
Hiába érvényes két évig, nem biztosít ingyenes ellátást, ha tulajdonosának időközben megszűnik az egészségbiztosítása
Fotó: Erdély Bálint Előd
Óriási adósságot eredményezhet, ha valaki érvényes romániai egészségbiztosítás hiányában szorul egészségügyi ellátásra külföldön, gondolván, hogy a két évig érvényes európai egészségbiztosítási kártyája fedezi a költségeket. Egyre gyakoribbak az ilyen esetek Hargita megyében, a legnagyobb ilyen jellegű tartozás idén eléri a nyolcvanezer lejt.
2019. december 22., 12:002019. december 22., 12:00
2019. december 23., 10:152019. december 23., 10:15
Évről évre nő azoknak a száma, akik kisebb-nagyobb, esetenként óriási tartozással térnek haza külföldről, mert elutazásuk idején érvényes egészségbiztosítás nélkül részesültek sürgősségi egészségügyi szolgáltatásban az adott országban. Az ellátást rendszerint a kétéves érvényességű európai egészségbiztosítási kártyával vagy igazolással veszik igénybe, miközben Romániában már megszűnt a kötelező egészségbiztosításuk.
„Az utóbbi években ezeknek az eseteknek a száma folyamatosan nő” – hívta fel a figyelmet Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. „Az, hogy van egy egészségbiztosítási kártyánk, amely az Európai Unió területén érvényes, még nem elég ahhoz, hogy részesüljünk a szolgáltatásban, és az el is legyen számolva. Ehhez elengedhetetlenül szükséges, hogy biztosítottak legyünk abban a periódusban, amikor a szolgáltatásban részesülünk” – hangsúlyozta.
Azt nem tudni, hogy a külföldi kezelés igénybevételekor tisztában voltak-e azzal, hogy már nem rendelkeznek egészségbiztosítással vagy a szükséghelyzetben – például baleset vagy rosszullét esetén – belekapaszkodtak minden adódó lehetőségbe, így a „fedezet” nélküli európai egészségbiztosítási kártyába is, amikor orvosi segítséget kértek – mondta el kérdésünkre Duda Tihamér.
Az EU-tagállamokban, Svájcban és az Európai Gazdasági Térség országaiban használható kártyát kérésre bárkinek kiállítják, aki rendelkezik kötelező romániai egészségbiztosítással, de azt tudni kell, hogy
Ellenkező esetben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár nem fogja megtéríteni a külföldi egészségügyi ellátás költségét. Ezek az összegek pedig nem kicsik, mint a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója által elmondottakból kiderül,
Aggasztó, hogy évről évre nő az ilyen esetek száma. Miközben 2017-ben 15 hasonló tartozást kellett behajtania az intézménynek, 2018-ban már 37-et, idén november végéig viszont már 57 ilyen esetük volt. Követelésüket pedig kénytelenek érvényesíteni, ha másképp nem megy, be kell perelniük a tartozót és elindítani a kényszervégrehajtást.
„Így járhatnak, és pontosan ezt szeretnénk elkerülni, mert mindannyiunknak kellemetlen. Nekünk a kötelességünket meg kell tennünk a külföldi partner irányába, ki kell fizetni a számlát, és utána természetesen be kell hajtani attól, aki jogtalanul részesült ebben a szolgáltatásban” – mondta Duda Tihamér.
Érvényesség
Az európai egészségbiztosítási kártya ingyenes sürgősségi egészségügyi ellátást biztosít tulajdonosának az Európai Unió huszonnyolc tagállamában, valamint Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában és Svájcban. Az egészségbiztosítással rendelkező romániai állampolgárok kártya, illetve igazolás hiányában is jogosultak az ingyenes sürgősségi ellátásra külföldön, ám ez esetben onnan kell felvenniük a kapcsolatot a megyei egészségbiztosítási pénztárral, amely kérésre kiállítja az igazolást és elküldi abba a külföldi egészségügyi intézménybe, ahol az ellátást végzik. Mivel ez körülményesebb eljárás, ajánlott elővigyázatosságból már elutazás előtt igényelni az európai egészségbiztosítási kártyát vagy igazolást. Ugyanakkor fontos, hogy tudatosuljon: a kétéves érvényességi idő ellenére a kártyával csak akkor részesülhetnek ingyenes ellátásban, ha a kezelés pillanatában egészségbiztosítotti státusszal rendelkeznek Romániában. Jó tudni azt is, hogy a sport- és munkabalesetek során szerzett sérülések sürgősségi ellátását nem fedezi az európai egészségügyi kártya.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
szóljon hozzá!