
Fotó: Mincsor Tamás
Több mint száz középiskolás fiatal készül arra, hogy színpadra lépjen, illetve dolgozik a háttérben azon, hogy megvalósuljon a Figura Stúdió Színház, a Szín-kron diákszínjátszó csoport, valamint a Salamon Ernő Gimnázium zenekara koprodukciójában a Dzsungel könyve musical-előadás. Sok tekintetben egyedi produkció közeleg.
2023. január 12., 17:202023. január 12., 17:20
2023. január 13., 10:122023. január 13., 10:12
A dzsungel könyve, azaz Dés László – Geszti Péter – Békés Pál Rudyard Kipling azonos című könyve alapján írt musicalje lesz az év első gyergyószentmiklósi színházi produkciója, amelyet több mint száz középiskolás fiatal részvételével visznek színre.
– szögezte le Albu István, a Figura igazgatója azon a sajtótájékoztatón, amelyet csütörtökön A dzsungel könyve produkció ismertetése kapcsán szerveztek.
Fotó: Gergely Imre
Kolozsi Borsos Gábor rendező kiemelte:
és amellett, hogy szereplői a darabnak, zenélnek, segítenek a ruhák varrásában, ők egymás sminkesei és fodrászai, ügyelők, és számos más feladatot végeznek még, akár a promoválásban is. Megjegyezte, úgy érzi, a város közössége is beállt e mögé, a Fuss Neki adománygyűjtő kampány során százak támogatták anyagilag, de amikor egy felhívást tettek közzé, hogy narancsszínű ruhákra van szükségük, másnap zsákszámra érkeztek ezek az adományozóktól.
Fotó: Mincsor Tamás
Az a terv, hogy a Dzsungel könyvét ne csak pár előadás erejéig játsszák, mint a Szín-kron csoport korábbi produkcióit, például a nagy sikerű Egy popfesztivált. Eddig az jelentette a problémát, hogy a szereplők leérettségiztek, egyetemre mentek, elhagyták a várost. Most azonban úgy készülnek, hogy ha a szereplők cserélődnek is, ezt évekig színpadon tudják majd tartani.
Korpos Szabolcs zenei vezető elmondása szerint A dzsungel könyve gyergyói verziója unikum lesz abból a szempontból is, hogy tudomásuk szerint eddig egyetlen színház sem játszotta ezt élő zenével. Ez pedig itt így lesz, és ezért is hatalmas kihívás.
Huszár Kató és Sikó Dorottya díszlet- és jelmeztervezőként kapcsolódik be a munkába. Ők azt emelték ki, hogy nemcsak mindenben segítenek a fiatalok ezen a téren is, de rengeteg olyan ötlettel jönnek, amelyek jobbá teszik a közös munka eredményét. Az alkotócsapatot erősíti még Kányádi György koreográfus, Lutz Eszter koreográfus-asszisztens, valamint dramaturgként Balázs Helga.
Fotó: Mincsor Tamás
A több mint 100 középiskolást foglalkoztató produkció bemutatójára február 24-én a gyergyóalfalvi Petőfi Sándor Művelődési Központban kerül sor (erre már elfogytak a jegyek), a következő előadásra pedig rögtön másnap, február 25-én. Úgy tervezik,
A közismert történet a dzsungelben nevelkedett fiú, Maugli kalandjait mutatja be, harcaival együtt, állat, ember és önmaga ellen. Talán senkinek sem kell bemutatni a dzsungel lakóit, a szigorú, de belül mézes szívű Balut, a féltő és gondoskodó Bagirát, a hiperaktív és dilis majomgárdát, a bosszútól fűtött Sír Kánt, vagy éppen a bűvös szemű Kát. Tőlük tanulja meg Maugli az életben maradás alapvető törvényeit. Azaz, amint elhangzott, ez a felnőtté válásról szól, épp annak a korosztálynak a problémáiról, amely megvalósítja az előadást.
Tojást festenek, kalácsot sütnek és sokan ma is eljárnak locsolni a Székelyhon olvasói közül. A húsvéti kvízre adott válaszok alapján az is látszik, hogy az ünnepi hagyományok továbbra is fontosak, még ha az egyes szokások megélése családonként el is tér.
Az oktatási minisztérium pénteken bejelentette, hogy április 9-re halasztotta a próbaérettségi eredményeinek közzétételét, mert az eredetileg kijelölt határidőhöz képest túl sok dolgozat várt még javításra.
A pénzügyminisztérium jelenleg ügyvédek bevonásával mérlegeli, hogy milyen lépéseket tehet a Pfizer-ügyben, és vizsgálja egy sikeres fellebbezés feltételeit, miközben tárgyalást is kezdeményez a gyógyszervállalattal.
A bukaresti törvényszék pénteken megszüntette Călin Georgescu hatósági felügyeletét abban az ügyben, amelyben a volt államelnökjelöltet legionárius propagandával vádolják.
A kormány elfogadta a gázolaj jövedéki adójának átmeneti csökkentéséről, valamint a Románia területén kitermelt kőolaj és az abból előállított energiahordozók értékesítéséből származó bevételekre kivetett szolidaritási hozzájárulásról szóló rendelet.
Elégtelennek tartja az kis- és középvállalkozásokat tömörítő IMM Románia elnöke a gázolaj jövedéki adóját literenként 30 banival csökkentő kormányintézkedést.
Ne bírságolják meg a járművezetőket, ha igazoltatáskor nem tudják felmutatni a jogosítványukat és a forgalmi engedélyt – javasolja tervezetében a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Alexandru Dimitriu.
Több mint háromezer lejes pénzbírságot kapott és felfüggesztették a jogosítványát annak a fiatal autóvezetőnek, aki – utasaival együtt – kiült a mozgó jármű ablakába, és úgy bulizott.
Rövid ideig tartott a kormány várva-várt üzemanyagpiaci beavatkozásának hatása, ugyanis nagypéntekre ismét 10 lej fölé ugrott egy liter gázolaj ára a székelyföldi töltőállomásokon.
A szavazati jog hozzátartozik az állampolgársághoz, ezért élni kell vele – hangsúlyozza Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki szerint minden jog annyit ér, amennyit érvényesíteni tudsz belőle.
szóljon hozzá!