
A hónap közepéig kellett volna folyósítsák a teljesítmény-, érdem-, tanulmányi- és szociális ösztöndíjakat a diákoknak, de van, ahol ez még nem történt meg
Fotó: Haáz Vince
Az iskolai ösztöndíjak kifizetéséről kért tájékoztatást az oktatási minisztérium a megyei főtanfelügyelőktől és főkönyvelőktől, miután kiderült, hogy országszerte sok tanintézetben nem kapták meg időben a juttatást a diákok. Hargita megyében is van néhány iskola, ahol ez nem történt meg, de nem azért, mert nem kapták meg a szükséges pénzeket.
2022. október 31., 09:042022. október 31., 09:04
2022. október 31., 09:062022. október 31., 09:06
A különböző ösztöndíjakat az adott hónap közepéig kell folyósítsák a tanintézetek a juttatásra jogosult diákoknak, ám kiderült, hogy ebben a hónapban ez még tíz nappal az október 15-ikei határidő után sem történt meg számos tanintézetben országszerte. Ezért az oktatási minisztérium videókonferenciára hívta múlt héten a megyei főtanfelügyelőket és a tanfelügyelőségek főkönyvelőit.
A szaktárca ugyanakkor a pénzügyminisztériumtól is tájékoztatást kért a központi költségvetésből kifizetendő összegekről, és kiderült, az ösztöndíjpénzeket időben kiutalták az államkincstárak megyei kirendeltségeihez, ahonnan a helyi közigazgatási egységek – amelyeknek az alárendeltségében működnek az iskolák – kérésére folyósíthatták volna az összegeket az iskoláknak. Ám mivel ez sok helyen nem történt meg, a pénzügyminisztérium bejelentette, hogy ellenőrzésekbe kezd a helyi és megyei közigazgatási egységeknél.
Más megyékhez képest Hargita megyében viszonylag kevés gond van az ösztöndíjak folyósításával, de erről teljesen pontos képet csak e hét folyamán kap a tanfelügyelőség – tudtuk meg Hargita megye főtanfelügyelőjétől. „Országszerte vannak megyék, ahol ez komoly problémát jelent, de azt hiszem, hogy Hargita megye a jobb helyzetben lévő megyék egyharmadában van. Mi úgy tudjuk, hogy Hargita megyében nem állunk rosszul. Van néhány iskola Hargita megyében is, ahol nem történt ez meg, de nem amiatt, hogy nem kapták meg a pénzt. Mi nem látjuk, hogy mi történik a települések szintjén, lévén, hogy az nem a mi hatáskörünk, de a hét folyamán minden iskolától tájékoztatást kérünk arról, hogy miként állnak.
Erre csak akkor van rálátásunk, ha az iskoláktól tájékoztatást kérünk. Sokszor azonban nem elég az, hogy megkérjük az iskolák vezetőségét, hogy ha probléma van, jelezzék, mert sok esetben nem jelzik. Ezért konkrétan tájékoztatást kérünk arról, hogy mit kaptak, és azt hogyan osztották ki” – fogalmazott Demeter Levente.
Hargita megye főtanfelügyelője elmondta,
Az ösztöndíjalapok azonban még nem merültek ki, és ezekből minden hónap 15-ik napjáig kellene kiutalják az ösztöndíjakat, azonban a valóságban ez nem mindig történik meg – különböző okok miatt –, „de ez már nem a tanfelügyelőség szintje, hanem a helyi önkormányzatoké és iskoláké” – tisztázta Demeter Levente.
A késés – ott, ahol ilyen előfordult – a teljesítmény-, érdem-, tanulmányi- és szociális ösztöndíjak folyósítását érinti, ezeknek az értéke sorrendben 500, 200, 150, illetve 200 lej.
Jóváhagyta a kormány kedd esti ülésén 6850 álláshely betöltését az állami egészségügyi rendszerben – közölte az egészségügyi minisztérium.
A betegellátás nem szenvedi meg az általános sztrájkot, és arra is lehetőség van, hogy sürgősségi esetben ott, ahol szükséges, a sztrájkoló dolgozó kilépjen a tiltakozásból és visszatérjen a munkába – mondta a Székelyhonnak a Sanitas képviselője.
A Richter-skála szerint 3,4-es erősségű földrengés történt kedden 17 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Szerdán is folytatódik az általános sztrájk az egészségügyben – jelentette be a Sanitas Szakszervezeti Szövetség elnöke, Iulian Pope kedden, miután az új bértörvényről egyeztettek az egészségügyi minisztériumban.
Tűz ütött ki egy gazdasági épületben és egy raktárban Csíkszentsimon községben kedden, ahol fennállt annak a veszélye, hogy átterjed a tűz két lakóházra is. Többen megsérültek.
Közlekedési baleset történt kedd délután a 12A jelzésű országúton, Csíkszereda és Delne között: egy motorkerékpár és egy személygépkocsi ütközött össze. A motorost kórházba szállították.
2026 első félévében a Kovászna Megyei Prefektúrához összesen 131 beadvány érkezett, sok esetben többtucatnyi ember kérelmét tolmácsolva. Legtöbbször sikerült ezekre megoldást találni – tudtuk meg Ráduly István prefektus keddi sajtótájékoztatóján.
Az Európai Unió bekérette Oroszország brüsszeli ügyvivőjét, miután a múlt héten orosz drónok hatoltak be Románia légterébe – számolt be kedden a dpa.
Zátonyra futott a Dunán hétfő éjszaka egy svájci zászló alatt közlekedő üdülőhajó a Mehedinți megyei Salcia térségében. A fedélzeten 186 utas és 52 fős személyzet tartózkodott.
Lángoló fafeldolgozó műhelyhez riasztották kedden délben a tűzoltókat Csíkszentsimonba.
szóljon hozzá!