
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Az idei év első két hónapjában 192 982 tonna tehéntejet gyűjtöttek be a feldolgozóüzemek Romániában, 4,8 százalékkal többet, mint a tavalyi év hasonló időszakában, míg a nyerstej-import 34,3 százalékkal emelkedett, elérve a 26 593 tonnát – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adataiból.
2024. április 15., 12:502024. április 15., 12:50
2024. április 15., 12:512024. április 15., 12:51
A vizsgált időszakban a legnagyobb termelésnövekedést a sajt- és túróféléknél (18,1 százalék) jegyezték, az első két hónapban összesen 17 065 tonnát állítottak elő, ebből 16 572 tonnát tehéntejből.
Februárban 1,9 százalékkal csökkent januárhoz mérten a feldolgozóüzemek által begyűjtött tej mennyisége, viszont 7,6 százalékkal nőtt tavaly februárhoz képest.
Havi összevetésben a sajt- és túrófélék előállítása csökkent a legnagyobb mértékben, 3,1 százalékkal, elérve a 8399 tonnát, a legnagyobb mértékű (4,8 százalékos) növekedést pedig a vajnál jegyezték, amelyből 916 tonnát állítottak elő februárban – írja az Agerpres hírügynökség az Országos Statisztikai Intézet adataira hivatkozva.
Ugyanakkor a nyers tej importja 1 százalékkal 13 361 tonnára emelkedett februárban januárhoz mérten.
Tavaly februárhoz képest az idei második hónapban a tejfeldolgozók 7,6 százalékkal nagyobb mennyiségű tehéntejet vettek át. A legnagyobb termelésnövekedést (25,5 százalék) a vajnál jegyezték. A nyers tej importja 40,5 százalékkal nőtt februárban 2023 februárjához mérten.
A 8,2 lejt is meghaladta a gázolaj literenkénti ára egyes töltőállomásoknál – például Csíkszeredában is –, és a következő időszakban akár 8,3–8,5 lejre is emelkedhet – mutat rá elemzésében az Intelligens Energia Egyesület.
Február 24-én, kedden, az ukrajnai háború kezdetének negyedik évfordulóján az ukrán zászló színeivel világítják meg a parlament épületét.
Mérsékelt mennyiségű csapadékra, hegyvidéken hóviharra, valamint a szél megerősödésére vonatkozó figyelmeztetést bocsájtott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfőn délelőtt 10 órától szerda este 10 óráig.
Megszakította útját vasárnap este egy Bukarestből Hurghadába tartó HiSky-járat miután a fedélzeti rendszer nyomásérzékelő hibát jelzett a kabinban. A kapitány a biztonsági előírásoknak megfelelően a visszatérés mellett döntött Bukarestbe.
Az első kontumáci hitbeli lépésektől a 20. századi nagytemplomig ívelő történetben a közösség erejéről és Székelyföld keleti kapujának lelki örökségéről mesél videónkban, Templomtúra sorozatunkban Salamon József gyimesbükki plébános.
Átalakul a RO-ALERT: a hatóságok többféle riasztási szint bevezetését tervezik, amelyek eltérő hangjelzéssel – vagy bizonyos esetekben hang nélkül – érkeznek majd a mobiltelefonokra.
Mit tegyünk, ha nem tudunk elaludni, ha éjszaka ébren agyalunk? Mikor kell orvoshoz fordulni és mit ajánlanak az altatók helyett a szakemberek? – ezekre a kérdésekre is keresték a választ a belső óránkról, a cirkadián ritmusról tartott konferencián.
Románia földgázkitermelése 2025-ben 7,503 millió tonna kőolaj-egyenértéket (toe) tett ki. Ez 0,9 százalékos, azaz 67 500 toe-s csökkenést jelent az előző évhez, 2024-hez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet szombaton közölt adataiból.
A Román Orvosi Kamara (CMR) képviselői szombaton közölték, az egészségügyi rendszer megfelelő működésének elengedhetetlen feltétele a munkaidő tiszteletben tartása az orvosok részéről, és megfelelő munkakörülmények biztosítása a munkáltatók részéről.
Bár nem minden marosvásárhelyi kapta meg a rádiófrekvenciás azonosítóval ellátott kukákat, vasárnaptól a szolgáltató csak azt a hulladékot viszi el, amelyeket ezekben helyeznek ki. Mit tegyen, akinek nincs ilyen kukája? Változik-e a program?
szóljon hozzá!