján határozta meg a kártérítések összegeit, amelyek a környezetvédelmi tárcát terhelik.

Noha korábban már egy jogerős döntés alapján kifizettek egy 15 ezer euró értékű kártérítést egy sérültnek Hargita megyében is, a helyzetet bonyolítják a 2020-ban elfogadott, a vadászati törvényt módosító 13-as számú törvény azon előírásai, amelyek vadállatok támadása miatt megsérült személyek kárpótlására vonatkoznak. A törvény ellen több ügyvéd is alkotmányossági kifogást fogalmazott meg, amelynek elbírálását még várják, viszont a 2023. évi 3. számú kormányhatározattal elfogadott végrehajtási utasításait alapul véve,

a Marosvásárhelyi Ítélőtábla már hozott idén egy olyan ítéletet, amely az első fokon megítélt 20 ezer eurós kártérítést 3480 lejre csökkentette.

A kifogásolt rendelkezések szerint vadállat okozta sérülés esetén a sérültnek kártérítésként a munkaképtelenség időszakára számított nettó jövedelme, vagy, ha nem alkalmazott, a bruttó minimálbérnek megfelelő összeg fizetendő, meg kell téríteni a kórházi ellátás költségeit, ha az illető nem biztosított, erkölcsi kártérítésként pedig a munkaképtelenség időszakára a javadalmazásának, vagy a bruttó minimálbérnek megfelelő összeg jár.

Hirdetés

Szász Ferenc ügyvéd szerint ezzel a törvénnyel a törvényhozók levédték a költségvetést, mert látták, hogy jelentős a probléma, és a bíróságok hajlanak arra, hogy jelentős kártérítéseket ítéljenek meg az áldozatoknak.

Idézet
Ez Romániára jellemző eljárás. Ha az államkassza veszélyben van, levédjük egy törvénnyel, és ez mind a nép kárára történik. A medve egyre több, az áldozat egyre több, a kártérítések pedig aprópénzek

– foglalta össze.

Hozzátette, az áldozatok és a medvetámadások két kategóriára oszthatók, a 13-as törvény érvénybe lépése előtti és utániakra. Ami a törvény életbe lépése előtt történt medvetámadásokat illeti, ezek sérültjeinek reális esélyük van kártérítéseket kapni, az utána történtek esetében más a helyzet, de nem minden bírói tanács látja egyformán a helyzetet, ezért ez tisztázásra vár.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 20., szombat

A napenergia fedezte a fogyasztás 70 százalékát, mégsem lett olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg elemzésében Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke.

A napenergia fedezte a fogyasztás 70 százalékát, mégsem lett olcsóbb az áram
Hirdetés
2026. június 20., szombat

Sepsiszentgyörgyön kampányban magyarázták el a „lábbilincs” szerepét

Tájékoztatót tartottak pénteken Sepsiszentgyörgyön az elektronikus nyomkövető fontosságáról, valamint a családon belüli erőszak áldozatainak elérhető segítségnyújtási lehetőségeiről.

Sepsiszentgyörgyön kampányban magyarázták el a „lábbilincs” szerepét
2026. június 20., szombat

Kilencezer lej értékű faanyagot koboztak el Hargita megyében

Harminc köbméter faanyag eredetét nem tudta igazolni az a kereskedelmi cég, amelyet pénteken ellenőriztek a Hargita megyei rendőrök. A fát elkobozták, és 6000 lej értékben szabtak ki bírságot.

Kilencezer lej értékű faanyagot koboztak el Hargita megyében
2026. június 20., szombat

Zivatarok hozhatnak felfrissülést az egyre fokozódó hőségben

Sárga jelzésű hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére, köztük Maros megyére is. Székelyföld többi részét egyelőre nem érinti a kánikula, záporok és zivatarok azonban előfordulhatnak.

Zivatarok hozhatnak felfrissülést az egyre fokozódó hőségben
Hirdetés
2026. június 20., szombat

Hajnali földrengéssel indult a hétvége

A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt szombaton 5 óra 37 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Hajnali földrengéssel indult a hétvége
Hajnali földrengéssel indult a hétvége
2026. június 20., szombat

Hajnali földrengéssel indult a hétvége

2026. június 20., szombat

Gazdát cserélt a legnagyobb székelyföldi üzletlánc

Felvásárolták a legnagyobb árbevételű, magyar tulajdonosi hátterű székelyföldi üzletláncot, a Merkúrt - írja a Progresiv kiskereskedelmi szakportál nyomán az MTI.

Gazdát cserélt a legnagyobb székelyföldi üzletlánc
2026. június 20., szombat

Mégsem indul a PNL elnöki tisztségéért Adrian Veștea, diktatúrát emleget a pártban

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy nem indul a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéért a vasárnapi kongresszuson, mert nem akarja legitimálni „azt a demokrácia látszatát keltő színjátékot.

Mégsem indul a PNL elnöki tisztségéért Adrian Veștea, diktatúrát emleget a pártban
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Nicușor Dan arról biztosította az európai vezetőket, hogy Románia megőrzi Európa-barát irányát

Nicușor Dan pénteken kijelentette, hogy egyes európai vezetőkkel is tárgyalt a romániai politikai válságról, és ismertette velük az általa legvalószínűbbnek tartott forgatókönyveket.

Nicușor Dan arról biztosította az európai vezetőket, hogy Románia megőrzi Európa-barát irányát
2026. június 19., péntek

Magyar Péter: az Alkotmánybíróság tagjai döntésükkel kimondták, hogy Sulyok Tamásnak és az AB elnökének is távoznia kell

Az Alkotmánybíróság (Ab) tagjai pénteki döntésükkel kimondták, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnöknek és az Ab elnökének is távoznia kell – közölte Magyar Péter kormányfő a Facebook-oldalán.

Magyar Péter: az Alkotmánybíróság tagjai döntésükkel kimondták, hogy Sulyok Tamásnak és az AB elnökének is távoznia kell
2026. június 19., péntek

Az ellene hozott kedvezőtlen ítélet ellenére is Dominic Fritz marad az USR elnöke

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos vezetősége pénteken egyhangú szavazással úgy döntött, hogy Dominic Fritz marad a párt elnöke.

Az ellene hozott kedvezőtlen ítélet ellenére is Dominic Fritz marad az USR elnöke
Hirdetés