
Fél hektárnál nagyobb gyümölcsös kivágására szaktanulmány és engedély kell
Fotó: Barabás Ákos
Kevesen tudnak róla, hogy borsos pénzbírságot kockáztatnak, ha engedély nélkül vágják ki a saját udvarukban álló, általuk ültetett vagy spontán, magból kihajtott diófát, de az engedélykérési kötelezettség a fél hektárnál nagyobb gyümölcsösökre is vonatkozik. Az illetékesek ugyan nem ellenőrzik a törvény betartását, azonban a lakossági bejelentéseket kivizsgálják.
2018. február 07., 11:162018. február 07., 11:16
Engedélyt kell kérni a fél hektárnál nagyobb területen fekvő gyümölcsfák, illetve a húsz árnál nagyobb területen lévő gyümölcsfák kivágására, ugyanakkor
Az előírás nem új keletű, a 2003-ban megjelent 348-as, gyümölcstermesztést szabályozó törvény rendelkezik róla, ám azóta megyeszerte alig néhány esetben kértek ilyen jellegű engedélyt – tudtuk meg György Antal Tamástól, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság illetékesétől.
A kérés elmulasztása kihágásnak minősül, amiért a tulajdonos öttől tízezer lejig terjedő pénzbírságra számíthat. A törvény kiemelten védi a szelídgesztenyét és a vidékünkön is termő diófát. Utóbbit azért, mert nagyon lassan fejlődik, fajtától függően öt-hét év után terem, faipari megmunkálásra pedig százéves kora után megfelelő. Emiatt
– fűzte hozzá a szakember.
Kivágási engedély csak Csíkszeredában igényelhető, indokolt esetben: ha a fa megbetegedett, elöregedett, nem termőképes, koronájának hatvan százaléka elszáradt, lakóépületet, melléképületet vagy kerítést veszélyeztet, illetve ha közérdekű építkezés útjában áll vagy veszélyezteti a közúti forgalmat. Mint megtudtuk,
így kérésre akár az ezt akadályozó életképes fa kivágását is jóváhagyják.
Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A vonatkozó törvény megjelenése óta eltelt tizenöt év alatt Hargita megyében csupán három alkalommal kértek engedélyt gyümölcs-, illetve diófák kivágására, mindet udvarhelyszéki lakosok. Kiszáradás miatt tavaly év elején kilenc diófát vágtak ki Kőrispatakon, négy Énlakán álló diófa kivágására pedig idén januárban adott jóváhagyást a mezőgazdasági igazgatóság. Tavaly tavasszal Bencédben egy közel 25 hektáros, kiöregedett szilvafaültetvény került megsemmisítésre, azonban ennek helyén már jóváhagyták az újratelepítést.
Ültetvény kivágása, illetve telepítése esetében az engedélyt szaktanulmány alapján adják meg – tette hozzá az illetékes. Minden kérést a helyszínen ellenőriznek, eddig még egyet sem tagadtak meg – közölte érdeklődésünkre György Antal Tamás. Hozzátette, hogy ez idő alatt egy büntetést sem szabtak ki, mivel
– eddig egyet sem kaptak.
Sáncba borult autóhoz riasztották a dédai tűzoltóság munkatársait csütörtökön este: a balesetben egy kiskorú sérült súlyosan.
Augusztus 20-án nagy közösségben ünnepelték meg a sepsiszentgyörgyiek államalapító Szent István királyunkat, egyúttal az új kenyeret is a Szent József templom udvarán megtartott ökumenikus ünnepségen.
Amikor megtörjük a kenyeret és megosztjuk egymással, akkor azt fejezzük ki, hogy egy közösséghez tartozunk – hangzott el a székelyudvarhelyi Jézus-kápolnánál a magyar államalapítás és az új kenyér napján tartott ünnepségen.
A volt kormánykoalíció vezetői jövő héten ismét egyeztetnek Nicușor Dan államfővel a közalkalmazotti bértörvény tervezetéről - jelentette be Radu Burnete elnöki tanácsadó a Cotroceni-palotában tartott csütörtöki megbeszélés után.
Augusztus 20-án, Szent István és az Új kenyér ünnepén idén is összegyűlt a marosvásárhelyi magyarság egy része, hogy áldást kérjenek a magyar népre és az új kenyérre, amely összeköt bennünket vallási és közösségi hovatartozástól függetlenül.
Előzetes letartóztatásban marad az a hét személy, akik botokkal, fejszékkel és kövekkel támadtak rá a Kolozs megyei mentőszolgálat munkatársaira a Récekeresztúr községhez tartozó Kecskehátán – döntött csütörtökön a Kolozs megyei törvényszék.
Megkéselte apját egy 13 éves lány a Temes megyei Bogároson (Bulgăruș), miután a férfi késsel támadt a gyermek édesanyjára – közölte a Temes megyei rendőrség.
Az államalapító Szent István királyra emlékeztek augusztus 20-án Csíkszeredában. A Mikó-vár udvarán tartott ünnepségen a magyar államiság és a keresztény örökség mellett a közösség összetartó ereje, valamint az új kenyér is a középpontba került.
Az Európai Bizottság szerint nincs ok aggodalomra az unió gázellátásának biztonságával kapcsolatban a téli szezon előtt, a gáztározók töltöttsége csaknem 62 százalékos – közölte csütörtökön Eva Hrncirova, a brüsszeli testület illetékes szóvivője.
Lemondott országgyűlési képviselői mandátumáról augusztus 20-i hatállyal Lázár János, Magyarország előző kormányának közlekedési és beruházási minisztere. A fideszes politikus a Facebook-oldalán jelentette be döntését csütörtök délután.
szóljon hozzá!