
Főként iskolai és óvodai kisegítő személyzetre lenne még szükség. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A kormány úgy döntött, félezer új tanügyi állást hirdet meg, és oszt szét országszerte. A legnagyobb gondot az iskolai kisegítő személyzet hiánya jelenti a székelyföldi megyékben, főként a járványügyi intézkedések betartásához. Több száz takarítói és pedagógusi állásra lenne szükség Maros és Hargita megyében is a tanintézményekben, az újonnan kiosztott állások viszont nagyon kevésnek bizonyulnak.
2020. szeptember 26., 22:152020. szeptember 26., 22:15
Iskolakezdés előtt a megyei tanfelügyelőségek bekérték a tanintézményektől az általuk elképzelt forgatókönyveket, és felmérték azt is, hogy hány új tanerőre és kisegítő személyzetre lenne szüksége az iskolának a járványügyi előírások betartásával működő oktatáshoz.
Csak Hargita megyében több mint 800 új pedagógusra, a higiéniai feltételek megszervezéséhez pedig mintegy 360 takarítóra lett volna szükség az iskolák által leadott kérések szerint. Maros megyében szintén több száz új alkalmazottra tartottak igényt megyeszinten. A tanügyi szaktárca által hétfőn megjelentett rendeletéből kiderül, hogy alkalmazhatnak új tanerőket az iskolák, és írásbeli versenyvizsga formájában választják ki a jelentkezők közül a megfelelőt. Egytől tízig terjedő értékelési skálát alkalmazhatnak a javításnál, a jelentkezők kérésére a vizsgakérdéseket a kérelmező anyanyelvére is lefordítja az oktatási intézmény vizsgabizottsága. Az alkalmazási szerződést meghatározott időre köthetik, és legalább ötöst kell elérniük a pedagógusi állásra jelentkezőknek ahhoz, hogy felvegyék őket.
Maros megyében az elmúlt időben megszüntettek 3,44 tanügyi állást, a legújabb kormányhatározattal pedig kaptak összesen tízet, tehát gyakorlatilag kicsivel több mint hat és fél új posztot kapott Maros megye, amelyeket kizárólag a kisegítő személyzeti állásokra osztottak szét, tekintettel arra, hogy óriási iskolai és óvodai takarítószemélyzet-hiánnyal küzd a megye. Ezért a hat és fél állást felnegyedelve, elfelezve osztották ki a megye falvaiban, többek között egy teljes állást kapott a Bernády György Általános Iskola és egy felet a II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Gimnázium – tájékoztatott Illés Ildikó, Maros megye főtanfelügyelő-helyettese.
„Az állások számát úgy állapítják meg, hogy megnézik, megyeszinten hány gyerek van, és néhány tényezővel kiegészítve még, megállapítják, hogy hány állásra van szükség. Azonban néhány iskolában létszám alatt, másokban pedig többen vannak a gyerekek, ezért is van az, hogy bár idén sokkal kevesebb a gyerek, nekünk mégis sokkal több posztra lenne szükségünk – világított rá Illés Ildikó. Hozzátette,
„Idén kétezerrel csökkent a gyerekek létszáma, ezt elosztjuk 28-cal, kijön egy osztályszám, egy osztálynál szükség van 1,7 katedrára, ami azt jelenti, hogy ennyit le kell vágni. De a gyerekek nem tömegesen tűnnek el, hanem osztályonként néhány, így az osztályok száma nagyjából megmaradt, ezért elég nagy gondokkal küzdünk” – világított rá a helyettes főtanfelügyelő a tanügyben tapasztalt hiányra.
Az elmúlt héten összesen 5894 posztot hagyott jóvá Hargita megyének a minisztérium, ami több szempontból is kevés, amit a jelenlegi világjárvánnyal kapcsolatos helyzet igencsak fokoz – tájékoztatta a Székelyhont Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője. „Több állásra lenne szükség mind a didaktikai, mind nem didaktikai posztok területén, például takarító személyzetre. A didaktikai posztokat elsősorban a viszonylag sok kis létszámú osztály, valamint a többprofilú osztályok generálják. A kevés többletposztból azokat az intézményeket próbáltuk tanügyi személyzettel segíteni, ahol a diáklétszám-növekedés ezt indokolta, illetve megszorításokat voltunk kénytelenek eszközölni azoknál az intézményeknél, ahol diáklétszám-csökkenés történt, vagyis ahol a beiskolázási tervet az iskolának nem sikerült megvalósítania”– fejtette ki Demeter Levente.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
1 hozzászólás